Kuba - wyspa jak wulkan gorąca. Nie ma chyba człowieka, który by nie słyszał o salsie, rumbie kubańskiej czy Fidelu Castro. To wszystko kojarzy nam się z piękną, karaibską wyspą o ciekawej historii, gorącej atmosferze i otwartych ludziach
fit.pl
2011-03-15 00:00
Udostępnij
Tańce afrokubańskie w Polsce
cuba danceJednak niewielu z nas wie, że Kuba to nie tylko taniec, cygara, stare samochody i rewolucja. Kuba to także bogata kultura, egzotyka i wspaniałe zwyczaje.

Jedną z wielu nieznanych stron tego kraju są tradycyjne tańce Yoruba. Są to przede wszystkim tańce religii Santería, poprzez mity przedstawiające historie bogów.

Każde bóstwo ma swój własny styl, ruch, kolor oraz strój. Każdy z tańców jest kierowany dla konkretnego (bóstwa) Orisha. Określa jego charakter - dlatego bardzo ważna w ruchu jest mimika i gest. I tak możemy zobaczyć Eleggua – lubiącego zabawę, obrażalskiego władcę przeznaczenia, który wszystko rozpoczyna i kończy. Agresywnego, odważnego wojownika – Oguna. Spokojnego i mądrego Obatala. Polującego Ochosiego i wielkiego imprezowicza, władcę piorunów - Chango. Zmysłową boginię kobiecości i miłości – Ochun, boginię inteligencji i morza – Yemaya oraz odważną, silną wojowniczkę – Oya. Poprzez taniec opowiadane są pełne energii i akcji historie, które przenoszą widzów w zupełnie inny świat. W boski świat magii i transu.

Dlatego też powstał projekt „Afrocuba de Acá” - widowisko taneczno-perkusyjne, które zostało stworzone przez dwójkę ludzi chcących przemycić do Polski trochę kubańskiej tożsamości - Ale Miodowską i Nikodema Bąkowskiego – założycieli Szkoły Tańców Karaibskich SalsHall Ortodox.

Zafascynowani tradycją afrokubańską, po wielu miesiącach spędzonych na Kubie, pełnych przenikania tamtejszej kultury, zebrali swój zespół tancerzy oraz muzyków by stworzyć wyjątkowe widowisko. Chcąc przenieść choć cząstkę rajskich klimatów oraz dołożyć pary do karnawału, powstaje spektakl, który na długo pozostanie w pamięci.

Bębny, egzotyczny wokal, barwny taniec, a wszystko na żywo – tradycyjnie i prawdziwie! Integrując tradycje – kubańską i polską twórcy mają nadzieję otworzyć furtkę do nieznanego, bajkowego ogrodu. Główną inspiracją dla spektaklu jest geneza plemienia Yoruba, które ma bardzo bogatą i kolorową historię. Wierzenia Yorubów zwane na Kubie Santería lub Regla de Ocha - są najbardziej rozpowszechnioną religią afrokubańską. Jest to niezwykle popularne wyznanie, które praktykuje znaczna część tamtejszego społeczeństwa.

Santería pojawia się wszędzie, zarówno w wydarzeniach religijnych jak i wszelkich przejawach sztuki kubańskiej, a etniczny taniec i elektryzująca muzyka bębnów to nieodłączny element każdego widowiska, które ma swój rytualny przebieg i zawsze przenosi do innego świata. Świata mitów i legend.

www.sho.pl

www.taniec.fit.pl