Kreatyna - co to jest, co daje i jak ją brać?

Kreatyna jest jednym z najczęściej wybieranych suplementów przez sportowców. Wszystko za sprawą wymiernych efektów, które są możliwe do osiągniecia dzięki jej działaniu. Czym jest kreatyna, jakie posiada właściwości oraz jak ją przyjmować? Przeczytasz w poniższym artykule.
2021-12-27 00:00
Udostępnij
Kreatyna - co to jest, co daje i jak ją brać?

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Syntetyzowany jest w nerkach, wątrobie i trzustce podczas procesu przemiany materii. Jest substancją niezbędną do magazynowania, a następnie uwalniania energii, która pozwala na syntezę białek mięśniowych. Pomimo iż związek ten występuje w organizmie, jest również dostępny w formie suplementów. Kreatyna jest szczególnie popularnym środkiem wśród sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Wspaniałe efekty jej działania mogą być odczuwalne nie tylko u osób budujących tkankę mięśniową, ale również u osób w trakcie odchudzania.

Co daje kreatyna?

Związek chemiczny zwany kreatyną posiada wiele cennych właściwości. Jest stosowany w celu zwiększenia wytrzymałości organizmu podczas intensywnych ćwiczeń. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie efektywnych ćwiczeń, przez dłuższy czas. Dodatkowo kreatyna zwiększa wydolność organizmu, poprawia kondycję i pozwala na szybsze budowanie masy mięśniowej bez odczuwalnego zmęczenia. Idealnie sprawdza się u osób, które trenują bardzo dużo i intensywnie, gdyż zwiększa zdolność organizmu do regeneracji. Należy również wspomnieć, że podczas ćwiczeń kreatyna bierze udział w stymulowaniu syntezy białek, działa anabolicznie i antykatabolicznie, dzięki temu zapobiega rozpadowi mięśni i wpływa na ich szybszą rozbudowę.

Z wielu przeprowadzonych badań nad wpływem kreatyny na organizm wynika, że przyśpiesza ona również gojenie się ran, przeciwdziała utlenianiu się komórek i wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym. Dzięki temu jest związkiem szczególnie istotnym, nie tylko w diecie każdego sportowca.

Jakie są rodzaje kreatyny?

Jednym z najpowszechniejszych i najstarszych rodzajów kreatyny jest monohydrat kreatyny. Jest jedną z najlepiej przebadanych postaci tego związku. Składa się z kreatyny i wody, dodatkowo jest to jedna z najtańszych substancji i najlepiej przyswajalna. Kolejnym jest jabłczan kreatyny, który jest połączeniem wspomnianego monohydratu z kwasem jabłkowym. Bardzo dobrze się przyswaja i nie posiada właściwości wiązania wody. W sklepach z suplementami dla sportowców występuje również w postaci cytrynianu kreatyny, który również charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością i stabilnością, a także jako chlorowodorek kreatyny. Jest to jedna z najmocniejszych form tego związku ze względu na ogromną stabilność na zmiany pH układu pokarmowego i świetne wchłanianie. Dodatkowo kreatynę można spotkać również w postaci: kre-alkalynu, azotanu kreatyny, esteru etylowego, alfaketoglukaranu, chelatu magnezowego kreatyny oraz pirogronianu.

Jak brać kreatynę?

Wiele osób decydując się na przyjmowanie kreatyny, zastanawia się, jakie dawkowanie będzie najlepsze, aby było w pełni bezpieczne i pozwoliło na osiągnięcie jak najlepszych rezultatów. Przyjmując kreatyny, należy bezwzględnie stosować się do dawkowania zawartego na opakowaniu preparatu, dzięki temu można mieć pewność, że wpłynie odpowiedniego na cały organizm. Jej wchłanianie jest najlepsze w obecności węglowodanów, dlatego warto przyjmować ją na chwilę po posiłku lub wraz z jedzeniem. Co istotne, aby kreatyna mogła działać, należy dostarczać duże ilości wody do organizmu. Warto również pamiętać, że kreatyna nie powinna być przyjmowana długotrwale, zaleca się suplementowanie przez 4-6 tygodni, a następnie zastosowanie 4 tygodniowej przerwy.