fit.pl mobile logo


Jak trenować na siłowni, aby uniknąć kontuzji?

Trenując na siłowni warto wiedzieć jak chronić swój organizm przed przetrenowaniem i kontuzjami, które nie tylko zniechęcą nas do aktywności, ale mogą spowodować przykre konsekwencje dla naszego zdrowia
Są sportowcy, którzy mimo wieloletniego trenowania nigdy nie nabawili się kontuzji. Wystarczy, że zapamiętasz kilka istotnych rad, by trenować bezpiecznie.

Najważniejsze jest przeprowadzenie odpowiedniej rozgrzewki. To niezwykle ważny element każdego treningu. Można powiedzieć, że bez niego nie wolno uprawiać żadnej aktywności sportowej. Właściwie przeprowadzona rozgrzewka to gwarancja bezpiecznego treningu. Właśnie w trakcie rozgrzewki mięśnie przygotowują się do wysiłku, zwiększając tym samym możliwość znoszenia obciążeń. Podczas rozgrzewki krew dopływa do mięśni i tym samym poprawia ich elastyczność i napięcie. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka przyczynia się do intensywniejszego treningu.

Warto również pamiętać o tym, by nie stosować stretchingu przed wysiłkiem. Dowiedziono bowiem, że stretching przed wysiłkiem może zwiększać ryzyko naciągnięcia mięśnia. Stretching polega na napięciu mięśni przez kilkanaście sekund, co powoduje ograniczenie aktywności receptorów rejestrujących stopień rozciągnięcia, a następnie rozciągnięcia mięśnia. Dzięki temu, że receptory są przygaszone możemy bardziej wydłużyć mięsień. Jest to korzystne, gdyż poprawia naszą gibkość. Jednak wygaszenie receptorów rozciągania może zwiększyć ryzyko kontuzji.

Po wykonaniu prawidłowej rozgrzewki nie powinieneś od razu wykonywać pierwszej serii z zwiększym obciążeniem. Przed każdą serią dobrze jest wykonanie jednej serii z mniejszym obciążeniem, ale za to większa ilością powtórzeń. Dzięki temu programujemy nasz układ nerwowy do przeprowadzenia prawidłowego ruchu. Upewniamy się również czy w następnej serii możemy zastosować większe obciążenie. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku powrotu do treningu po przerwie, spowodowanej na przykład chorobą. Wykonywanie serii rozgrywkowych przed właściwymi powoduje przygotowanie mięśni is stawów do większych obciążeń.

Ćwicząc należy pamiętać o prawidłowym oddychaniu. Prawidłowe oddychanie może zwiększyć ilość serii i poprawić stabilizację kręgosłupa. Wydech ułatwia wykonywanie ruchu oddalania obciążenia od ciała. Wdech natomiast ułatwia przyciąganie obciążenia. Oddychać należy powoli i miarowo. Nie łap powietrza i nie wstrzymuj go w trakcie serii.

[-------]

Podczas ćwiczeń kontroluj obciążenie. Nigdy nie możesz być pewien swoich możliwości, umiejętności i koordynacji. Każdą serię zaczynaj nie w momencie pierwszego powtórzenia, ale jeszcze zanim sięgniesz by zdjąć sztangielkę ze stojaka lub podczas jej odkładania.

Trenując na siłowni należy zwrócić uwagę na stabilizację kręgosłupa. Trening siłowy wpływa korzystnie na rozwój dużych grup mięśniowych, ale przyczynia się do zaniku mięśni głębokich stabilizujących kręgosłup. Warto więc po treningu siłowym choć chwilę poćwiczyć na piłkach. Taki trening nie wyrzeźbi twojej sylwetki, ale na przestrzeni lat wpłynie pozytywnie na zdrowie twojego kręgosłupa.

Mimo że na siłowni nie raz zobaczysz ludzi ćwiczących z pasem ciężarowym, nie stosuj go! Na pewno nie uchroni Cię przed kontuzją! Pas ciężarowy regularnie stosowany może być przyczyną kontuzji kręgosłupa. Zakładając pas staje się on zamiennikiem mięśnia poprzecznego, który nie musi się dłużej napinać, by spiąć talię. Psa używaj tylko wówczas, gdy chcesz pobić swój rekord w przysiadzie lub martwym ciągu.
W trakcie wykonywania każdego ćwiczenia dbaj o prawidłową postawę. Naturalne ustawienie ciała zabezpiecza nas przed kontuzją oraz zwiększa naszą siłę i koordynację. Dlatego też ćwicząc każdą serię zacznij od przybrania prawidłowej pozycji.

Pamiętaj, aby unikać:
  • wysuwania jednej nogi podczas ćwiczeń wykonywanych na stojąco;
  • garbienia się podczas ćwiczeń w pozycjach stojących i siedzących;
  • nie napinania mięśni dolnych mięśni brzucha;
  • pochylania i przekrzywiania tułowia podczas unoszenia ciężaru.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl