fit.pl mobile logo

Ubezpieczenia - co warto o nich wiedzieć?

Celem ubezpieczenia jest zabezpieczenie się przed różnymi możliwymi stratami, jakie mogą powstać np. w wyniku Twojej pracy lub posiadanych dóbr majątkowych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, a następnie ubezpieczenie online. Istnieją różne rodzaje takich usług — co warto wiedzieć o ubezpieczeniach? Czytaj dalej.

Czym jest ubezpieczenie? Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie definiuje się jako „umowę, na mocy której ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić ubezpieczonemu odszkodowanie. Innymi słowy, ubezpieczenie to zobowiązanie, które umożliwi ubezpieczonemu odszkodowanie w przypadku szkody. Wysokość składki zależy od potencjalnego ryzyka: np. składka na ubezpieczenie domu dla właściciela dużego 5-pokojowego domu nie będzie taka sama jak dla właściciela mieszkania z jedną sypialnią. W umowie należy określić zakres objętego ryzyka oraz rodzaj ubezpieczenia: udziały w ubezpieczeniu, kwotę gwarancji itp. Składka ubezpieczeniowa opłacana jest rocznie lub w formie składek miesięcznych, lub kwartalnych.

Ubezpieczenie nieruchomości

Istnieją 2 główne rodzaje ubezpieczeń: ubezpieczenie mienia, czyli np. ubezpieczenie nieruchomości (takiej, jak np. mieszkanie lub dom), ubezpieczenie domu, ubezpieczenie samochodu, motocykla, łodzi itp. oraz ubezpieczenie pozwalające pokryć szkody związane z życiem codziennym. Drugi typ ubezpieczenia obejmuje bardzo zróżnicowane umowy, takie, jak ubezpieczenie kierowcy, ubezpieczenie podróży, opiekę medyczną, ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie na życie, leczenie, czy też w przypadku wypadku. Dostępne są różne opcje — wszystko zależy od oferty polis, które zapewnia ubezpieczyciel. System ubezpieczeń obejmuje pojęcie solidarności i łączenia ryzyka poprzez składki. Zakup ubezpieczenia od towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na zabezpieczenie się przed np. pożarem domu, zwolnienia utrudniającego spłatę kredytu, włamaniem itp. Wystarczy wypełnić online polisę.

Ubezpieczenie samochodu — obowiązkowe

W niektórych przypadkach prawo wymaga, abyś był objęty ubezpieczeniem. Jeśli więc posiadasz samochód, koniecznie musisz go ubezpieczyć. Jest to tzw. ubezpieczenie oc, a najkorzystniejsze pomoże Ci znaleźć porównywarka ubezpieczeń, np. porównywarka oc. Na naszej stronie internetowej znajdziesz najtańsze oc, dzięki czemu cena ubezpieczenia nie wyniesie dużo — wyciągnij dowód rejestracyjny i podaj nam dane swojego samochodu, aby porównać ceny. Na cenę ubezpieczenia i zakres ochrony składa się wiele czynników. Podając numer rejestracyjny, swój wiek, model auta i jego przebieg dowiesz się, jakiej polisy możesz się spodziewać. Ubezpieczając auto, warto także skorzystać z dodatkowego autocasco i assistance, dzięki czemu w razie losowego zdarzenia drogowego i wypadku nie wydasz tysięcy złotych np. na lawetę, a holowanie będziesz mieć w cenie. Wystarczy, że zgłosisz szkodę samochodu, a specjalista przyjedzie na miejsce zdarzenia nawet w kilkadziesiąt minut. Dobrą ubezpieczalnię cechuje profesjonalizm, miła obsługa klientów — sprawdź, jak łatwo i szybko wybierzesz swoje ubezpieczenie przez internet, decydując się na nasze usługi. Całość załatwisz bez wychodzenia z domu. Zapewnij sobie poczucie komfortu, ubezpieczając nieruchomość — wypełnij formularz i dowiedz się, jaka oferta będzie dla Ciebie najlepsza. Możesz także skontaktować się z nami przez telefon.

Porównywarka ubezpieczeń — jak to działa?

Oprócz najpopularniejszych ubezpieczeń istnieje cała gama innych opcjonalnych wariantów takiej usługi. I choć nie są one obowiązkowe, są zdecydowanie zalecane. W zależności od Twojego stylu życia i nawyków (np. uprawiasz ryzykowny sport) bardzo przydatne może być wykupienie ubezpieczenia w tym zakresie, w przeciwnym razie w przypadku szkody przejmiesz pełną odpowiedzialność. Takie przewidywanie pozwala uniknąć wielu niewygodnych sytuacji. Przystąpienie do ubezpieczenia następuje poprzez podpisanie umowy pomiędzy ubezpieczonym a ubezpieczycielem. Stosowanie tej umowy zobowiązuje ubezpieczonego do zapłaty składki ubezpieczeniowej w celu pokrycia określonych w niej ryzyk. W zależności od polisy możesz ubezpieczyć życie i zdrowie, wyposażenie domu i więcej — najlepiej poproś agenta o ofertę lub użyj specjalnego kalkulatora. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i w przypadku zainteresowania konkretną polisą, rozwiać wątpliwości.

W przypadku szkody ubezpieczony musi dotrzymać określonego terminu, aby powiadomić swoją firmę o jej wystąpieniu. Terminy odszkodowania różnią się w zależności od umowy i charakteru szkody. Wyjaśnia to fakt, że ocena powagi i odpowiedzialności może być trudniejsza w zależności od sytuacji.

Gdzie i jak zawrzeć umowę ubezpieczenia?

Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć z różnymi typami organizacji: bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi, towarzystwami ubezpieczeń wzajemnych itp. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na życie, czy jakiekolwiek inne ubezpieczenie, istnieje wiele umów i ubezpieczycieli. Warto wtedy porównać różne oferty na rynku, aby wybrać tą, który najlepiej pasuje do Twojej sytuacji i Twojego profilu. Wybór odpowiedniej umowy od samego początku jest kluczowy, ponieważ z reguły będzie ona Ci towarzyszyć przez pewien czas i od tego będzie zależeć Twoje odszkodowanie w przypadku roszczenia. Najlepiej skorzystać z dobrej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki temu za jednym kliknięciem znajdziesz ponad dziesięć spersonalizowanych ofert, dostępnych bezpłatnie i bez pozostawiania danych kontaktowych.

Ubezpieczenia: główne pojęcia, które warto znać

Już po przeczytaniu umowy żargon ubezpieczeniowy może wydawać się niejasny. Oto główne szczegółowe terminy i ich definicje:

Ryzyko: jest to podstawowy element każdej umowy ubezpieczenia. Oznacza zdarzenie, przed którym chcemy się zabezpieczyć, zapisując się do umowy.

Okres karencji: oznacza okres, w którym ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania.

Beneficjenci: osoby, które mogą skorzystać z umowy ubezpieczenia.

Polisa ubezpieczeniowa: oznacza fizyczny dowód zawarcia umowy pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczonym.

Składka: termin ten oznacza kwotę płaconą przez ubezpieczonego w zamian za udzielone gwarancje.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl