Trening siłowy skuteczniejszy niż ćwiczenia cardio

Ulubioną formą ruchu wśród ćwiczących kobiet są spacery, jednak tylko co dziesiąta aktywna Polka wskazuje siłownie i kluby fitness jako miejsca, w których najczęściej uprawia sport. Mit, że kobiecy trening siłowy wiąże się jedynie z rozbudową mięśni, ma niewiele wspólnego z prawdą. Dzięki takim ćwiczeniom droga do zgrabniejszej sylwetki może być znacznie prostsza. Trening siłowy jest także świetnym rozwiązaniem na rzecz utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
2023-03-28 00:00
Udostępnij
Trening siłowy skuteczniejszy niż ćwiczenia cardio

Kobiety pokochały sport. Jak wynika z raportu MultiSport Index 2022, 64% kobiet w Polsce jest aktywnych fizycznie przynajmniej raz w miesiącu, a 18% decyduje się trenować min. 5 razy w tygodniu. Polki zdają sobie także sprawę z korzyści zdrowotnych wynikających z regularnej aktywności – aż 92% z nich uważa, że aktywność fizyczna jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, a 94%, że pomaga ona w poprawie lub utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej.

Pierwsze kroki na siłowni warto rozpocząć korzystając z porad doświadczonego trenera. Dla użytkowników kart MultiSport powstała strefa edukacyjno-sportowa „Zaprojektuj Formę”, gdzie znajdują się m.in. gotowe instrukcje dot. bezpiecznego trenowania, 113 lekcji prowadzonych przez specjalistów zdrowego stylu życia, a także istnieje możliwość skorzystania z 19 profesjonalnych kursów online – tłumaczy Agata Brama, Ekspertka ds. wellbeingu w Benefit Systems, dietetyczka, trenerka sportowa.

Poniżej 7 zalet treningu siłowego według trenerki personalnej.

1. Wzmacniaj mięśnie i zgrabną sylwetkę

Trening siłowy, jak sama nazwa wskazuje, poprawia siłę mięśniową. Jest ona nie tylko bazą do każdej innej dziedziny sportu. Ten rodzaj aktywności, pomaga także w utrzymaniu zgrabnej i jędrnej sylwetki, poprawie proporcji ciała lub pracy nad konkretnym obszarem. Jeżeli szczególnie zależy Ci np. na bardziej atrakcyjnym wyglądzie nóg, pośladków czy ramion, to właśnie trening siłowy będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala w dużym stopniu izolować pracę konkretnych grup mięśni, skupiając się jedynie na danej partii.

2. Spalaj tłuszcz, nawet kiedy śpisz

Im więcej mięśni, tym szybsza przemiana materii. Mięśnie szkieletowe potrzebują energii do pracy, a im jest ich więcej, tym większe jest ich zapotrzebowanie na energię. Z tego względu, poza ćwiczeniami cardio, warto poświęcić swój czas na treningi siłowe podczas odchudzania – poza spalaniem kalorii „tu i teraz”, jest to inwestycja w szybki metabolizm nawet wtedy, kiedy nie uprawiamy aktywności fizycznej.

3. Zwiększ swoją pewność siebie

Trening oporowy sprzyja syntezie endorfin, czyli hormonów wywołujących dobre samopoczucie. Dzięki temu, trenowanie siłowo reguluje nastrój, zwiększa poczucie własnej sprawczości i skuteczności, co polepsza samoocenę. Ta z kolei przekłada się na większą pewność siebie we wszystkich dziedzinach życia, nie tylko tych sportowych. Potwierdzają to także wyniki z walentynkowej edycji badania MultiSport Index – aż 95% ankietowanych jest zdania, że aktywność fizyczna zwiększa ich poczucie pewności siebie.

4. Polepsz jakość swojego życia

Oprócz form ruchu przypisanych w większości do czasu wolnego, trening siłowy wspomaga nas również w codziennych aktywnościach. Warto zaznaczyć także, że z wiekiem naturalnie doświadczamy redukcji siły i ilości włókien mięśniowych, co w zdecydowany sposób pogarsza sprawność osób starszych. Trening siłowy jest zatem inwestycją w sprawność na późniejsze lata życia. Jeśli dopiero zaczynamy swoją aktywną przygodę, pierwsze kroki na siłowni warto postawić np. z kartą sportową. Co ciekawe, początkujący w świecie fitness, będący użytkownikami kart MultiSport, mogą skorzystać ze strefy edukacyjno-sportowej „Zaprojektuj Formę”, w której znajdą m.in. gotowe instrukcje z obszaru bezpiecznego trenowania, w tym lekcje prowadzone przez specjalistów zdrowego stylu życia dotyczące m.in. przeznaczenia sprzętu w klubie fitness oraz jego prawidłowego, bezpiecznego użytkowania. Kiedy decydujemy się trenować bez trenera, wiedza ta może znacznie wyeliminować lęk przed pierwszą wizytą na siłowni.

5. Dbaj o serce

Trening siłowy działa także prewencyjnie w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. W naszym kraju ponad 1/3 dorosłego społeczeństwa choruje na nadciśnienie, które jest jednym z głównych czynników chorób układu krążenia. Regularny trening oporowy redukuje czynniki chorób układu sercowo-naczyniowego – zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, obniża poziom cholesterolu całkowitego oraz jego „złej” frakcji LDL, a także wzmacnia naczynia krwionośne i serce.

6. Zniweluj bóle kręgosłupa

W Polsce około 70% dorosłych doświadcza bólu kręgosłupa, najczęściej odcinka lędźwiowego. Ćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację i wzmocnienie pleców może redukować odczucia bólowe i działać prewencyjnie na tego typu dolegliwości. Trening siłowy ukierunkowany na wzmocnienie pleców, mięśni brzucha, pośladków i ud, wzmacnia gorset mięśniowy, co przekłada się na zapobieganie lub zmniejszenie dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Oprócz prozdrowotnego działania na kręgosłup, regularny siłowy trening pleców poprawi również naszą postawę i zniweluje nawyk garbienia się.

7. Korzystaj z siły grupy

Siłownia, wbrew temu co mogłoby się wydawać, to nie tylko ćwiczenia. Podczas pracy w klubach fitness, jako trenerzy wielokrotnie obserwujemy powstawanie małych społeczności, nawiązywanie przyjaźni czy nawet… relacji romantycznych. Wiele osób regularnie uczęszczających na siłownię robi to nie tylko ze względu na możliwość pracowania nad swoją fizycznością, ale również z potrzeby kontaktu z innymi ludźmi. Trening na siłowni to doskonała okazja do poznania osób o podobnych zainteresowaniach, celach i potrzebach treningowych – i to właśnie te wspólne cechy nierzadko są podstawą do nawiązywania nowych znajomości lub wzmacniania tych, które już posiadamy.