To nie strój ani uroda kobiety stanowi o wartości tańca orientalnego. O prawdziwym pięknie tego tańca świadczy gracja i rytm, z jakim porusza się tancerka  
fit.pl
2013-08-20 00:00
Udostępnij
Rytm w tańcu orientalnym
oriental-danceTo co stanowi o istocie i sensie tańca orientalnego, to odtwarzanie ruchami ciała tancerki wyjątkowej i pięknej muzyki orientalnej ze szczególnym uwzględnieniem linii melodyjniej oraz rytmu.

Charakter muzyki oraz linia melodyczna musi być dobrze rozpoznana, by jej odsłuchanie prowadziło do zatańczenia odpowiednich kroków. Rytmów orientalnych jest bardzo dużo, ale po zapoznaniu z nimi i odpowiednich wskazówkach trenerskich można poradzić sobie z ich interpretacją.

Nauka rytmów - od czego zacząć?

Naukę rytmów najlepiej zacząć od osłuchania się z muzyką orientalną. Pierwszym rytmem, który można rozpoznać na początku swojej drogi z tańcem i muzyką orientalną jest rytm typu maqsum (saidi, masmoudi mały, maqsum). Początkowo trudno, jest odróżnić dumy od teków (kolejnych rytmów orientalnych) lecz z czasem przy większej wprawie oraz odpowiedniej wiedzy na pewno i one znajdą w naszym kanonie tańca.

Charakterystyka poszczególnych rytmów w tańcu orientalnym:

D - dum: oznacza dźwięk niski, czyli uderzenie prawa ręką w bęben
T  - tek: oznacza dźwięk wysoki, czyli uderzenie lewą ręką w bęben

Wyróżniamy kilka rodzajów rytmów, które różnią się one właśnie między innymi dźwiękami drum i tek
  • Maqsum - do rodziny rytmów maqsum należą masmoudi mały, saidi oraz maqsum, niektórzy zaliczają także do tej rodziny rytmy : duży masmoudi oraz fellahi. Jego bazą rytmów z krajów śródziemnomorskich i Bliskiego Wschodu, jego charakter jest wesoły, energiczny i kokieteryjny.
  • Saidi – jest rytmem popularnym dla południa Egiptu wykorzystywany to tańców z laską, dabki i ghawazee. Ma charakter raczej mocny, energiczny i wesoły.
  • Saudi - Rytmy saudi pochodzi z Półwyspu Arabskiego , do rytmu saudi tańczy się khalij - taniec pochodzący z Zatoki Perskiej
  • Rumba – choć tradycyjnie kojarzy się z muzyką i tańcami latynoskimi w tańcu orientalnym także jest wykorzystywany.

www.taniec.fit.pl