Jaki rower będzie odpowiedni dla Twojego dziecka?

Stoisz w obliczu wyboru pierwszego roweru dla dziecka? A może potrzebujesz już kolejnego jednośladu, na którym Twoja pociecha będzie wyruszała na wycieczki za miasto z całą rodziną?
2020-10-13 00:00
Udostępnij
Jaki rower będzie odpowiedni dla Twojego dziecka?

 Jeśli chcesz kupić rower dla dziecka, sprawdź, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, by był on wygodny i bezpieczny.

Rodzaje rowerów dla dzieci

Najczęściej pierwszym jednośladem dziecka jest rower biegowy, pozbawiony pedałów, a często i hamulców. Możesz go kupić nawet 2-letniemu maluchowi, by mógł on uczyć się utrzymywania równowagi oraz kontrolowania kierunku jazdy. Nie ma potrzeby montowania do takiego pojazdu bocznych kółek, ponieważ do złapania równowagi służą dziecku jego własne nóżki. Odpycha się nimi przy nabieraniu prędkości, podpiera, jeśli traci równowagę i hamuje. Są i takie modele rowerów biegowych, przy których zamontowany będzie hamulec tylny typu V-brake. Rowerki biegowe są lekkie i przeznaczone głównie dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Mają one koła o wielkości zwykle 10–12 cali.

Z myślą o najmłodszych powstały jeździki na trzech lub czterech kołach. Dedykowane są one dla dzieci, które ukończyły 18. miesiąc życia.

Starszemu dziecku można już kupić klasyczny rower z pedałami i najczęściej bocznymi kółkami dla zachowania równowagi, o kołach 16–20-calowych. Gdy pociecha ma od 8 do 10 lat przychodzi czas na rower o większych kołach. Pojazdy te to bardzo popularne prezenty dla dzieci z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Aby wybrać rower dla dziecka, musisz zdecydować się, jaki jego rodzaj będziesz brać pod uwagę:

  • rower górski – najpopularniejszy typ w Polsce,
  • rower trekkingowy – nazywany również turystycznym,
  • rower miejski – o cienkich kołach, idealny do poruszania się po mieście,
  • rower crossowy – odpowiedni do przejażdżek poza miastem, podobnie zresztą jak rowery górskie dla dzieci.

Miejskie rowery najczęściej wyposażone są w błotniki, światła, bagażnik oraz stylowo wygiętą kierownicę. Z kolei jednoślady crossowe czy górskie mają szersze opony bieżnikowane, które ułatwiają poruszanie się po terenie nieutwardzonym. Najbardziej uniwersalnym dla dziecka jest jednak rower górski, który przy użyciu odpowiednich gadżetów i akcesoriów rowerowych możesz przekształcić nawet w rower miejski czy trekkingowy.

Jak dobrać rower do wzrostu i wieku dziecka?

Wzrost i wiek pociechy będą dla Ciebie punktem wyjścia przy doborze ramy rowerowej i rozmiaru kół jednośladu. Jeśli chodzi o rower z bocznymi kółkami, należy sugerować się następującymi wyznacznikami:

  • dla maluszków w wieku 1,5–2 lata – rower biegowy,
  • dla dzieci 2–4‑letnich – rower z kołami 12‑calowymi,
  • dla dzieci 3–5‑letnich – rower z kołami 14‑calowymi,
  • dla dzieci 4–6‑letnich – rower z kołami 16‑calowymi.

Jeżeli dziecko potrafi już jeździć bez kółek stabilizujących po bokach, zmierz dodatkowo długość jego nogi po wewnętrznej stronie i przyjmij, że:

  • dla dzieci 4–6‑letnich, z wysokością kroku 48 cm – rower z kołami 16-calowymi,
  • dla dzieci 5–8‑letnich, z wysokością kroku 53–58 cm – rower z kołami 20-calowymi i ramą 11–13 cali,
  • dla dzieci 7–12‑letnich, z wysokością kroku 66–69 cm – rower z kołami 24-calowymi i ramą 14–15 cali.

Traktuj powyższe wytyczne dotyczące doboru wielkości roweru do wieku dziecka niedosłownie, ponieważ wyrośnięty 5-latek może potrzebować większego sprzętu niż mały 7-latek. Najlepiej zmierz wysokość kroku dziecka, by wiedzieć, jaki jednoślad będzie dla niego odpowiedni.

Dla młodzieży należy szukać roweru z kołami o średnicy 26–27,5 cala, a nawet większymi. Zwykle są to już typowe jednoślady dla dorosłych, które będą służyły dziecku przez długi czas.

Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze roweru?

Rozmiar kół i ramy to nie jedyne kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie roweru dla swojego dziecka. Równie ważne są zastosowane w danym modelu jednośladu komponenty odpowiedzialne za napęd. W ramach osprzętu rowerowego istotne są:

  • Przerzutki – najbardziej popularne są marki Shimano.
  • Manetki – dźwigniowe lub obrotowe, pozwalają wybrać przełożenie adekwatne np. do jazdy pod górę czy po płaskim terenie.
  • Hamulce – najczęściej typu V-brake czy Cantilever lub droższe hamulce tarczowe, które przydają się przy wyczynowej jeździe na rowerze.
  • Amortyzatory - podwyższają komfort jazdy i bezpieczeństwo. Dzięki nim koło jest w stanie utrzymać kontakt z nawierzchnią. Dobrej jakości amortyzatory (sprężyna i tłumik) kosztują sporo, dlatego w tanich rowerach montowane są sprężyny amortyzujące.

Kolejna kwestia to rama roweru. Powinna nie tylko odpowiadać wzrostowi dziecka, ale i być wykonana z właściwych materiałów. Obecnie najpopularniejsze są ramy aluminiowe, które są lżejsze od stali, ale mniej wytrzymałe. Stalowe ramy wpływają na większy ciężar jednośladu. Bardzo przyszłościowym, ale jednocześnie drogim materiałem na ramy jest włókno węglowe – karbon, który dobrze tłumi drgania, ma odpowiednią sztywność i niską wagę.

Akcesoria rowerowe – dopasuj je do potrzeb swojego dziecka

Kiedy już wybierzesz rower o odpowiednim rozmiarze oraz dobierzesz do niego odpowiedni osprzęt, zastanów się nad akcesoriami. Zalicza się do nich siodełko – wąskie, standardowe lub szerokie i miękkie, na którym wygodniej się jeździ. Błotniki mogą, ale nie muszą znajdować się na wyposażeniu roweru dziecka. Jeśli ma ono często jeździć poza asfaltowymi drogami, zdecyduj się na pełne błotniki chroniące przed błotem, wykonane z kompozytów, nie zaś z blachy.

Elementem mającym znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy jest oświetlenie. Z tyłu rower powinien być wyposażony w czerwoną lampkę, a z przodu mocną, białą lampkę LED. Dzwonek to kolejny drobiazg, który ułatwi dziecku jazdę po zatłoczonych ścieżkach rowerowych.