Niezbędnik rowerzystki: Jak przygotować rower na jesień?

Koniec lata nie musi oznaczać schowania roweru do piwnicy. Pojazd na dwóch kołach równie dobrze może nam służyć jesienią – pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy go do okresu często kapryśnej i niezbyt idealnej pogody. Oto 4 rzeczy, o które szczególnie należy zadbać.
2022-09-07 00:00
Udostępnij
Niezbędnik rowerzystki: Jak przygotować rower na jesień?

Rower to nie tylko atrakcyjny sposób na spędzenie wiosennego lub letniego popołudnia – dla wielu z nas pojazd na dwóch kołach to dużo więcej. To styl życia, najlepsza forma relaksu, zadbania o dobrą kondycję ciała i ducha. Niestety, wraz z nadejściem jesiennej pogody, jazda może okazać się nieco trudniejsza – chyba że wcześniej odpowiednio się do niej przygotujemy. W jaki sposób?

Po pierwsze, zadbaj o oświetlenie

Z każdym dniem coraz szybciej zapada mrok, a zatem kluczową kwestią staje się właściwe oświetlenie roweru. Dobrze, aby pojazd został wyposażony w jedno światło przednie i dwa tylne – pozycyjne i odblaskowe. Nawet jeśli jeździmy głównie w dzień, to i tak zawsze warto je mieć – w końcu czasem może nam przytrafić się wyjątkowa sytuacja i przejażdżka po zmroku, a poza tym w ponury, zachmurzony dzień, jeżdżąc bez zainstalowanych świateł będziemy mniej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. I nie zapominajmy, że montowane lampy powinny być wodoodporne!

Po drugie, zainwestuj w błotniki

Na jesienną pogodę bez dobrego błotnika ani rusz – dzięki temu przejeżdżając rowerem przez kałuże nie pochlapiemy siebie ani przechodniów. Błotniki warto zamontować zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Na jesienną kapryśną pogodę dobrze sprawdzą się zwłaszcza te metalowe, które osłaniają dużą część odwodu koła. Nie wymagają specjalnej konserwacji, a jedynie wytarcia mokrą szmatką, gdy pojawią się zabrudzenia.

Po trzecie, sprawdzaj łańcuch i hamulce

Łańcuch to część roweru najbardziej narażona na rdzewienie i zniszczenia, dlatego o ile nie jest on zabudowany to warto regularnie smarować go gęstymi olejkami lub oliwką. Od czasu do czasu dobrze zadbać w ten sposób też o inne części np. łożyska czy kółka w tylnej przerzutce. W przypadku hamulców bardzo ważne jest dbanie o stan klocków i okładzin hamulcowych, ponieważ w pogarszających się warunkach pogodowych, bardzo szybko się zużywają (wyjątkiem są tu tylko hamulce tarczowe, które sprawdzają się przy każdej pogodzie). Warto zatem regularnie kontrolować stan hamulców i w razie potrzeby je wymienić.

Po czwarte, nie zapomnij o tych akcesoriach

Jesienią szczególnie przydadzą się nam rowerowe akcesoria. Poza obowiązkowym oświetleniem, zadbajmy też o inne elementy odblaskowe, którymi będziemy mogli owinąć sobie np. ramię lub nogawkę spodni np. elastyczny pasek Nightowl Le Grand. O tej porze roku z pewnością przyda się rowerowa peleryna, przy której wyborze warto uwzględnić fakt, czy również ma wszyte elementy odblaskowe oraz nieprzemakalny pokrowiec na siodełko. W momencie, gdy często przewozimy na rowerze różne bagaże, najlepiej postawić na solidną torbę np. Dublin Le Grand.

Nie ma nic przyjemniejszego niż krótka, nawet półgodzinna przejażdżka na rowerze, która odpręża i podnosi poziom endorfin. Nie warto z niej rezygnować tylko dlatego, że lato dobiegło końca.