fit.pl mobile logo


Trening personalny - na czym polega i co ma wpływ na jego cenę?

Obecnie treningi personalne stają się coraz bardziej popularne. Nie każdy jednak wie na czym taki trening polega i czego powinien oczekiwać czy też wymagać. Jak wygląda współpraca z trenerem i dlaczego ceny treningów personalnych wyglądają tak, a nie inaczej? 


Czym jest trening personalny?

Trening personalny to nic innego jak indywidualne zajęcia pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zazwyczaj taki trening trwa ok. 60 minut. Powinien on być jednak poprzedzony rozmową/konsultacją, która pozwoli trenerowi poznać swojego klienta oraz umożliwi dopasowanie odpowiedniego planu zarówno żywieniowego jak i treningowego. Podczas takiej rozmowy trener zaznajamia się z obecnym stanem fizycznym klienta, przebytymi lub obecnymi kontuzjami i chorobami, jak również stara się poznać jego preferencje i możliwości treningowe oraz nawyki żywieniowe. Pierwsze konsultacje zazwyczaj są bezpłatne, jednak kiedy w grę wchodzi ustalenie konkretnego planu treningowego, wtedy już zazwyczaj zaczyna się współpraca z trenerem personalnym.

Skąd bierze się cena treningu personalnego? 

Często słyszę, że na treningi personalne mogą sobie pozwolić tylko bogaci ludzie, że jest to ekskluzywna usługa. Początkowo moi klienci również nie zdają sobie sprawy z tego,
jak ważna jest rola trenera personalnego. Często mylą go z instruktorem siłowni, który ma za zadanie sprawować opiekę nad klientami w klubie oraz służyć pomocną radą. Praca trenera personalnego jest jednak dużo bardziej wymagająca i niesie ze sobą większą odpowiedzialność niż praca instruktora siłowni czy fitness.

Kompetencje dobrego trenera osobistego nie kończą się na znajomości ćwiczeń na maszynach czy wolnych ciężarach na siłowni. Powinien on znać wiele metod treningowych, a przede wszystkim mieć dużą wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki czy fizjologii wysiłku. Ponieważ często trenerzy personalni oferują usługi związane z dietetyką, powinni również szkolić się w tym zakresie.

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się treningi prozdrowotne, tzw. medical czy therapy fitness, tak więc znajomość elementów fizjoterapii coraz częściej wymagana jest od trenerów. Dobry trener powinien mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie klienta i wiedzieć w jaki sposób ćwiczyć z daną osobą, żeby nie wyrządzić jej krzywdy i nie pogorszyć obecnego stanu.

Reasumując praca trenera personalnego to nie tylko 60 minut, które poświęca Tobie na sali, ale jego wiedza i doświadczenie zdobywane na warsztatach, kursach, szkoleniach i wiele godzin spędzonych na doszkalaniu się w czasie wolnym, poza faktyczną pracą z klientami.

Cena treningu personalnego i co ma na nią wpływ?

Zastanawiałeś się kiedyś ile pieniędzy wydajesz na wizyty u lekarza, związane z kontuzjami rehabilitacje czy różnego rodzaju farmaceutyki i produkty lecznicze? Ile jesteś w stanie wydać na zabieg w gabinecie kosmetycznym czy wizytę w SPA? Ile mógłbyś zapłacić za dobre samopoczucie, poprawę nie tylko swojego wyglądu, piękne i jędrne ciało, ale również pozbycie się bólów kręgosłupa i innych dolegliwości? Zastanów się ile warte jest dla Ciebie Twoje zdrowie i czy nie wolałbyś następnym razem, zamiast kolejnej wizyty w gabinecie lekarskim czy terapeutycznym, spotkać się z trenerem i po prostu zapobiec pogarszaniu się stanu zdrowia. 

Ceny treningów personalnych są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj wahają się w granicach od 50 do kilkuset złotych za godzinę. Czasami nawet powyżej tysiąca. Wpływ na cenę treningu ma wiele czynników. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń i rodzaju współpracy jak również od kwalifikacji trenera. Zazwyczaj stawka za godzinę zmniejsza się wraz z wydłużeniem okresu współpracy. Poza tym, chyba oczywiste jest, że potrzeba czasu zanim pojawią się efekty, tak więc zamiast kupna kilku treningów, warto rozważyć kilkumiesięczny pakiet treningowy.

Karnet na siłownię czy pakiet treningów personalnych?

Często spotykam się z opiniami, że karnet na siłownię jest bardziej opłacalny, ponieważ zwyczajnie jest dużo tańszy niż pakiet wykupiony u trenera. Ale czy na pewno? Faktem jest, że za miesięczny karnet w klubie zapłacimy mniej, ale jakie będą tego efekty? Jeśli nie mamy pojęcia na temat metod treningowych, nie wiemy jakie ćwiczenia są dla nas odpowiednie i co przyniesie efekt, możemy chodzić na siłownię, płacąc sto złotych miesięcznie, ale zajmie nam nawet kilka lat, zanim osiągniemy wymarzony cel. Pod warunkiem, że będziemy wystarczająco zmotywowani i nie zamienimy wcześniej naszego karnetu na bilet do kina albo wakacje nad morzem.

Zakładając, że wydajemy miesięcznie około 150zł na karnet w klubie fitness, w ciągu roku nasze konto uszczupli się o niecałe dwa tysiące. Wydając tyle samo na pracę z trenerem personalnym, osiągniemy efekty szybciej i z pewnością będą one długotrwałe. Tak więc nawet jeśli cena treningu osobistego jest wysoka, co nie jest do końca trafnym stwierdzeniem, skorzystanie z takich usług ma bardzo często większy sens, niż zakup tańszego karnetu w klubie czy na siłowni.

Co daje współpraca z trenerem personalnym, a czego nie zapewni nam członkostwo w klubie fitness?
  • Trening jest przygotowany tylko dla Ciebie. Ćwiczenia są dopasowane do Twoich potrzeb, zainteresowań, preferencji oraz celu. Trener bierze pod uwagę Twój styl bycia i życia, wszystkie kontuzje, choroby, dyspozycyjność czasową. Pracując przez ostatnie lata jako instruktorka fitness, wiem jak tworzone są zajęcia grupowe. Na pewno zbyt „ogólnie”, żeby przynieść oczekiwane efekty. 
  • Porady żywieniowe, które z pewnością pomogą i przyspieszą osiąganie celów. 
  • Dobry trener osobisty ma dla Ciebie czas również poza treningami. Zawsze możesz zadzwonić lub napisać, kiedy pojawią się różne wątpliwości. Trener podpowie Ci co zrobić, zmotywuje, wesprze i podniesie na duchu. Poza tym zawsze łatwiej jest zrezygnować z wizyty na siłowni czy zajęciach fitness niż z umówionego treningu, kiedy wiesz, że trener na Ciebie czeka.
  • Trener personalny dostosuje się do Twoich możliwości czasowych, tak więc nie musisz się już martwić, że nie zdążysz na ulubione zajęcia w klubie fitness. Jeśli jesteś zabieganą osobą, trener wstanie o 5 rano, żeby przeprowadzić z Tobą trening przed pracą lub zostanie do późnych godzin wieczornych, żeby spotkać się z Tobą po długim dniu.
  • Wiedza i doświadczenie Twojego opiekuna są bezcenne. Zdobywa on wiedzę przez wiele lat, cały czas się szkoli i szuka nowych rozwiązań, żeby mógł jak najlepiej dbać o swoich klientów.
  • Trener nie pozwoli Ci odpuścić nawet kiedy masz gorszy dzień i pojawiają się chwile słabości i zwątpienia. Dobry trener Cię wysłucha, zrozumie i pomoże przełamać własne słabości.

Tak więc przed zakupem kolejnego karnetu na siłownię, zastanów się, jak duża jest Twoja wiedza i jak silna jest Twoja motywacja, i czy pozwolą Ci one osiągnąć wymarzone cele? Czy może lepiej zainwestować w siebie i oddać się w ręce profesjonalisty, który poprowadzi Cię przez kolejne miesiące i pozwoli nie tylko zmienić stan Twojego ciała, ale również ducha, dzięki czemu, będziesz mógł sprawnie cieszyć się kolejnymi latami swojego życia.

Marta Jarosz

www.studiosolution.pl/

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
wodudaw

Oczywisice ze warto . Chciałabym polecić panią Katarzyne Hajduk jako rzetelnego i profesjonalnego trenera personalnego . Zajęcia prowadzone są zawsze z największym zaangażowaniem, cała uwaga Katarzyny skupia się na podopiecznym. Ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe są zróżnicowane, dlatego żadne zajęcia nie są nudne. Do tego ich intensywność jest naprawdę wysoka, co motywuje do kolejnych zajęć i jeszcze większego wysiłku. Na treningu panuje miła atmosfera, zawsze można podyskutować o różnych sprawach. Szczególną uwagę zwraca na poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju sylwetki. Elementem dopełniającym program zajęć jest odpowiednia dieta przygotowana specjalnie pod potrzeby trenującego. Z całym sumieniem Polecam

Zgłoś nadużycie-
sylwia-mark

Miałam ten sam problem. Szczególnie problemy z motywacją. Dlatego uważam, że przynajmniej na początku trener personalny to świetne rozwiązanie. Można ćwiczyć w domu, w plenerze, na siłowni. Korzystam z usług Kasi Baraniak (Poznań i okolice) i serdecznie polecam: http://www.trenerpersonalny-poznan.pl/

Zgłoś nadużycie-
aneetka351

Samemu nie umiałem się za cholerę zabrać do ćwiczeń i zadbania o formę. Z pomocą przyszedł Patryk Zandecki. Polecam go serdecznie! https://www.facebook.com/TrenerPersonalnyPatrykZandecki/?fref=ts

Zgłoś nadużycie-
Jan Kowalski

trening z trenerem jest swietny to kompletnie co innego niz trenowanie samemu na wlasna reke, przekonalem sie o tym kilka razy w Body Sense, mam wykupione kilka treningow, pochodzilem na razie 1 miesiac i efekty sa super, duzo szybsze

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl