Laptopy, konsole, a nawet quady. Takie prezenty komunijne nikogo już nie dziwią. Nadal jednak jednym z najpopularniejszych podarunków jest rower, który zaktywizuje dziecko i odciągnie je od ekranu laptopa czy telefonu
2019-05-15 00:00
Udostępnij
Jak wybrać rower dla dziecka?

W przypadku, gdy wybieramy rower na prezent warto od razu określić budżet, który na niego przeznaczymy. Ważne, aby nabyć pojazd w odpowiednim sklepie rowerowym ze sprawdzoną opinią. Sprzęt wysokiej jakości bezawaryjnie będzie służyć przez lata. Sprzedawca pomoże wybrać model nie tylko ze skutecznymi hamulcami czy wytrzymałym napędem, ale też o odpowiednim rozmiarze, co w przypadku dziecka ma bardzo duże znaczenie.

Jaki rozmiar roweru?

Rower najlepiej wybierać wraz z dzieckiem. Pozwoli to idealnie dopasować rozmiar ramy i kół. Znaczenie ma długość nóg pociechy, którą mierzymy po wewnętrznej stronie. Dla dziewięciolatków jest to zwykle przedział 56-64 cm. Odpowiednio dobrany rozmiar pozwoli na zachowanie właściwej postawy. Nie warto kupować roweru zbyt dużego „na zapas”. Praktyka pokazuje, że obdarowane pojazdem dziecko chce na nim od razu jeździć. Jeśli rower będzie źle dobrany, jazda będzie niekomfortowa. Dobrze wybrać model z możliwością dużej regulacji wysokości siodełka. Właściwie ustawione siodełko sprawia, że pociecha dosięga czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy.

Warto także zdecydować się na model z ramą, która jest lekko obniżona, dzięki czemu łatwiej będzie z niego zsiadać. Nie bez znaczenia jest też waga. Ponadto, można przyjąć, że dzieci w wieku komunijnym osiągają wzrost pomiędzy 128 a 150 cm. Dla nich odpowiednie będą koła 24-calowe. Powyżej 150 cm wzrostu, właściwe będą z kolei koła 26-calowe. Rowery dla tej grupy wiekowej są już bardzo podobne do typowo dorosłych. Najczęściej mają tylną przerzutkę, dwa hamulce. Warto pamiętać, by nie przesadzić z rowerowymi gadżetami. Im prostsza konstrukcja pojazdu, tym łatwiejsze będzie jego serwisowanie – mówi Jakub Pasikowski, ekspert marki LeGrand.

Przeznaczenie roweru

Przed dokonaniem zakupu, należy pamiętać o przeznaczeniu pojazdu. Chłopcy z reguły preferują modele MTB, które sprawdzą się podczas jazdy po leśnych ścieżkach. Warto przy okazji zwrócić uwagę na niższą górną rurę, która ułatwia wsiadanie. Jest dobrym rozwiązaniem dla młodych adeptów rowerowych szaleństw w lesie i na pagórkach. Pamiętajmy, że tak ukształtowana rura nie zawsze wskazuje na to, że jest to rower damski.

W przypadku dziewcząt, nie brakuje ofert sprofilowanych dokładnie pod ich potrzeby. Podczas poszukiwań, można również przeanalizować propozycje rowerów typowo miejskich. Kluczem do sukcesu będzie zapewne kolorystyka, a także dodatkowe elementy takie, jak bagażnik czy koszyk zakładany na kierownicę.