Wiek ma znaczenie, gdy chodzi o utratę wagi. Inaczej chudnie 20-latka, a inaczej 40 -latka z menopauzą. Kluczem do zrozumienia tego problemu jest przede wszystkim metabolizm i możliwości fizyczne organizmu
fit.pl
2013-02-07 00:00
Udostępnij
Ćwicz zgodnie z wiekiem!
Seniorka z 40-stką na karku....

Jeszcze niedawno śmiało wkraczałaś na salę fitness i wybierałaś najostrzejsze ćwiczenie cardio, nie oszczędzając sił i wylewając ostatnie poty. Po 40-stce widmo menopauzy sprawia, że musisz zwolnić, dostosowując ćwiczenia do kondycji i samopoczucia. Jeśli chcesz porządnie zabrać się za swoją formę powinnaś na początek wykonać podstawowe badania krwi, hormonalne a także test wysiłkowy. Na podstawie badań krwi i hormonalnych, a także kondycji, lekarz zaleci odpowiednią dietę i sprawdzi w jakiej kondycji jest układ krwionośny. Diagnoza i konsultacja lekarska z pewnością podpowiedzą, jak wybrać ćwiczenia najlepsze dla Ciebie.

Większość pań i panów po 40-stce boryka się ze spadkiem hormonów, a co za tym idzie gorszym samopoczuciem i kondycją To nie znaczy, że muszą rezygnować z wielu ćwiczeń. Na początek warto wybrać spacery, np. 3 razy w tygodniu z kijkami, a także marszobiegi. Gdy lekarz nie widzi przeciwwskazań, można ruszyć na salę fitness. Dobrym wyborem będą zajęcia typu pilates, stretching, body art, zajęcia fit ball a także, dla osób pełnych energii - zajęcia taneczne: np. tango, walc, salsa oraz Zumba.

Plus 50

Mając pięćdziesiątkę w metryce nadal możesz być fit, wszystko zależy jednak o Ciebie i Twoich chęci. Jeśli dopiero teraz zaczynasz trenować, zwiotczenie mięśni, chwilowe zachwiania równowagi i zadyszka będą Ci towarzyszyły w pierwszym etapie treningowych zmagań. Im więcej ćwiczeń, tym twoje ruchy będą pewniejsze, a organizm bardziej skłonny do wysiłku. Jesteś cukrzykiem, nadciśnieniowcem lub masz problemy z krążeniem? Rada lekarza przyda Ci się zanim wybierzesz odpowiedni trening dla siebie.

Już 10 minutowy spacer poprawia krążenie, wspomaga układ oddychania i sprawia, że mięśnie odzyskują sprężystość. Prócz spacerów polecaną aktywnością dla seniorów są przejażdżki rowerowe, taniec, zajęcia zdrowy kręgosłup, zajęcia plus 50 dla seniorów w klubach fitness, a nawet Zumba Gold – dla wielbicieli tanecznego szaleństwa.

Osoby, które mają problemy z nadwagą i chorobami kręgosłupa zachęcamy do pływania.  Zajęcia w wodzie, a w szczególności aqua aerobik, pomagają zachować formę i trenować mięśnie całego ciała, nie obciążając stawów.

www.senior.fit.pl