Ubezpieczenia - co warto o nich wiedzieć?

Celem ubezpieczenia jest zabezpieczenie się przed różnymi możliwymi stratami, jakie mogą powstać np. w wyniku Twojej pracy lub posiadanych dóbr majątkowych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, a następnie ubezpieczenie online. Istnieją różne rodzaje takich usług — co warto wiedzieć o ubezpieczeniach? Czytaj dalej.
2023-09-27 00:00
Udostępnij
Ubezpieczenia - co warto o nich wiedzieć?

Czym jest ubezpieczenie? Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie definiuje się jako „umowę, na mocy której ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić ubezpieczonemu odszkodowanie. Innymi słowy, ubezpieczenie to zobowiązanie, które umożliwi ubezpieczonemu odszkodowanie w przypadku szkody. Wysokość składki zależy od potencjalnego ryzyka: np. składka na ubezpieczenie domu dla właściciela dużego 5-pokojowego domu nie będzie taka sama jak dla właściciela mieszkania z jedną sypialnią. W umowie należy określić zakres objętego ryzyka oraz rodzaj ubezpieczenia: udziały w ubezpieczeniu, kwotę gwarancji itp. Składka ubezpieczeniowa opłacana jest rocznie lub w formie składek miesięcznych, lub kwartalnych.

Ubezpieczenie nieruchomości

Istnieją 2 główne rodzaje ubezpieczeń: ubezpieczenie mienia, czyli np. ubezpieczenie nieruchomości (takiej, jak np. mieszkanie lub dom), ubezpieczenie domu, ubezpieczenie samochodu, motocykla, łodzi itp. oraz ubezpieczenie pozwalające pokryć szkody związane z życiem codziennym. Drugi typ ubezpieczenia obejmuje bardzo zróżnicowane umowy, takie, jak ubezpieczenie kierowcy, ubezpieczenie podróży, opiekę medyczną, ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie na życie, leczenie, czy też w przypadku wypadku. Dostępne są różne opcje — wszystko zależy od oferty polis, które zapewnia ubezpieczyciel. System ubezpieczeń obejmuje pojęcie solidarności i łączenia ryzyka poprzez składki. Zakup ubezpieczenia od towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na zabezpieczenie się przed np. pożarem domu, zwolnienia utrudniającego spłatę kredytu, włamaniem itp. Wystarczy wypełnić online polisę.

Ubezpieczenie samochodu — obowiązkowe

W niektórych przypadkach prawo wymaga, abyś był objęty ubezpieczeniem. Jeśli więc posiadasz samochód, koniecznie musisz go ubezpieczyć. Jest to tzw. ubezpieczenie oc, a najkorzystniejsze pomoże Ci znaleźć porównywarka ubezpieczeń, np. porównywarka oc. Na naszej stronie internetowej znajdziesz najtańsze oc, dzięki czemu cena ubezpieczenia nie wyniesie dużo — wyciągnij dowód rejestracyjny i podaj nam dane swojego samochodu, aby porównać ceny. Na cenę ubezpieczenia i zakres ochrony składa się wiele czynników. Podając numer rejestracyjny, swój wiek, model auta i jego przebieg dowiesz się, jakiej polisy możesz się spodziewać. Ubezpieczając auto, warto także skorzystać z dodatkowego autocasco i assistance, dzięki czemu w razie losowego zdarzenia drogowego i wypadku nie wydasz tysięcy złotych np. na lawetę, a holowanie będziesz mieć w cenie. Wystarczy, że zgłosisz szkodę samochodu, a specjalista przyjedzie na miejsce zdarzenia nawet w kilkadziesiąt minut. Dobrą ubezpieczalnię cechuje profesjonalizm, miła obsługa klientów — sprawdź, jak łatwo i szybko wybierzesz swoje ubezpieczenie przez internet, decydując się na nasze usługi. Całość załatwisz bez wychodzenia z domu. Zapewnij sobie poczucie komfortu, ubezpieczając nieruchomość — wypełnij formularz i dowiedz się, jaka oferta będzie dla Ciebie najlepsza. Możesz także skontaktować się z nami przez telefon.

Porównywarka ubezpieczeń — jak to działa?

Oprócz najpopularniejszych ubezpieczeń istnieje cała gama innych opcjonalnych wariantów takiej usługi. I choć nie są one obowiązkowe, są zdecydowanie zalecane. W zależności od Twojego stylu życia i nawyków (np. uprawiasz ryzykowny sport) bardzo przydatne może być wykupienie ubezpieczenia w tym zakresie, w przeciwnym razie w przypadku szkody przejmiesz pełną odpowiedzialność. Takie przewidywanie pozwala uniknąć wielu niewygodnych sytuacji. Przystąpienie do ubezpieczenia następuje poprzez podpisanie umowy pomiędzy ubezpieczonym a ubezpieczycielem. Stosowanie tej umowy zobowiązuje ubezpieczonego do zapłaty składki ubezpieczeniowej w celu pokrycia określonych w niej ryzyk. W zależności od polisy możesz ubezpieczyć życie i zdrowie, wyposażenie domu i więcej — najlepiej poproś agenta o ofertę lub użyj specjalnego kalkulatora. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i w przypadku zainteresowania konkretną polisą, rozwiać wątpliwości.

W przypadku szkody ubezpieczony musi dotrzymać określonego terminu, aby powiadomić swoją firmę o jej wystąpieniu. Terminy odszkodowania różnią się w zależności od umowy i charakteru szkody. Wyjaśnia to fakt, że ocena powagi i odpowiedzialności może być trudniejsza w zależności od sytuacji.

Gdzie i jak zawrzeć umowę ubezpieczenia?

Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć z różnymi typami organizacji: bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi, towarzystwami ubezpieczeń wzajemnych itp. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na życie, czy jakiekolwiek inne ubezpieczenie, istnieje wiele umów i ubezpieczycieli. Warto wtedy porównać różne oferty na rynku, aby wybrać tą, który najlepiej pasuje do Twojej sytuacji i Twojego profilu. Wybór odpowiedniej umowy od samego początku jest kluczowy, ponieważ z reguły będzie ona Ci towarzyszyć przez pewien czas i od tego będzie zależeć Twoje odszkodowanie w przypadku roszczenia. Najlepiej skorzystać z dobrej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki temu za jednym kliknięciem znajdziesz ponad dziesięć spersonalizowanych ofert, dostępnych bezpłatnie i bez pozostawiania danych kontaktowych.

Ubezpieczenia: główne pojęcia, które warto znać

Już po przeczytaniu umowy żargon ubezpieczeniowy może wydawać się niejasny. Oto główne szczegółowe terminy i ich definicje:

Ryzyko: jest to podstawowy element każdej umowy ubezpieczenia. Oznacza zdarzenie, przed którym chcemy się zabezpieczyć, zapisując się do umowy.

Okres karencji: oznacza okres, w którym ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania.

Beneficjenci: osoby, które mogą skorzystać z umowy ubezpieczenia.

Polisa ubezpieczeniowa: oznacza fizyczny dowód zawarcia umowy pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczonym.

Składka: termin ten oznacza kwotę płaconą przez ubezpieczonego w zamian za udzielone gwarancje.