fit.pl mobile logo

Przesunąć horyzont - recenzja

Martyna Wojciechowska, kobieta o niespożytej energii i miłości do podróży, w  swojej książce przekonuje, że warto walczyć o marzenia, nawet te z pozoru nierealne. Każdy z nas ma horyzont, który tylko czeka, by spojrzeć w jego stronę
przesunac-horyzont-250Przesunąć horyzont to bez wątpienia książka o niezwyklej sile i odwadze, o buncie przeciwko swoim słabościom, pięknie gór, pokonywaniu bólu i przede wszystkim odkrywaniu samego siebie.

Autorka niezwykle „trzeźwo” pochyla się nad pięknem i niebezpieczeństwem gór, które mimo ciągłej walki o przetrwanie, pchają, coraz wyżej. Głównym bohaterem jest najbardziej niebezpieczny, złowrogi, ale jednak pożądany i wymarzony przez wielu ludzi - szczyt Mount Everest, z którego wyobrażeniami i trudami miesięcznej wspinaczki mierzy się drobna lecz charyzmatyczna kobieta.

Książka obejmuje wspomnienia oraz dziennik z podróży, który autorka pisała podczas wspinaczki na Everest. Jest to na pewno świetna lektura, traktująca o górach - trochę o historii i dokonaniach polskich wspinaczy, którzy ruszyli na Everest i ukończyli swoją wyprawę zdobyciem dachu świata, oraz o tych, którym nie udało się dotrzeć do upragnionego celu.

Martyna Wojciechowska udała się wraz z ekipą Falvit Everest Expedition we wspinaczkową podróż przez niebezpieczne Himalaje w 2006 roku, a wyprawa trwała od kwietnia do maja. W składzie ekipy znaleźli się: kierownik sportowy Jura Jeremaszek, doświadczony i utytułowany alpinista, Dariusz Załuski operator filmowy, alpiniści i wspinacze wysokogórscy: Tomasz Kobielski, Janusz Adamski, Simone Moro, oraz pomocnicy i przewodnicy po szlakach, tzw. szerpowie (Ang Dorjee, Mingma Tenzing, Kale Tamany – Pasang i inni).

Duchowym mentorem, konsultantem i wsparciem merytorycznym był (korespondencyjne) Artur Hajzer – doświadczony alpinista i himalaista.

Autorka – miłośniczka i pasjonatka wspinaczki, postanowiła zmierzyć się z Górą Gór i stanąć na dachu świata w 2006, jako druga Polka. Wcześniej udało się jej zdobyć Kilimandżaro (luty 2003), Aconacaguę (luty 2006), później Mount McKinnely (11 czerwca 2007), Elbus (sierpień 2007 oraz Masyw Vinsona (w styczniu 2009) uwieńczeniem projektu „Korona Ziemi” było zdobycie przez Martynę szczytu Piramida Carstensza 22 stycznia 2010r.

Na początku jest ciężka, katorżnicza praca nad sobą, a potem dopiero na szczycie, wysoko – sukces, na który pracuje się miesiącami, latami, po który Martyna nie wahała się wejść, mimo ograniczeń zdrowotnych oraz krótkiego doświadczenia wspinaczkowego.

Co tak naprawdę czuje kobieta, która po miesiącu walki z samotnością, głodem i wycieńczeniem organizmu, stoi na wierzchołku najwyższego szczytu Ziemi? - Gdy zaczynają nachodzić mnie wątpliwości, przypominam sobie obraz ze szczytu Everestu. Stojąc na Dachu Świata, widzi się jedynie kolejne szczyty na horyzoncie (...) Od zdobycia Everestu wciąż idę. Ktoś mógłby zapytać dokąd? A ja wiem tylko tyle, że dopóki jestem w drodze, czuję, że żyję. - czytamy w książce.

„Przesunąć horyzont” to książka o niezwykłej motywacji, spełnianiu marzeń oraz dowód na to, że słabości organizmu nie są żadną przeszkodą w zdobywaniu upragnionego celu!

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl