Osteoporoza to problem ponad 2 mln Polaków, głównie kobiet. Nie lekceważ jej. Może prowadzić do kalectwa a nawet śmierci.

Osteoporoza to problem dotykający ponad 2 miliony Polaków, głównie kobiet. Choroba ta, mogąca prowadzić do ciężkiego kalectwa i nawet śmierci, niestety w Polsce nadal jest niewystarczająco poważnie traktowana.
Ilona WIlk
2024-02-29 18:56
Udostępnij
Osteoporoza to problem ponad 2 mln Polaków, głównie kobiet. Nie lekceważ jej. Może prowadzić do kalectwa a nawet śmierci.

Według szacunków, w Polsce na osteoporozę cierpi około 2,1 miliona osób po 50. roku życia, z czego aż 1,7 miliona to kobiety. Jednak jedynie 5% z nich jest objętych leczeniem. Wykrywanie choroby na wczesnym etapie nadal stanowi problem, mimo że rocznie dochodzi do około 120 tysięcy złamań związanych z osteoporozą. W celu zmiany tych niepokojących statystyk, konieczne jest zwiększenie świadomości społeczeństwa. Dlatego powołano do życia Koalicję "Zmierz się z osteoporozą", której głównym celem jest prowadzenie działań edukacyjnych i promowanie profilaktyki wśród osób podwyższonego ryzyka.

Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultantka krajowa w dziedzinie reumatologii, podkreśla, że osteoporoza, zwana również "cichym zabójcą", częściej dotyka kobiety, zwłaszcza w okresie pomenopauzalnym, ale także mężczyzn po 70. roku życia. W początkowych fazach nie wykazuje ona żadnych objawów, a pierwsze symptomy to głównie zmniejszenie wzrostu. Diagnoza może być dokonana poprzez badanie densytometryczne, oceniające gęstość kości.

Statystycznie co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga powyżej 70. roku życia jest narażona na osteoporozę. Jest to schorzenie rozwijające się stopniowo, prowadzące do stopniowego osłabienia i nadmiernej kruchości kości, wymagającego długotrwałego leczenia. Oprócz wieku, czynnikiem ryzyka są palenie papierosów, nadmierna konsumpcja alkoholu, brak aktywności fizycznej, niedożywienie i niedobór witaminy D.

Mimo poważnych konsekwencji, w Polsce jedynie około 5% z 2 milionów chorych jest objętych leczeniem. Kampania "Zmierz się z osteoporozą" ma na celu podniesienie świadomości zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania osteoporozy. Zachęca do regularnej kontroli wzrostu oraz diety bogatej w wapń i witaminę D. Kampania będzie również skupiała uwagę społeczeństwa i polityków na potrzebę poprawy opieki nad osobami starszymi, podatnymi na złamania kości i ich poważne konsekwencje.

Magdalena Kołodziej, prezeska Fundacji MY Pacjenci, podkreśla, że kampania będzie prowadzona we współpracy z ekspertami, firmami, instytucjami, fundacjami oraz wsparciem mediów. Planuje się różnorodne działania, w tym specjalny osteobus, który umożliwi badania w kierunku osteoporozy oraz spotkania dla pacjentów w regionach. Szkolenia dla środowiska medycznego są również częścią planu, aby lekarze mogli lepiej zrozumieć i radzić sobie z tą chorobą. Kampania ma zbudować społeczną świadomość dotyczącą problemu osteoporozy oraz pokazać, jak skutecznie można jej zapobiegać, diagnozować i leczyć.

na podstawie artykułu z newserii