Chorzy z osteoporozą zazwyczaj unikają ćwiczeń. Strach przed kontuzjami i zbyt mała wiedza na temat tej choroby zmuszają do bezruchu, który tylko pogłębia zmiany chorobowe i potęguje dolegliwości
fit.pl
2014-04-28 00:00
Udostępnij
Aktywność fizyczna a osteoporoza
fitness seniorOptymalna i zrównoważona aktywność fizyczna okazuje się jednak zbawienna dla chorych na osteoporozę.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, dieta bogata w witaminę D oraz unikanie czynników stresogennych to najważniejsze zalecenia dla chorych, które rekomenduje Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy IOF a także lekarze.

Ćwiczenia fizyczne mają bowiem bardzo ważny wpływ na proces tworzenia, wapnienia i bilans kości. Nacisk i ruch mięśni pomaga przyswajać wapń a tym samym stymulować kości do wzrostu.

Optymalny i nieforsowny ruch u osób z zaawansowaną osteoporozą wpływa także na zmniejszenie utraty masy kostnej oraz zahamowanie zmian chorobowych.

Ćwiczenia, których partii ciała zaleca się chorym na osteoporozę?

Przede wszystkim aktywujące cały układ kostny i ruchowy organizmu, same ćwiczenia nóg, czy ramion nie pomogą, by zahamować chorobę, atakującą kręgosłup czy miednicę.

Jakie ćwiczenia wybrać?

Chorzy z osteoporozą powinni dużo spacerować – spokojny i zrównoważony chód, aktywuje do pracy wiele mięśni, w tym rąk, nóg i kręgosłupa. Codzienne spacery można uzupełniać akcesoriami. Świetnie sprawdzają się kijki do Nordic Walking, które pobudzają często nieużywane podczas tradycyjnego chodu, mięśnie kręgosłupa, a także zapewniają optymalne napięcie mięśni. Jak zacząć? Warto zacząć od kilkunastu minut, a gdy kondycja na to pozwala, przedłużać trening do kilkudziesięciu.

[-------]

senior swimBasen to także sprzymierzeniec seniorów cierpiących na osteoporozę. Zarówno pływanie jak i aqua aerobik polecany jest osobom, u których rozpoznano chorobę i tych zmagających się z osteoporozą od lat.

Woda odciąża stawy i kręgosłup więc trening w wodzie jest nie tylko bezpieczny, ale także przyjemny i nie powoduje znacznego wysiłku, jeśli chory nie przekracza swojego ustalonego tempa.

Basen poprawia także kondycję i wydolność, jednak nie jest wskazany osobom, u których występują także problemy z reumatyzmem i sercem (zwłaszcza z wstawionym rozrusznikiem serca lub zastawką). Przeciwskazaniem mogą być również choroby i stany zapalne skóry.

Trening na rowerze każdemu dostarcza radości i nie wymaga znacznego wysiłku, dlatego seniorzy z osteoporozą nie powinni się go obawiać. Spokojna jazda na rowerze poprawia kondycję i sprawność. Chorzy z osteoporozą powinni jeździć w pozycji wyprostowanej, tak by nie obciążać kręgosłupa i stawów.

Ćwiczenia ogólnogimnastyczne niewymagające większej ingerencji ruchowej - naturalnym napinaniem mięśni brzucha, krążeniami ramion, klasycznych odwodzeń, przywodzeń, skłonów – takie ćwiczenia należy jednak skonsultowane z lekarzem w celu ustalenia możliwości ruchowych poszczególnych pacjentów.

www.senior.fit.pl