fit.pl mobile logo

Taniec brzucha- historia ubioru tancerki orientalnej

W ostatnich latach niewątpliwie wzrosło zainteresowanie niszowymi stylami tańca. Jeszcze kilka lat temu zaliczał się do nich taniec orientalny ,potocznie zwany tańcem brzucha czy belly dance. Teraz święci triumfy popularności w większości szkół tańca a także jest oprawą coraz większej ilości imprez
I nie ma się czemu dziwić-ta piękna sztuka hipnotyzuje publiczność i przywołuje skojarzenia z pełnym przepychu orientem, czasami sułtanów i pięknych tancerek w przykuwających uwagę strojach.

Patrząc na obecny wizerunek tancerki orientalnej wydaje nam się, że taki był zawsze. Otóż nie. A historia jest tym ciekawsza, że nie przybył on ze Wschodu.

ancientW swojej pracy niezwykle często spotykam się z następującym skojarzeniem- belly dance=tancerka zmysłowo ruszająca biodrami w rytm egzotycznej muzyki odziana w bogato zdobiony a zarazem skąpy strój składający się głównie z biustonosza i pasa na biodra oraz spódnicy, ewentualnie -pomijając pas- ze spódnicy strojnie upiększanej na biodrach.

Warto jednak wiedzieć, że nie jest to oryginalny ubiór bellydancerek- to, co teraz oglądamy na scenach, z Bliskiego Wschodu nie przybyło. Uważa się, że obecny strój powstał na potrzeby sztuki O.Wilde’a „Salome” , po czym wizerunek ten utrwalono w hollywoodzkich starych produkcji filmowych. ghawazee

Oczywiście poszukując informacji na temat pochodzenia tańca orientalnego natkniemy się na wzmianki dotyczące symbolicznego niemal stroju tancerek świątynnych Starożytnego Egiptu czy też mieszkanek barwnych haremów.

Nie ma jednak dowodów ,że to co przedstawiają świątynne malowidła i obrazy ze scenami z haremów tańcem orientalnym było. Jestem nawet przekonana, że ówczesna sztuka nie miała wiele wspólnego z obecną formą tańca.
Haremowe opowieści należałoby nawet uznać za mit, gdyż skąpo odziane tancerki przedstawiane przez malarzy na ich obrazach były jedynie ich wyobrażeniem. Żaden z nich nie był naocznym świadkiem scen jakie rozgrywały się za murami haremu a sytuacja nie wyglądała tak pięknie jak barwne są wizje na ten temat.

W haremach przetrzymywano niewolnice, które być może tańczyły ale najprawdopodobniej dla własnej rozrywki. Wśród kobiet panowała hierarchia, gdzie wyższy status jego mieszkanki widoczny był w noszonej przez nią większej ilości biżuterii i kosztownych strojów. Można przypuszczać, że żadnej z nich nie zależało na eksponowaniu ciała.

Tak więc to nie wschód a zachód wykreował obecny wizerunek tancerki brzucha.

Jako ciekawostkę dodam, że w Egipcie restrykcyjne prawo zabraniało tancerkom publiczne eksponowanie odsłoniętego brzucha i pokazanie się w spódnicy opuszczonej na wysokość bioder.

Jak więc wyglądał strój tancerek brzucha wcześniej? Na to pytanie należałoby odpowiedzieć w nawiązaniu do innego - kiedy taniec brzucha powstał?
Odwołując się do najbardziej prawdopodobnej wersji, że obecny taniec rodził się wraz z migracją wiejskich ludów wschodu do miast,to ubiór tancerek w niczym nie przypominał obecnego a pierwotnie była to najczęściej gorsetowa kamizelka, długa spódnica, chusta na biodra, często również na głowę.


Mimo diametralnej zmiany jaką przeszedł strój tancerki brzucha muszę w tym miejscu dodać, że nie jest to jedyny obowiązujący ubiór. A to dlatego, że pod pojęciem taniec orientalny kryje się mnogość jego odmian.
Wśród tych najpopularniejszych są:


baladi
Beledi
fellahi
Fellahi
khaleegy
Khaleegy
melaya
Melaya
persiandance
taniec perski
saidi
Saidi

tahtibTaniec orientalny tańczą nie tylko kobiety ale również meżczyźni –chociażby wspomniane Saidi czy Tahtib

To nie tylko hipnotyzująca tancerka ale tańce w kręgu, liniowe, czy powiązane z tańcem orientalnym odmiany religijne jak Guedra, Zar, czy wirujący Derwisze, których część z Was na pewno widziała podczas wakacyjnych wyjazdów do krajów arabskich.

Barwny orient zachwyca coraz większe rzesze tancerek , które przystępując niegdyś do pierwszej lekcji belly dance nie wiedziały jak wielką taneczną przygodę zaczynają i że za kostiumem z błyszczących ozdób kryje się całkiem niespodziewana historia.

 

Djamila


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl