Kwas alfa-liponowy - jego rola w czasie odchudzania i w przebiegu cukrzycy

Kwas alfa liponowy cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. To związek organiczny, który działa w organizmie jak silny przeciwutleniacz. Badania sugerują, że może odgrywać znaczną rolę w utracie wagi, cukrzycy i w innych chorobach, jednak wiele osób zastanawia się, czy istotnie jest skuteczny. W niniejszym artykule omówimy, co to jest kwas alfa liponowy, jakie są jego zalety i jak go stosować
2020-12-27 00:00
Udostępnij
Kwas alfa-liponowy - jego rola w czasie odchudzania i w przebiegu cukrzycy

Co to jest kwas alfa liponowy?

Kwas alfa liponowy (ALA) to związek organiczny występujący we wszystkich ludzkich komórkach. Jest wytwarzany wewnątrz mitochondrium - znanym również jako „elektrownia komórkowa” - gdzie pomaga enzymom przekształcać składniki odżywcze w energię. Co więcej, ma silne właściwości przeciwutleniające. Podczas gdy większość innych przeciwutleniaczy jest rozpuszczalna albo w wodzie, albo w tłuszczach, kwas alfa liponowy rozpuszcza się w obu, dzięki czemu może działać w każdej komórce lub tkance organizmu (dla przykładu witamina C jest rozpuszczalna tylko w wodzie, a witamina E - tylko  w tłuszczach).

Kwas alfa liponowy - właściwości

Właściwości przeciwutleniające kwasu alfa liponowego łączy się z kilkoma korzyściami, w tym regulowaniem poziomu cukru we krwi, regulowaniem stanów zapalnych, spowolnieniem starzenia się skóry i wspieraniem funkcji nerwów. Ludzie wytwarzają kwas alfa liponowy tylko w niewielkich ilościach. Dlatego wiele osób decyduje się na spożywanie określonych pokarmów lub suplementację, aby zoptymalizować jego poziom w organizmie. Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak czerwone mięso i podroby, są doskonałym źródłem kwasu alfa liponowego, ale zawierają go również produkty roślinne, takie jak brokuły, pomidory, szpinak, ziemniaki i brukselka.

Jak stosować kwas alfa liponowy?

Należy pamiętać, że pokarmy nie dostarczają wystarczających ilości ALA, dlatego, jeśli zdiagnozowano u ciebie zaburzenia wymagające suplementacji kwasu alfa liponowego, wybierz preparat o przedłużonym uwalnianiu. Dlaczego? „Długie, stopniowe uwalnianie w przypadku ALA jest bardzo istotne z uwagi na fakt, że substancja ta charakteryzuje się wyjątkowo krótkim okresem półtrwania w organizmie. Zastosowanie tradycyjnej formy kwasu alfa liponowego skutkuje spadkiem jego poziomu w ciągu godziny od wartości sprzed zażycia preparatu” - czytamy na stronie Mito-Med.pl. W preparatach o przedłużonym uwalnianiu substancja czynna uwalniana jest dopiero w jelitach, jest więc odporna na działanie soku żołądkowego, co gwarantuje efektywne wykorzystanie substancji przez organizm i zapobiega przedwczesnemu wydalaniu. Należy zaznaczyć, że bezpieczna dawka kwasu alfa liponowego wynosi 200 mg na dobę, a inne suplementy oraz produkty spożywcze i leki zaburzają działanie kwasu alfa liponowego. Z tego powodu preparat trzeba zażywać zawsze osobno, na jedną godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Taki preparat można kupić na Mito-Pharma.pl.

Kwas alfa liponowy a utrata masy ciała

Badania wykazały, że kwas alfa liponowy może wpływać na utratę wagi na kilka sposobów, choć w istocie jego związek z odchudzaniem jest poniekąd dodatkową korzyścią ze stosowania. Dlaczego? Badania na grupie kobiet z otyłością, którym podawano równocześnie kwas liponowy oraz placebo wykazały, że poprawia metabolizm glukozy i tłuszczu, czego efektem jest zamiana przez organizm cukrów i tłuszczów na energię zamiast magazynowania ich w postaci tłuszczu. Dodatkowo kwas ALA zmniejsza uczucie głodu. Sam w sobie nie działa zatem jako środek na odchudzanie, ale za to „pomaga” na swój sposób: utrata masy ciała jest więc niejako „skutkiem ubocznym” zażywania suplementu z kwasem alfa liponowym.

Kwas alfa liponowy a cukrzyca

Kluczową cechą niekontrolowanej cukrzycy jest wysoki poziom cukru we krwi. Nieleczona może powodować problemy zdrowotne, takie jak utrata wzroku, choroby serca  i niewydolność nerek. Kwas alfa liponowy stał się popularny jako potencjalna pomoc w cukrzycy, ponieważ wykazano, że obniża poziom cukru we krwi zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. W niektórych krajach jest nawet rekomendowany jako preparat wspomagający leczenie pacjentów z cukrzycą. Badania wykazały, że ALA działa podobnie jak insulina: poprawia wykorzystanie glukozy w komórkach. U diabetyków z cukrzycą typu 2 kwas liponowy korzystnie wpływał na wskaźniki metaboliczne, znacznie obniżając BMI, HbA1C, cholesterol całkowity, cholesterol HDL i trójglicerydy. Ponadto wykazano wpływ kwasu liponowego na zwiększenie poziomu glutationu jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Sam ALA, będąc przeciwutleniaczem, sprawdza się jako środek w leczeniu powikłań po cukrzycy (retinopatia, neuropatia, choroby sercowo-naczyniowe).

Podsumowując, kwas alfa liponowy został powiązany z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Prócz wymienionych wyżej, może zmniejszać starzenie się skóry, poprawiać pamięć, regulować ciśnienie krwi, wspierać dobrostan serca i utratę wagi oraz pełnić wiele innych korzystnych funkcji w całym organizmie. Ze względu na silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, kwas liponowy jest ciągle badany w kontekście wielu innych dolegliwości, jest z tego tytułu substancją godną uwagi.