Sztuki walki jako termin znane są również pod nazwą systemów walki. Celem ich jest nauka walki wręcz (zazwyczaj bez użycia broni).Trening sztuki walki uczy umiejętności opanowania agresji, samoobrony, poprawia wytrzymałość oraz wydolność organizmu oraz uczy opanowania.
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Sporty i sztuki walki
Termin "Sztuki walki" został przetłumaczony w 1920, w japońsko-angielskim słowniku Takenobu z japońskiego bu-gei lub bu-jutsu (武術): "sztuka/umiejętność zachowań militarnych". Definicja została przetłumaczona bezpośrednio z chińskiego określenia wushu (pinyin: wǔ shù; Kantoński: mou seut), dosłownie, "sztuka walki", oznaczająca wszystkie sposoby chińskich walk.

Do współczesnych sztuk walki zalicza się:

aikidoAIKIDO- u podstaw aikido leżą sumo i jujitsu czyli sztuki walki, które opierają się na wytrąceniu przeciwnika z równowagi. Ta sama zasada obowiązuje w aikido.

BJJ czyli Brazylijskei Jiu-Jitsu - to jeden z wielu stylów wyrosłych z japońskiego jujutsu, który zaczął się rozwijać w Brazylii na początku XX wieku. Jego twórcami są członkowie rodziny Gracie, którzy pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku zdołali rozpropagować swój system na całym świecie dzięki spektakularnym zwycięstwom odnoszonym w walkach z minimum reguł.

BOKS- istniał już w czasie igrzysk w starożytnej Grecji. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i często kończyły się śmiercią. Walki, bez żadnych określonych reguł, niewiele miały wspólnego ze sportem, jaki narodził się w roku 1719. Rękawice, dziś podstawowy atrybut boksera, pojawiły się dopiero w roku 1881.

CAPOEIRA- jest to połączenie sztuki walki, akrobatyki, elementów tańca, rytmu i muzyki. Capoeira jest sportem, jest częścią kultury afrobrazylijskiej.

JKD- Jeet Kune Do - sztuka walki stworzona przez Bruce'a Lee. Ciągle ewoluuje i korzysta z doświadczeń innych systemów, które czynią go skutecznym w każdym dystansie walki: stójce, zwarciu, walce na ziemi czy też walki z bronią. Trening obejmuje elementy: boksu, uay thai,wing chun, savate - francuskiego kickboxingu, zapasów, systemów flipińskich, szermierki, sambo, brazylijskiego jiu jitsucatch, wrestlingu.

JUDO - chodzi z Japonii. Jego twórcą był Jigoro Kano (1860-1938). Zebrał on i ulepszył chwyty jiu-jitsu nadając im nową formę. Kano usunął z jiu-jitsu elementy mogące zagrozić zdrowiu lub życiu wprowadzając nowe, stworzone przez siebie. Nazwę Judo można tłumaczyć jako "drogę do zwinności" lub "drogę ustępowania" (JU - zwinnie, ustępować; DO - droga, zasada).

[-------]

KARATE- karate tradycyjne jest sztuką samoobrony, która wyodrębniła się z uprawianego w Japonii budo (sztuka wojenna). Oryginalne japońskie karate, zwane dzisiaj karate tradycyjnym, nigdy nie rozróżniało stylów.

KRAV MAGA- jest oficjalnym systemem walki Izraela. Został stworzony we wczesnych latach czterdziestych a jego pomysłodawcą był Imi Lichtenfeld. Główną zasadą edukacyjną tej formy samoobrony, jest nauka każdego, bez względu na to, czy jest młodszą, czy też starszą osoba, ani nie zwraca się uwagi na waleczność chętnej do nauki człowieka.

SAMBO- jest sztuką walki opracowaną w byłym Związku Radzieckim. Sambo to inaczej SAMozashchita Bez Oruzhia, czyli "Samoobrona bez broni" (ang. "Self-defense without weapons"). Do Sambo wchodzą techniki powiązane z uderzeniami, kopnięciami, rzutami, sprowadzeniami do parteru, dźwigniami i różnego rodzaju uduszeniami.

SAN SHOU- Sanda lub Sanshou, czyli dosłownie wolna walka nie jest wyodrębnioną sztuką walki w tradycyjnym chińskim ujęciu, umożliwia naukę i zastosowanie technik pochodzących, z różnych chińskich sztuk walki (Shaolin Kung Fu, Tai Chi Chuan itd.) weryfikację i doskonalenie umiejętności w walce. Sanda wywodzi się bezpośrednio z chińskiej tradycji walk na platformach (Leitai), w których udział brali adepci najróżniejszych stylów chińskiego wushu. Podstawową regułą był brak szczególnych zasad, stawką często życie.

SUMO- W dosłownym tłumaczeniu "sumo" oznacza szybkie przeciwdziałanie uderzeniom przeciwnika. Przypomina zapasy

TAEKWONDO- jest sztuką walki opartą na różnorakich formach uderzeń rękami i nogami o rodowodzie koreańskim. Nazwa sztuki walki oddaje ściśle jej treść: poddawanie ciała kontroli umysłu.

TANG SOO DO -koreańska Sztuka Walki, od wielu lat znana w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. W Tang Soo Do dominują techniki nożne, jednak jako nierozłączny element treningu praktykujemy również techniki bokserskie. W ramach samoobrony stosujemy dźwignie, rzuty, duszenia. Szczególne miejsce w samoobronie zajmuje, tzw. "walka w parterze". Oprócz tego adepci Tang Soo Do uczą sie władać bronią - kijem, nunchaku, mieczem, nożem. Innym elementem Tang Soo Do są tzw. formy, czyli schematy tradycyjnych bloków, ciosów i kopnięć.

VIET VO DAO- nazwa Viet Vo Dao powstała niedawno, w XX wieku, ale sztuka walki z Wietnamu liczy prawie 5000 lat. Jest to ogromny przedział czasu, obejmujący wzloty i upadki sztuki wojennej.

Wśród takiej różnorodności we współczesnych sztukach walki nietrudno wybrać coś dla siebie. Dodatkowo, pracujemy nad poprawą zdrowia fizycznego, wydolności i sprawności a także nad samodoskonaleniem psychicznym. Sztuki walki umożliwiają zdobycie umiejętności skutecznej samoobrony. Sztuki walki można traktować jako dyscyplinę sportową, jako sztukę walki, a więc drogę harmonii pomiędzy sprawnością a mądrością.

Elżbieta Kaczmarczyk

Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą przy rozbudowie tej części portalu fit.pl prosimy o kontakt pod adresem wspolpraca@portal.fit.pl