Jak wspomóc swoje zdrowie i formę w każdym wieku?

Nie ukrywajmy, że wraz z wiekiem wszelkie zdolności człowieka pogarszają się. Jest tak zarówno w przypadku umiejętności fizycznych, ale również intelektualnych. Dlatego należy robić wszystko, co może ten proces spowolnić i odwlec w czasie. Jak najdłuższe zachowanie łatwości poruszania się i samodzielności umysłowej w codziennym życiu, oznacza dłuższe pozostanie niezależnym człowiekiem
fit.pl
2012-11-27 00:00
Udostępnij
Jak wspomóc swoje zdrowie i formę w każdym wieku?
aktywni1Ruch i aktywność fizyczna jako podstawowy element zdrowego stylu życia

Nikogo na pewno nie trzeba przekonywać o tym, że utrzymywanie aktywności fizycznej jest bardzo ważne w każdym wieku. Po 50-tym roku życia sprzyja ona nie tylko dobremu samopoczuciu i zachowaniu dobrej formy, ale również profilaktyce chorób. Ułatwia zachowanie stałej masy ciała, zmniejsza ryzyko chorób serca czy prawdopodobieństwo cukrzycy, a także chorób nowotworowych, chorób stawów, mięśni i kości. Z uwagi na biegnące lata, organizm jest coraz bardziej narażony na te choroby, więc tym bardziej pomyślmy jaką aktywność, moglibyśmy włączyć w nasze życie po pięćdziesiątce!

Aqua aerobic – są to ćwiczenia w wodzie, niewymagające umiejętności pływania. Dzięki temu, że ćwiczenia wykonuje się w wodzie, unika się przeciążenia stawów i kręgosłupa, natomiast wzmacnia mięśnie i koryguje postawę ciała. Trening odbywa się w towarzystwie energetyzującej muzyki i przy wsparciu instruktora prowadzącego.
Nordic Walking – z pewnością wiele osób już zna bądź widziało kije do spacerów Nordic Walking. Dostępne są w niemal każdym większym sklepie i naprawdę warto w nie zainwestować. Taki marsz z kijami pozwala odciążyć stawy kolanowe podczas spaceru, a dodatkowo jest to rewelacyjny pomysł na wyjście i spotkanie się ze znajomymi, sąsiadami, przyjaciółmi. Co prawda pierwsze kroki warto stawiać z instruktorem, to jednak każde kolejne treningi można organizować na własną rękę.

Gimnastyka 50+ - coraz więcej klubów fitness oferuje ten plan treningów, opracowany specjalnie z myślą o osobach po pięćdziesiątce. Głównym celem tych ćwiczeń jest odbudowa sprawności fizycznej i psychicznej, ale również poprawa ogólnej kondycji organizmu. O ile najbliżej położny nas klub fitness nie oferuje takich zajęć, możemy wybrać zajęcia typu „zdrowy kręgosłup”, „streching” lub „pilates dla początkujących”.

Jest to zaledwie kilka propozycji, do których można oczywiście dodać treningi na siłowni, basen czy tenis lub po prostu jazdę na rowerze. Nie bez powodu, rok 2012 został ustanowiony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. To właśnie Unia Europejska postanowiła zwrócić nam większą uwagę na aktywność osób 50+ na trzech polach: rynku pracy, życiu społecznym i osobistym. Przecież osoby po 50-tym roku życia niosą w sobie wielki potencjał!

[-------]

active seniorWsparcie zdrowia suplementami

Aby drugą połowę życia przeżyć w zdrowiu należy nie tylko zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, ale również pomóc sobie dobrodziejstwami nauki. Jakkolwiek zdrowy jest szpinak, aronia i ryby, to jednak w o wiele przystępniejszy i łatwiejszy sposób możemy dostarczyć organizmowi potrzebnego mu paliwa. Dlaczego nie wystarczy po prostu zdrowa dieta? Ponieważ w drugiej połowie życia zanika funkcja pewnych enzymów odpowiadających za wchłanianie się i przetwarzanie żywności z przewodu pokarmowego. Obecnie jest dostępnych szereg suplementów, które pomogą nam w zachowaniu, a nawet polepszeniu formy psychofizycznej na dłużej. O ile więc 30-latkowie nie muszą sięgać po witaminy czy suplementy, tak osoby 50+ już powinny to zrobić. Najlepsze jest to, że przygotowana jest bardzo duża oferta, dedykowana szczególnie do osób po pięćdziesiątce. Znajdziemy tutaj preparaty witaminowe, suplementy mono składnikowe a nawet tran, którego podawanie kojarzy się z reguły z wiekiem dziecięcym.

Nic bardziej mylnego – tran można, a nawet powinno się przyjmować przez całe życie. Zawiera on witaminy D, A i E, które odpowiednio wspomagają odporność, utrzymanie prawidłowego widzenia i wzmacniają organizm wspierając funkcje ochronne. Witamina D jest niezwykle ważna również pod kątem przyswajania wapnia i fosforu, co dla osób 50+ staje się rzeczą niebagatelną. Głównym składnikiem tranu jest kwas omega-3, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania serca i mózgu – czego chcieć więcej? Zamiast wybierać tabletki lub kila suplementów na raz, warto pomyśleć o łatwo przyswajalnym dodatku do codziennej diety w postaci np. Tranu Norweskiego Moller`s 50+.

Pozytywne myślenie jako źródło energii i witalności na co dzień

Przeprowadzone kilka lat temu badanie, grupy niespełna stulatków pokazało, że choć mają oni zupełnie inne diety i style życia to jednak łączy ich czynne i pomysłowe podejście do codzienności oraz optymizm. Nie chodzi jedynie o realizowanie swoich prywatnych pasji, ale również o zaangażowanie zawodowe i otwartość na nowe wyzwania. Aktywne życie społeczne jest tutaj równie ważne – wyjścia do kina, teatru, na kolację do restauracji, to wszystko przynosi nie tylko relaks, ale również pobudza intelektualnie. W codzienne zadania należy też włączać książkę, rozwiązywanie krzyżówek i zapoznawanie się z technologicznymi nowinkami. Jeśli jeszcze nie potrafisz korzystać z komputera – najwyższy czas się tego nauczyć. Wszystko przecież zależy od nas samych – od naszego sposobu myślenia oraz patrzenia na życie i w przyszłość. Zacznijmy od pozytywnego myślenia, wesprzyjmy się suplementami i aktywnością fizyczną a poczujemy prawdziwą radość życia!

www.senior.fit.pl