fit.pl mobile logo

Otyłość olbrzymia zaczyna się dużo wcześniej, niż nam się wydaje

Otyłość olbrzymia dla wielu z nas, jest abstrakcją, nie rozumiemy jak można doprowadzić do wagi zagrażającej życiu, powiedzmy 150 kg. Otyłość olbrzymia kojarzy się z niemożnością bądź trudnościami w poruszaniu, a nawet z kalectwem. Ale czy faktycznie otyłość olbrzymia dotyczy tylko skrajnej otyłości?

Otyłość olbrzymią można zdiagnozować w dość prosty sposób obliczając indeks masy ciała BMI, jeśli wynosi powyżej 40 mamy do czynienia z otyłością olbrzymią. Błędnie uważamy jako społeczeństwo, że osoby z otyłością olbrzymią to te, które ledwo chodzą albo są przykute do łóżka, taki wizerunek często też kreują zagraniczne, w tym amerykańskie programy. Rzeczywistość jest jednak inna. „Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że otyłość olbrzymia zaczyna się dużo wcześniej niż przykładowe 150 kg, np. dla osoby mierzącej 170 cm to już 115 kg, czy 130 kg dla osoby 180 cm” – tłumaczy mgr Ludmiła Podgórska, która na co dzień pracuje z osobami z otyłością oraz pacjentami bariatrycznymi, ekspertka kampanii społecznej „W Nowym Kształcie”. Potwierdzają to też dane statystyczne, które wskazują, że aż 700 tys. Polaków cierpi z powodu otyłości olbrzymiej. Przyczyną pogłębiającej się otyłości jest m.in. „leczenie” na własną rękę dietami cud, mocno eliminacyjnymi i niskokalorycznymi, które dają chwilowy spadek wagi, a następnie szybki efekt jojo z przyrostem dodatkowych kilogramów.

Nie sprzyja nam cywilizacja

Patrzymy na chorującą na otyłość osobę i zadajemy sobie w duchu pytanie „jak można było doprowadzić się do takiego stanu?”, tym samym upraszczając i sprowadzając przyczyny otyłości, zwłaszcza tej olbrzymiej do obżarstwa. Rzeczywiste przyczyny są jednak bardziej skomplikowane. „Zaniedbaniem można nazwać nadwagę, to jest coś co umyka nam i umyka lekarzom pierwszego kontaktu, bo to jest sytuacja, w której możemy coś zrobić, skutecznie – komentuje mgr Podgórska, zaniedbaniem jest brak reakcji na wzrost wagi. - Do otyłości dochodzi głównie przez czynniki środowiskowe, rzadziej genetyczne czy hormonalne” – dodaje ekspertka. - Pocieszanie się jedzeniem, nagradzanie jedzeniem, dokarmianie wnuków, podjadanie słodyczy, zajadanie stresu, nawyki, które wynieśliśmy z domu rodzinnego”. Niestety paradoksalnie to rozwój cywilizacji okazał się być zagrożeniem dla ludzkości. Jedzenie pokarmów wysoko przetworzonych, picie słodkich napojów, podjadanie z braku czasu, to najczęściej popełniane błędy żywieniowe, które doprowadzają do rozwoju otyłości. Ponadto cywilizacja sprzyja siedzącemu stylowi życia, aktywność fizyczną ograniczyliśmy do minimum.

Niedożywienie osób otyłych

Nierzadko zdarza się, że pacjenci z otyłością nawet bardzo dużą są niedożywieni. Brzmi abstrakcyjnie i niewiarygodnie, ale jak przyznaje dietetyczka: „Często osoby otyłe mają za mało tkanki mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej, dzieje się tak z powodu spożywania zbyt dużej ilości żywności przetworzonej i słodkich napojów, a także z powodu niskiej aktywności i licznych powikłań otyłości (cukrzyca, zgaga, nadciśnienie), których leczenie może zmniejszać wchłanianie niektórych witamin i składników mineralnych. Nie bez znaczenia jest tu palenie tytoniu i picie alkoholu”. Zatem leczenie otyłości dietą polega nie tylko na redukcji masy ciała, ale na dożywieniu pacjenta i uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych.

Pozorne zdrowie

Czy można być otyłym ale jednocześnie zdrowym? Zgodnie z Międzynarodową Listą Chorób i Problemów Zdrowotnych opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) otyłość jest chorobą o kodzie E66. Każda osoba z BMI powyżej 30 jest z definicji chora na otyłość. Dodatkowo otyłość powoduje szereg innych schorzeń, które prędzej czy później wystąpią u chorego. Osoby otyłe, które twierdzą, że są zdrowe i po prostu grube, nie mają świadomości choroby oraz tego, że jeszcze nie doświadczają skutków otyłości, natomiast ich pojawienie się jest kwestią czasu. Ludmiła Podgórska nazywa to „zdrowiem pozornym”.

Kiedy operacja?

Są dwie drogi zatrzymania fali choroby otyłościowej – pierwsza to nie dopuścić do jej powstania, druga leczyć, ale mądrze i skutecznie. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości jest leczenie chirurgiczne, czyli operacja bariatryczna. Pacjent z otyłością olbrzymią powinien zostać skonsultowany przez chirurga, który zleci badania i na ich podstawie dokona kwalifikacji pacjenta do zabiegu chirurgicznego. Do zabiegu jednak należy się przygotować, zarówno psychicznie jak i zmieniając styl żywienia, a nawet cały styl życia. „Leczenie operacyjne jest bezkonkurencyjną metodą leczenia otyłości, nie znamy lepszej. 115 kg przy wzroście 170 cm, to już jest czas, żeby się zoperować. Natomiast nie oszukujmy się, to tylko narzędzie. Pacjent powinien być objęty kompleksową opieką: dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty. Zawsze powtarzam moim podopiecznym, że operacja nic nie zmienia poza anatomią, a życie pozostaje życiem i trzeba znaleźć nowy rytm” – wyjaśnia Ludmiła Podgórska, dietetyczka bariatryczna. Im lepiej pacjent przygotuje się do zabiegu, poprzez wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz dostosowanej do jego możliwości i zdrowia aktywności fizycznej, tym większa szansa na bardzo dobre i przede wszystkim trwałe efekty leczenia bariatrycznego.

Więcej na temat diety oraz leczenia chirurgicznego otyłości w webinarze „Leczenie otyłości w praktyce”:

https://www.wnowymksztalcie.pl/wydarzenia/webinar-leczenie-otylosci-w-praktyce/

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl