Jak przygotować rower do trudnych warunków pogodowych?

Jazda na rowerze jest przyjemnością i to fakt niezaprzeczalny. Jednocześnie, aby móc się nią cieszyć trzeba pamiętać, jak ważne jest właściwe przygotowanie jednośladu. Dziś przedstawimy Wam zasady, jak przygotować rower do trudnych warunków pogodowych i zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
2022-11-03 00:00
Udostępnij
Jak przygotować rower do trudnych warunków pogodowych?

Jak przygotować rower do trudnych warunków pogodowych? Zacznijcie od czyszczenia

Złe warunki atmosferyczne tak naprawdę zdarzają się niezależnie od pory roku, choć zdecydowanie częściej jesienią. Nie oznacza to jednak wcale, że musicie rezygnować z wycieczek rowerowych. Wystarczy tylko pamiętać, by właściwie przygotować jednoślad i odpowiednio go zabezpieczyć, w efekcie czego jazda stanie się w pełni bezpieczna i maksymalnie komfortowa. Na początek należy zadbać o konserwację roweru. Oznacza to, że należy go dokładnie wyczyścić z zalegającego brudu. Konieczne jest przemycie łańcucha. Do tego celu najlepiej użyć benzynę ekstrakcyjną i szmatkę bawełnianą. Bardzo ważne jest również przesmarowanie, ale nie tylko zębatek, lecz również linek hamulcowych, piast oraz pedałów. Nie zapomnijcie jeszcze o sprawdzeniu, czy hamulce są czułe. Można dodatkowo usunąć luzy, a na końcu sprawdzić przerzutki. Czy wtedy rower gotowy jest już do jazdy w każdych warunkach? Jeszcze nie, gdyż...      

Oświetlenie ma znaczenie. Jak przygotować rower do trudnych warunków pogodowych?

Odpowiednie oświetlenie roweru zapewnia bezpieczeństwo w końcu wpływa na widoczność. Jednak jesienią i zimą dni są krótsze, a to oznacza, że z owego oświetlenia będzie się korzystać zdecydowanie częściej. Jak przygotować rower na jesień? Tutaj znaczenie mają zarówno lampki rowerowe przednie, jak i tylne. Nie można jeszcze zapominać o ich mocy. W tym przypadku dobrze sprawdzają się lampki ze snopem światła wynoszącym 500 lumenów, choć jeszcze większe bezpieczeństwo zapewnią lampki o mocy wynoszącej 1000 lumenów. Jeżeli zastanawiacie się, czy lepiej wybrać oświetlenie zasilane z dynama, czy posiadające wbudowany akumulator bądź na baterie, to trzeba przyznać, że każde ma swoje zalety. Jeżeli wybierzecie oświetlenie zasilane bateriami, to rzecz jasna musicie pamiętać, aby wozić baterie zapasowe. Natomiast w przypadku oświetlenia na akumulator zawsze trzeba dopilnować jego naładowania. Poznajcie także 7 rad dotyczących jazdy na rowerze jesienią.  

Błotniki i opony - dlaczego są tak ważne?

Jak przygotować rower do wycieczki rowerowej i trudnych warunków atmosferycznych? Oczywiście trzeba pamiętać o błotnikach. Nie tylko pozwalają uniknąć zabrudzenia odzieży, ale chronią też podzespoły przed wodą czy błotem, które mogłyby spowodować ich korodowanie. Zatem Wasz jednoślad powinien być wyposażony w błotniki i to niezależnie, czy wybieracie się na krótką lub dłuższą wycieczkę, czy rower jest Waszym środkiem transportu do pracy. Nie można jeszcze zapominać o oponach. Muszą być one w dobrym stanie technicznym. Do tego należy zwrócić uwagę na sam profil. Opony terenowe są trafnym wyborem, jeżeli poruszacie się nie tylko po asfaltowych drogach. Posiadają one grubszy bieżnik, który zwiększa przyczepność, a więc także bezpieczeństwo. Szeroka opona ma większą masę, a przy tym stawia większy opór. Jeżeli nie zamierzacie rezygnować także z jazdy zimą, to pamiętajcie, by dobrać opony zimowe, które wyposażone są w kolce, a przy tym posiadają szerszy bieżnik.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, jak przygotować rower do wycieczki rowerowej, to sprawdźcie porady dotyczące czyszczenia i konserwacji roweru. To uniwersalne wskazówki, dzięki którym zadbacie o wszystkie podzespoły.