Rowery miejskie - czy to dobre rozwiązanie na dojazdy pracy? Sprawdzamy!

Grono sposób, które nie traktują roweru jako ciekawej opcji zarezerwowanej tylko na weekendy, na dalekie wojaże, wciąż się powiększa. Coraz częściej decydujemy się na zakup jednośladu w pełni świadomie, traktując go jako główny środek transportu np. po do pracy czy na zakupy. Czym kierować się przy wyborze roweru miejskiego? Zobaczmy!
2023-03-29 00:00
Udostępnij
Rowery miejskie - czy to dobre rozwiązanie na dojazdy pracy? Sprawdzamy!

Czy rowery miejskie są dla każdego?

Miejsce pracy prawdopodobnie odwiedzasz co najmniej kilka razy w tygodniu. Oznacza to dwa kursy jednego dnia. Pokonywanie tej trasy rowerem to nie tylko oszczędności na paliwie, ale i troska o swoje zdrowie i o planetę!

O czym warto pamiętać przed wyborem idealnego jednośladu? Przede wszystkim trzeba oszacować odległość, jaka dzieli Twój dom od biura. Przesiadając się na rower, warto dokładnie oszacować długość trasy, by nagle nie okazało się, że jest ona ponad nasze siły.

Spójrz też uważnie na swoje otoczenie: jeśli w drodze do firmy przejeżdżasz przez kilka sąsiednich miejscowości i przy okazji podwozisz kolegów, rower niekoniecznie się u Ciebie sprawdzi. Jednak jeśli podsumowanie ilości kilometrów wzbudza jedynie irracjonalne zwątpienie we własne siły – sprawdź się!

Choć jeżdżenie do pracy w weekend brzmi niezbyt zachęcająco, to na początek warto przetestować trasę bez żadnej dodatkowej presji, bez limitu czasowego. Niewykluczone, że zaskoczy Cię, jak dalekie dystanse jesteś w stanie pokonać bez nadmiernego wysiłku! Skąd takie olśniewające efekty nawet u początkującego?

Doskonałej jakości, lekkie i wytrzymałe rowery miejskie proponuje Romet

Cechy rowerów miejskich – jak wybrać najlepszy?

Wszystko zależy od wybranego modelu pojazdu. Kluczowe są dwa aspekty techniczne: materiał, z którego wykonana jest rama oraz średnica kół. Średnicę wybierasz według swojego wzrostu. Materiał – stal lub aluminium – najlepiej uzależnić od spodziewanych trudności na trasie: jeśli więcej jest na niej wybojów i zagrożeń drobnymi uszkodzeniami, wówczas lepiej wybrać stal.

Kryterium ciężaru Twojego pojazdu może mieć znaczenie w zależności od płci – aluminiowy miejski rower damski jest oczywiście lżejszy od stalowego. Jednak poza tymi aspektami wybór właściwego jednośladu nie będzie od Ciebie wymagał praktycznie żadnej specjalistycznej wiedzy technicznej.

Rowery miejskie są zaprojektowane tak, by przeciętny użytkownik mógł zachować wygodną, wyprostowaną postawę i komfort użytkowania. Stąd dobrej jakości jednoślad użytkuje się lekko i bez wysiłku.

Rowery miejskie jako środek transportu – same korzyści!

Korzyści z przejścia z samochodu na rower są nie do przecenienia. Po pierwsze – to bardzo zdrowa opcja. Dojeżdżając do pracy rowerem fundujesz sobie solidną porcję ruchu. Twoje ciało natychmiast zacznie odczuwać efekty, a gdy tylko przyzwyczaisz się do codziennej jazdy, automatycznie poprawi się też Twoja kondycja.
Zdrowie i lepsze samopoczucie to pakiet, który dostajesz wraz ze wskoczeniem na siodełko – oczywiście po pewnym czasie, kiedy zbudujesz już formę. A przecież na nich nie kończą się zalety! Jeżdżenie do pracy rowerem jest praktycznie bezkosztowe.

Porównaj kwotę, jaką wydasz na butelki z wodą na drogę z ceną paliwa. Bez ogólników – policz dokładnie, za ile tankujesz swój samochód. A teraz wyobraź sobie, że dzięki rowerowi większość tej kwoty możesz zaoszczędzić i przeznaczyć np. na swoje hobby czy szybszą spłatę kredytów.

No i wreszcie – względy środowiskowe! Jazda rowerem jest całkowicie zeroemisyjna. Przesiadając się na jednoślad dbasz o siebie, swój portfel i o naturę.