fit.pl mobile logo

Polska w piątce najbardziej otyłych narodów w Europie

Badania niezależnych instytutów i organizacji wciąż biją na alarm – Europa tyje w zastraszającym tempie. W Europejski Dzień Walki z Otyłością, który przypada na 22 maja, Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i czołowy ekspert ds. leczenia otyłości w Polsce ostrzega – ta sytuacja będzie się pogarszać, jeśli nie zrozumiemy jak ważna dla naszego zdrowia jest dieta i regularny ruch

Z badań Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego[1] wynika, że Polska zajmuje w Europie niechlubne piąte miejsce w rankingu na najbardziej otyły naród. Na tę chorobę cierpi u nas już ponad 25% obywateli – to więcej niż wynosi średnia całego kontynentu europejskiego. Jeszcze gorzej jest u naszych sąsiadów – Czechów, u których z tym problemem na co dzień mierzy się już przeszło 26% populacji. – Otyłość to jedna z największych plag XXI wieku i jak pokazują te badania – wciąż nie umiemy sobie poradzić z tym problemem. Tymczasem dodatkowe kilogramy i związany z tym dyskomfort fizyczny i psychiczny może być dopiero początkiem prawdziwych problemów zdrowotnych – ostrzega Konrad Gaca.

Wciąż zbyt skąpa edukacja

Dlaczego nadwaga i otyłość to ciągle tak palący problem skoro o konieczności jego rozwiązania mówi się od dawna? – Dostrzegam pewne postępy, które dokonują się w naszym kraju w celu zmniejszenia problemu otyłości. Cenny był choćby zakaz sprzedawania słodkich i niezdrowych przekąsek w szkołach. To jednak nie przyniesie żadnych korzyści jeśli nie zrozumiemy, że edukacja żywieniowa powinna zaczynać się już w domu – mówi Gaca, który od ponad 12 lat za pomocą autorskiej metody odchudza Polaków i edukuje w zakresie zdrowego stylu życia.

Zmiana pokoleniowa przyczyną tycia

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu otyłość nie była problemem tak wielkiego odsetka Polaków. Mówi się, że w latach 70. w Polsce ten problem dotykał tylko 10% społeczeństwa. Współczesny model życia sprowadza się do jak największego zminimalizowania wysiłku fizycznego i tu może leżeć przyczyna narodowego tycia. – Szczególnie ci z nas, którzy wykonują zawody biurowe – w pracy głównie siedzą. Relaks w gronie rodziny i przyjaciół też wielu z nas wybiera w formie stacjonarnej, np. przy komputerze, telewizorze, tablecie. Automatyzacja życia, która miała poprawić jego jakość, paradoksalnie podziałała więc na zdrowie człowieka destrukcyjnie. Zmianę można zauważyć również w kwestii odżywiania. Dziś liczy się przede wszystkim szybkość i smak posiłku. Znaczna część z nas przedkłada to nad wartości odżywcze. To wystarczy, by problem otyłości znacznie powiększył się w społeczeństwie – twierdzi Konrad Gaca. 

Sposób na walkę z kilogramami

Tygodnik medyczny „The Lancet” w 2016 roku opublikował zatrważające prognozy pochodzące z największego na świecie badania nad otyłością, przeprowadzonego przez naukowców z School of Public Health Imperial College London: w Polsce w 2025 roku już jedna czwarta kobiet i co 3 mężczyzna mogą być otyli.[2] Jak zatrzymać tę plagę? – Przepis na opanowanie otyłości jest prosty, ale wciąż wiele osób szuka drogi na skróty. Modnymi dietami przysparzamy sobie jednak więcej krzywdy niż pożytku, bo efekty takich zrywów dietetycznych są zwykle nietrwałe i obciążające dla organizmu – tłumaczy specjalista żywieniowy, Konrad Gaca, twórca GACA SYSTEM. Kluczem do sukcesu jest zbilansowana dieta oraz regularny ruch. Czy to jednak wystarczy? I tak i nie – mówi Konrad Gaca. – Dieta i sport to faktycznie najważniejsze narzędzia do walki z nadwagą i otyłością, ale te też trzeba wspierać. Lata moich doświadczeń jako eksperta ds. leczenia otyłości dowodzą, że obok diety i ćwiczeń równie ważne jest także utrzymanie odpowiedniej motywacji do walki o zdrowie oraz dbanie o dobrą regenerację organizmu. Swoim pacjentom powtarzam, że odchudzanie może być przygodą ich życia, ale muszą się do tego odpowiednio nastawić. Regularna regeneracja z kolei ma służyć temu, by nasze ciało podczas redukcji wagi zachowało pełnię sił i aby treningi odnosiły należyte rezultaty. Zarówno program żywieniowy, treningowy, jak i regeneracja i suplementacja powinna być jednak dostosowana indywidualnie. Nie ma diety idealnej dla wszystkich – dodaje ekspert.

Choć ogólnie statystyki nie są pokrzepiające, nie należy się załamywać, bowiem zmianę trybu życia można wprowadzić w każdej chwili. – Moimi pacjentami są również seniorzy, którzy jesień życia chcą spędzić w dobrym samopoczuciu i sprawności fizycznej – dodaje Konrad Gaca. – To nauka dla młodych pokazująca, że zawsze warto wziąć sprawy w swoje ręce. Wiek nie ma znaczenia, zdrowie – tak.

Małe kroki mogą prowadzić do wielkich celów, dlatego już dziś warto zastanowić się nad nawet zmianami w swoim trybie życia – to najlepsza możliwa inwestycja w przyszłość.

 

[1] 2016 r., raport do pobrania pod adresem: http://foodsecurityindex.eiu.com/Downloads

[2] http://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(16)30054-X.pdf

KONRAD GACA

Ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy, twórca metody Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM. Autor bestsellerowych książek „Moje odchudzanie”,  „Kuchnia Fit”, "Kuchnia Fit 2" oraz "Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji".

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
joasia

Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Justin_Rose

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz? Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
Mikolaj Nq

Każdy może o siebie dbać, ja to zrobiłem i w końcu pozbyłem się odstającego brzucha strasznie mi to przeszkadzało !. Niżej na stronie najlepszego trenera znajdują się oba pakiety, które są na stronie www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
Karolina Fit

JEDYNE ROZWIĄZANIE TO PAKIET DLA KOBIET!!! ?PIĘKNE CIAŁO PRZY MINIMUM WYSIŁKU? ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl PAKIET DLA KOBIET - INDYWIDUALNIE DOBRANE DLA CIEBIE I PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE: PLAN TRENINGOWY, DIETETYCZNY I SUPLEMENTACJA PRZYGOTOWANY SPECJALNIE DLA KOBIET. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl CO ZYSKUJESZ DZIĘKI PAKIETOWI DLA KOBIET? - PIĘKNE I ZGRABNE CIAŁO! - PŁASKI BRZUSZEK! - JĘDRNE PIERSI I POŚLADKI! - ZDROWĄ I GŁADKĄ CERE! - LŚNIĄCE I ODŻYWIONE WŁOSY! - MŁODE I ATRAKCYJNE CIAŁO! - PODZIW WSZYSTKICH KOBIET I MĘŻCZYZN! -WIĘCEJ SIŁ I ENERGII DO DZIAŁANIA I CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW! - STAJESZ SIĘ ODPORNA NA CHOROBY! - TWOJE WYNIKI BADAŃ SĄ O WIELE LEPSZE! - LEPIEJ ŚPISZ! - LIKWIDUJESZ BÓLE PLECÓW! - WYDŁUŻASZ SWOJE ŻYCIE NAWET O 20 LAT! - MASZ LEPSZE SAMOPOCZUCIE! - WZRASTA TWOJA SAMOOCENA. JESTEŚ PEWNIEJSZA SIEBIE! ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl DZIĘKI NIEMU SPALASZ NIECHCIANY TŁUSZCZ, UJĘDRNIASZ BIUST ORAZ POŚLADKI. TWOJA SKÓRA STAJE SIĘ BŁYSZCZĄCA, POPRAWIASZ TAKŻE WYGLĄD SWOICH WŁOSÓW I PAZNOKCI. PAKIET DLA KOBIET CHARAKTERYZUJE SIĘ BARDZO DUŻĄ SKUTECZNOŚCIĄ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl ĆWICZENIA Z PAKIETU DLA KOBIET MOŻESZ WYKONYWAĆ W DOMU BEZ POTRZEBY CHODZENIA NA SIŁOWNIĘ GDYŻ NIE WYMAGAJĄ UŻYWANIA ŻADNYCH PRZYRZĄDÓW DO ĆWICZEŃ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl