Wielu z nas spędza znaczną część życia w miejscu pracy, dlatego też ważne jest, aby było ono miejscem, które przynosi radość i spełnienie. Niestety, dla większości Polaków, praca to także główne źródło stresu. Według najnowszych danych, aż 72% pracowników doświadcza stresu związanego z pracą każdego tygodnia. Z tej liczby, niemal jedna piąta osób (19%) boryka się z nim nawet codziennie.
Aleksandra Załęska
2024-04-13 10:37
Udostępnij
Praca to największe źródło stresu

Długotrwały stres może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, prowadząc do obniżenia nastroju, przewlekłego zmęczenia, bezsenności czy nawet wypalenia zawodowego. Jednak, mimo że objawy te są powszechne, aż 84% pracowników nigdy nie monitoruje swojego poziomu stresu.

Wśród głównych czynników wywołujących stres w miejscu pracy wymienia się m.in. niskie wynagrodzenia (61%) oraz dużą presję na wyniki zawodowe (56%). Nadmiar zadań, brak możliwości rozwoju oraz niewłaściwa atmosfera pracy również są częstymi przyczynami stresu dla wielu pracowników.

Najnowsze technologie, takie jak smartwatche, mogą być pomocne w monitorowaniu poziomu stresu i pomaganiu pracownikom w radzeniu sobie z nim. Zaawansowane funkcje pomiaru stresu mogą pomóc w identyfikowaniu czynników wywołujących stres oraz w stosowaniu odpowiednich technik antystresowych, takich jak ćwiczenia oddechowe czy medytacja.

Ważne jest, aby pracodawcy i pracownicy zdawali sobie sprawę z wpływu stresu na nasze zdrowie i samopoczucie oraz podejmowali działania mające na celu jego redukcję i zapobieganie.