fit.pl mobile logo

Otylia Jędrzejczak zdradza swoje sposobyna upał

Otylia Jędrzejczak, pływaczka olimpijska, założycielka fundacji i mama, doskonale wie, jak utrzymać całą rodzinę w dobrej formie. Dba o zapewnienie młodszym domownikom ruchu, właściwego nawodnienia (szczególnie istotnego w upalne dni) i odpowiedniej diety. Jak to robi? Poznaj sekrety polskiej mistrzyni!

Zdrowy styl życia jest ważny – szczególnie wtedy, gdy wychowuje się w domu małą mistrzynię lub małego mistrza. Na pewno już wiele razy przekonałaś się, że żeby wpoić im zdrowe nawyki, potrzeba niemało wysiłku. Od tego akurat nie ma wakacji (chociaż te szkolne właśnie się zaczynają). Pamiętaj, że na wybory dzieci najsilniej wpływa to, jaki przykład dają dorośli. Dlatego, jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko polubiło się ze zdrowym stylem życia, najpierw sama musisz się do niego przekonać. Jesteś na to gotowa? Jeśli tak, to już połowa sukcesu. Teraz druga połowa, którą najlepiej zacząć od…

Zacznij od dobrego nawodnienia

To temat, który nawet dziś, w dobie rosnącej świadomości na temat zdrowego stylu życia, bywa często bagatelizowany i podejmowany jedynie wtedy, gdy temperatura za oknem zaczyna się od trójki z przodu. Niesłusznie! Woda bierze udział we wszystkich podstawowych procesach w naszym organizmie (a to dzieje się przecież niezależnie od pogody) i nie sposób przecenić roli nawodnienia w prawidłowym rozwoju psychofizycznym dziecka czy w funkcjonowaniu dorosłego. Już niewielki deficyt wody może negatywnie wpływać na koncentrację czy wywoływać uczucie zmęczenia. Otylia Jędrzejczak coś o tym wie – w końcu woda to jej żywioł!

– Dobre nawodnienie to podstawa – nie tylko w trakcie treningu. Jednocześnie to coś, o czym w zwykłym, codziennym biegu łatwo zapomnieć. Ja zawsze noszę przy sobie wodę i ten sam nawyk chcę wpajać swoim dzieciom. Staramy się pamiętać o piciu wody tuż po przebudzeniu i na pół godziny przed jedzeniem, a także robimy przerwy na picie podczas ćwiczeń czy zabawy. Jak wiadomo, dziecko prędzej zainteresuje się tym, co ciekawe i kolorowe. Dlatego żeby zachęcić je do sięgania po wodę, możemy podsunąć mu przyciągającą uwagę butelkę – dzieli się swoimi sposobami i zachęca Otylia Jędrzejczak, ambasadorka wody źródlanej Nestlé Pure Life.

Warto pamiętać, że pojawienie się pragnienia to sygnał, że wody w organizmie już jest za mało. Dlatego należy pić ją często, małymi łykami i nie dopuszczać do tego, żeby pojawiło się uczucie pragnienia.

Nie zapominaj o odżywianiu

Znasz powiedzenie: „jesteś tym, co jesz”? Sposób odżywiania to niezwykle ważny element zdrowego stylu życia. Wiemy o tym coraz więcej i coraz chętniej eksperymentujemy w kuchni – ale niezależnie od tego, jakie mamy preferencje smakowe czy światopoglądowe, na talerzu powinniśmy się trzymać kilku podstawowych zasad. Im wcześniej przyzwyczaimy do nich młodszych domowników, tym bardziej ułatwimy im trzymanie prawidłowej diety w przyszłości.

– Staram się zachęcać dzieci do prawidłowych wyborów żywieniowych od małego. Dbam o to, by w moim domowym menu było mniej soli, cukru, a więcej warzyw, strączków, orzechów i nasion. Uczymy dzieci właściwych nawyków, pokazując, że żywienie ma wpływ na nasze samopoczucie oraz jak ważny jest sport, czyli aktywność fizyczna. W codziennym życiu oczywiście zamiast słodzonych napojów sięgamy po wodę. Te wszystkie zmiany i nawyki nie wymagają wiele, a robią ogromną różnicę – wyjaśnia Otylia.

Skorzystaj z faktu, że w gorące, letnie dni ochota na ciężkostrawne dania zazwyczaj jest znacznie mniejsza. To idealny moment, by podawać całej rodzinie lekkie potrawy, pełne zdrowych warzyw i owoców – i rozkochać ich w takiej kuchni już na dobre!

Postaw na ruch

Ruch to trzeci zawodnik na podium dbania o zdrowy styl życia. Jeśli jest regularny, zmniejsza – i to znacząco! – ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym chorób serca czy osteoporozy. Pełni też ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej. To ważne, by zachęcać dzieci do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat, bo wtedy z większym prawdopodobieństwem wyrosną na aktywnych – i zdrowych – dorosłych.

– Warto rozwijać w dziecku talent i pasję do sportu, nie zapominając jednak, że ćwiczenia powinny mu sprawiać przede wszystkim radość i satysfakcję. Treningi potrafią być wymagające i czasochłonne – trzeba uważać, żeby ambicje rodzica nie przyćmiły potrzeb dziecka. O wiele ważniejszy od osiągnięć jest właśnie zdrowy, codzienny ruch, a po nim równie istotna regeneracja. Pamiętajmy też, żeby na trening koniecznie spakować dziecku butelkę wody – podczas wysiłku organizm naszego małego mistrza traci jej więcej – tłumaczy Otylia Jędrzejczak.

Teraz, gdy pogoda za oknem rozpieszcza słońcem (i to z nawiązką), wspólne wyjście na basen lub nawet szybki spacer po parku w poszukiwaniu kurtyn wodnych wydają się być opcją idealną na rodzinne popołudnie.

Otylia Jędrzejczak współpracuje z marką wody źródlanej Nestlé Pure Life, by wspólnie edukować, jak ważne dla zachowania dobrej formy i samopoczucia jest odpowiednie nawodnienie.

– Od lat działam na rzecz promocji zdrowego stylu życia i wierzę, że dobre samopoczucie i mistrzowska forma to efekt nie tylko treningów, ale – przede wszystkim – stylu życia i codziennych wyborów. Dokładnie te wartości popularyzuje Nestlé Pure Life. Jestem przekonana, że razem z marką będziemy mogli dotrzeć do szerokiego grona rodziców i młodzieży, i że dzięki naszym działaniom, ich nawyki zmienią się na lepsze – wyjaśnia Otylia Jędrzejczak.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl