fit.pl mobile logo


Niezbędnik rowerzystki: Jak przygotować rower na jesień?

Koniec lata nie musi oznaczać schowania roweru do piwnicy. Pojazd na dwóch kołach równie dobrze może nam służyć jesienią – pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy go do okresu często kapryśnej i niezbyt idealnej pogody. Oto 4 rzeczy, o które szczególnie należy zadbać.

Rower to nie tylko atrakcyjny sposób na spędzenie wiosennego lub letniego popołudnia – dla wielu z nas pojazd na dwóch kołach to dużo więcej. To styl życia, najlepsza forma relaksu, zadbania o dobrą kondycję ciała i ducha. Niestety, wraz z nadejściem jesiennej pogody, jazda może okazać się nieco trudniejsza – chyba że wcześniej odpowiednio się do niej przygotujemy. W jaki sposób?

Po pierwsze, zadbaj o oświetlenie

Z każdym dniem coraz szybciej zapada mrok, a zatem kluczową kwestią staje się właściwe oświetlenie roweru. Dobrze, aby pojazd został wyposażony w jedno światło przednie i dwa tylne – pozycyjne i odblaskowe. Nawet jeśli jeździmy głównie w dzień, to i tak zawsze warto je mieć – w końcu czasem może nam przytrafić się wyjątkowa sytuacja i przejażdżka po zmroku, a poza tym w ponury, zachmurzony dzień, jeżdżąc bez zainstalowanych świateł będziemy mniej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. I nie zapominajmy, że montowane lampy powinny być wodoodporne!

Po drugie, zainwestuj w błotniki

Na jesienną pogodę bez dobrego błotnika ani rusz – dzięki temu przejeżdżając rowerem przez kałuże nie pochlapiemy siebie ani przechodniów. Błotniki warto zamontować zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Na jesienną kapryśną pogodę dobrze sprawdzą się zwłaszcza te metalowe, które osłaniają dużą część odwodu koła. Nie wymagają specjalnej konserwacji, a jedynie wytarcia mokrą szmatką, gdy pojawią się zabrudzenia.

Po trzecie, sprawdzaj łańcuch i hamulce

Łańcuch to część roweru najbardziej narażona na rdzewienie i zniszczenia, dlatego o ile nie jest on zabudowany to warto regularnie smarować go gęstymi olejkami lub oliwką. Od czasu do czasu dobrze zadbać w ten sposób też o inne części np. łożyska czy kółka w tylnej przerzutce. W przypadku hamulców bardzo ważne jest dbanie o stan klocków i okładzin hamulcowych, ponieważ w pogarszających się warunkach pogodowych, bardzo szybko się zużywają (wyjątkiem są tu tylko hamulce tarczowe, które sprawdzają się przy każdej pogodzie). Warto zatem regularnie kontrolować stan hamulców i w razie potrzeby je wymienić.

Po czwarte, nie zapomnij o tych akcesoriach

Jesienią szczególnie przydadzą się nam rowerowe akcesoria. Poza obowiązkowym oświetleniem, zadbajmy też o inne elementy odblaskowe, którymi będziemy mogli owinąć sobie np. ramię lub nogawkę spodni np. elastyczny pasek Nightowl Le Grand. O tej porze roku z pewnością przyda się rowerowa peleryna, przy której wyborze warto uwzględnić fakt, czy również ma wszyte elementy odblaskowe oraz nieprzemakalny pokrowiec na siodełko. W momencie, gdy często przewozimy na rowerze różne bagaże, najlepiej postawić na solidną torbę np. Dublin Le Grand.

Nie ma nic przyjemniejszego niż krótka, nawet półgodzinna przejażdżka na rowerze, która odpręża i podnosi poziom endorfin. Nie warto z niej rezygnować tylko dlatego, że lato dobiegło końca.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl