Utrzymaj odpowiednią wagę dzięki tym nawykom!

Chcesz schudnąć i cieszyć się smukłą sylwetką? Nie wystarczy tylko przejść na krótko na dietę. Po uzyskaniu wymarzonej wagi, musić pamiętać o kilku nawykach, które pozwolą Ci utrzymać wagę i uniknąć mefektu jo-jo. Poniżej prezentujemy 10 nawyków, które bez diety pozwolą Ci cieszyć się smukłą sylwetką
2019-01-29 00:00
Udostępnij
Utrzymaj odpowiednią wagę dzięki tym nawykom!

Jedz powoli i dobrze przeżuwaj

Badania pokazują, że osoby, które jedzą szybko przybierają znacznie szybciej na wadze, niż osoby, jedzące powoli i dokładnie przeżuwające każdy kęs posiłku. Powolne jedzenie i dokładne żucie powoduje, że szybciej pojawia się u nas uczucie sytości. Jedząc wolniej, szybciej odczuwamy się najedzeni, niż jedząc szybciej. Aby nawyk powolnego jedzenia wszedł nas w krew, możemy zacząć od policzenia ile razy żujemy każdy kęs i stopniowo zwiększać liczbę, jeśli czujemy, że przeżuwamy nie wystarczająco dobrze kawałków jedzenia.

Pij wodę regularnie

O korzyściach picia wody nie trzeba dużo mówić. Wypicie szklanki wody przed posiłkiem pozwala nasycić żołądek. Dzięki temu zjadamy mniej, bo szybciej czujemy się najedzeni. Badanie wykazało, że ludzie, którzy wypili pół litra wody na 30 minut przed posiłkiem, zjadali mniej niż ci, którzy tego nie robili. Badanie, które trwało 12 tygodni, wykazało również, że badani, którzy pili wodę przed posiłkami, stracili o 44% więcej w porównaniu do tych, którzy tego nie robili.

Niezdrowe jedzenie podawaj na czerwonym talerzu

Wielu osobom może wydawać się to śmieszne, ale eksperyment przeprowadzony przez dietetyków w USA, wykazał, że osoby spożywające posiłki na czerwonych talerzach, zjadali znacznie mniejsze porcje, niż osoby jedzące na talerzach w innych kolorach. Prawdopodobną przyczyną może być to, że postrzegamy kolor czerwony jako sygnał stopu, zatrzymania się. Tak więc nasza podświadomość, hamuje nas w nadmiernym spożywaniu posiłków.

Unikaj słodkich napojów

Cukier to najwiekszy winowajca szeregu problemów zdrowotnych: od cukrzycy i otyłości po choroby serca. Picie tylko jednej puszki napoju gazowanego, która zawiera około 52 g cukru, spowoduje przekroczenie zalecanego dziennego limitu cukru o 37,5 g dla mężczyzn i 25 gramów dla kobiet. Zamiast tego lepiej sięgać po zdrowe napoje,  takie jak zielona herbata, kawa lub świeżo wyciśnięty sok owocowy.

Jedz więcej niż 3 posiłki dziennie

jedzenie

Zamiast jeść 3 duże posiłki w ciągu dnia, zdrowsze jest zjedzenie 6 mniejszych posiłków. Dzielenie posiłków skraca odstęp pomiędzy tradycyjnym posiłkiem w formie śniadania, obiadu i kolacji. Faktem jest, że im dłużej czeka się na posiłek, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przejadacie się. Według dietetyka Cleveland Amy Jamieson-Petonic: "Po około 3 godzinach bez jedzenia, poziom cukru we krwi zaczyna spadać. A po 4 godzinach twoje ciało już przetrawiło wszystko, co wcześniej spożyłeś. Kiedy nie zjesz nic przez 5 godzin, twój poziom cukru we krwi zacznie gwałtownie spadać, a ty rzucisz się na wszystko, byle tylko zaspokoić głód.

Nie rozpraszaj się podczas jedzenia

Rozpraszanie uwagi podczas jedzenia, sprawia, że zjadamy znacznie mniej, niż podczas jedzenia i oglądania telewizji/czytania gazety/grania w gry. Skupiając swoją uwagę tylko na tu i teraz, jesteśmy w stanie zjeść 10% posiłku niż osoby, które podczas jedzenia były rozproszone zewnętrzymi bodźcami.

Jedz dwa jajka dziennie

Badanie opublikowane w International Journal of Obesity pokazało, że połączenie niskokalorycznej diety odchudzającej z jajkami, może zwiększyć szanse na zmniejszenie masy ciała. Warto spożywać jajka na śniadanie. Wynika to z faktu, że wysoka zawartość białka w jajach zapobiega odczuwaniu głodu przez dłuższy czas.

Jedz śniadanie codziennie

Bardzo czesto rano zapominamy o zjedzeniu śniadania lub zjadamy na pierwszy posiłek niewystarczające porcje. Taka praktyka jest szkodliwa dla naszego stanu zdrowia. Śniadanie zapewnia wystarczającą energię do rozpoczęcia dnia, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, zwiększenia masy ciała i rozwój chorób serca. Badania pokazały, że śniadanie pozwala utrzymać odpowiednią wagę ciała. Oczywiście śniadanie powinno być odpowiednio skomponowane.

Jesteś głodny? Sięgnij po gumę miętową

Żucie gumy miętowej bez cukru może powstrzymać głód. Smak mięty działa uspokajająco nasze nasze kubki smakowe, dzięki czemu ogranica uczucie głodu. Badania przeprowadzone na University of Rhode Island wykazały, że osoby żujące gumę przed lunchem, zjadały na niego znacznie mniejsze porcje. Również w ciągu dnia nie spożywali większej ilości jedzenia.

Jedz w dobrze oświetlonym miejscu

Wydaje Ci się, że oświetlenie nie ma wpływu na ilość spożywanych kalorii? Naukowcy udowodnili, że jedzenie w dorze oświetlonym pomieszczeniu pozwala na dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców  z różnych amerykańskich uniwersytetów okazało się, że osoby spożywające  posiłki w jasnych miejscach  spożywali o 39% mniej kalorii niż ludzie, którzy jedli w słabo świetlonych miejscach.

 


A Ty wolisz stosować diety czy wprowadzać zmiany w nawykach żywieniowych? Daj nam znać w komentarzach :)