fit.pl mobile logo

3 wakacyjne pułapki – jak ich unikać i nie zaprzepaścić wypracowanej figury na urlopie?

Najpierw masa wyrzeczeń, diety i godziny ćwiczeń. Potem efekty, które z radością eksponujemy na plaży. Później z kolei następuje dramatyczny zwrot: pierwsze dodatkowe kilogramy po urlopie, jesienno-zimowe zapasy w postaci „oponki” na brzuchu i przednoworoczna depresja po świątecznym łakomstwie oraz mocne postanowienie ponownego przejścia na dietę. Jak wyrwać się z błędnego koła wiecznego odchudzania, rozpoczynając od unikania wakacyjnych pułapek, które są pierwszym krokiem do zaprzepaszczenia wypracowanej wagi?

Wiele kobiet co roku powtarza powyższy schemat. Co gorsza, z każdym rokiem uzyskanie oczekiwanych efektów diety może być coraz trudniejsze, a rozregulowany metabolizm, to nie tylko nadprogramowe kilogramy, ale większe ryzyko takich chorób jak otyłość czy cukrzyca. Jak tego uniknąć? Zaczynając od początku, czyli unikania wakacyjnych pułapek na urlopie. Oto one.

Pułapka 1: Wakacje od zdrowych nawyków żywieniowych

Jeżeli chudniemy i walczymy o piękną sylwetką tylko dlatego, żeby na wakacjach objadać się całymi dniami goframi z bitą śmietaną i nutellą, panierowaną rybą czy schabowym z wielką ilością frytek oraz drożdżówkami i słodkimi napojami, to… cały trud włożony w dbałość o sylwetkę idzie na marne. Równie dobrze moglibyśmy darować sobie ten wysiłek! Nie chodzi o to, że w czasie wakacyjnego urlopu mamy trzymać ostry reżim i zajadać się na plaży wyłącznie surową marchewką, z żalem obserwując innych, pałaszujących lody z owocami. Sęk w tym, żeby nie „odreagowywać diety” i nie porzucać zdrowych nawyków żywieniowych. Bo tylko nam się wydaje, że po dwóch tygodniach jedzenia „zakazanych produktów” błyskawicznie wrócimy do starego dbania o dietę. Bo potem przyjdzie jesień, a z nią większy apetyt „a w chłodne miesiące trudno się głodzić”, potem święta i inne okazje przy których znów będziemy sobie odpuszczać. Aż w końcu odpuścimy całkowicie i skończy się… jak zawsze.

Dobra rada: Gdziekolwiek jedziemy, spakujmy do walizki zdrowe przekąski. Jeśli nie będziemy chodzić głodni, łatwiej będzie nam unikać pokus. Od czasu do czasu pozwólmy sobie na „cheat meal” czyli zjedzmy, co tylko chcemy, lecz nie przesadzajmy z nadmierną ilością, a później wybierzmy się choćby na krótki spacer. Zwiedzamy inny kraj, w którym aż żal nie wypróbować lokalnych specjałów? Jeśli są to potrawy tłuste, wysokokaloryczne czy z ogromną ilością cukru – degustujmy, ale w małych ilościach.

Pułapka 2: To tylko wakacyjny drink lub dwa, czyli urlop z procentami

Jeśli wakacje pod palmami, to tylko z kolorowymi drinkami z palemką? Wiele osób zapomina, że alkohol w formie słodkich drinków, to prawdziwa bomba kaloryczna. Popularny drink bohaterek „Seksu w wielkim mieście” – Cosmopolitan z wódką cytrynową, likierem pomarańczowym, sokiem z cytryny i sokiem żurawinowym to ok. 150 kcal. Lubiana Pinacolada (biały rum, mleczko kokosowe, sok ananasowy) to już ok. 180 kcal, a Mojito (biały rum, trzy łyżki cukru, pół limonki, woda gazowana, kruszony lód) to ok. 190 kcal. Nie inaczej będzie np. z piwem – półlitrowy kufel jasnego piwa to ok. 245 kcal. Gdyby na jednym drinku lub piwie w ciągu dnia się kończyło, to bilans spożytych ekstra kalorii nie byłby zatrważający. Jednak gdy atmosfera wakacyjna sprawia, że dzień na plaży pod palmami rozpoczynamy kolorowym drinkiem, wtedy mamy się nad czym zastanawiać.

Dobra rada: Słodkie drinki traktujmy jako cheat meal, czyli albo drinki albo lody czy gofry z bitą śmietaną! Jeśli już sięgamy po alkohol na wakacjach, to niech będzie to kieliszek czerwonego wytrawnego wina. Nie tylko poprawia trawienie np. tłustych potraw, wspomaga działanie antynowotworowe, polepsza pracę nerek, ale jest również najmniej kalorycznym alkoholem – kieliszek (150 ml) to 100 kcal.

Pułapka 3. Wakacje na leżaku – bo odpoczynek oznacza brak ruchu

Jeżeli aktywność fizyczna np. treningi z ulubioną trenerką fitness traktujemy jako przymus i mordęgę, a nie przyjemność, to trudno się dziwić, że urlop traktujemy jako odskocznię od ruszania się i planujemy spędzić całe wakacje nie wstając z leżaka. Nie jest to jednak najlepsza strategia – tym bardziej, gdy pozwalamy sobie na małą odskocznię w postaci gofrów z bitą śmietaną czy kolorowego drinka. Krótki trening fitness czy przebiegnięcie kilku kilometrów wzdłuż plaży to opcja dla tych, którzy kochają sportowe aktywności i nie traktują ich wykonywania w trakcie urlopu jako kary. Ważne, abyśmy potrafili znaleźć taką formę ruchu, która sprawia nam przyjemność. Godzina jazdy na rowerze np. miejskim Lille7 Le Grand, aby lepiej poznać nadmorską miejscowość i poczuć wiatr we włosach, godzinny spacer wzdłuż brzegu morza, robienie przerw w opalaniu na leżaku, żeby trochę popływać – coś zawsze się znajdzie i nie musimy traktować tego jak przykrego obowiązku!

Dobra rada: Wakacje pod palmami? Wybierz się na wycieczkę fakultatywną: zwiedzaj, poznawaj i dużo spaceruj! Urlop nad polskim morzem? Poświęć jeden dzień, aby wybrać się na wycieczkę rowerową np. do sąsiedniej miejscowości wypoczynkowej. A nuż mają tam mniej obleganą plażę? Warto zabrać ze sobą na wakacje krokomierz, a w przypadku roweru mieć sprawny licznik np. C11 Le Grand – ok. 50 zł. Nic tak nie motywuje jak satysfakcjonująca liczba przebytych kroków czy stan rowerowego licznika.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
paula1608

A ja lubię na wakacjach po prostu poleżeć. Pilnuję się wtedy tylko bardziej z dietą no i mam iqgreen żeby podkręcić metabolizm. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby przez tydzień czy 2 na urlopie gdzie najwięcej leżakuję coś przytyć.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl