Kwasy omega skarbnicą zdrowia i urody

Popularne kwasy omega zawarte w suplementach diety i produktach spożywczych mają zbawienny wpływ dla zdrowia i urody człowieka. Warto wiedzieć gdzie ich szukać i jakie dolegliwości mogą sugerować ich niedobór
fit.pl
2012-09-06 00:00
Udostępnij
Kwasy omega skarbnicą zdrowia i urody
omega3(1)Oleje z ryb, pesteki, orzechy, a nawet niektóre warzywa są skarbnicą życiodajnych kwasów tłuszczowych, bez których nasz organizm nie mógłby sprawnie funkcjonować.

Gdzie i jakich kwasów szukać dla mocnych kości, pięknej, skóry, zdrowego serca, i sprawności umysłowej?

Nienasycone Kwasy omega-3  tłuszczowe. Najczęściej możemy zasilać swój organizm ich dobrodziejstwem spożywając orzechy włoskie, pestki dyni, ryby (np. Morskiego dorsza, łososia), siemię lniane i oliwę z oliwek. Kwasy omega 3 pozytywnie wpływają na serce i układ krwionośny: oczyszczając krew ze złogów miażdżycowych, Zwiększają poziom serotoniny we krwi, dlatego powoduje lepsze samopoczucie, łagodzą zaburzenia ukrwienia, zmniejszają krzepliwość krwi, pomagają walczyć z arytmią serca, zapobiegają zawałom, krwotokom, przywracają prawidłową przemianę cholesterolu, stabilizują ciśnienie tętnicze, obniżają podwyższony poziom trójglicerydów odpowiedzialnych za zły cholesterol, a podwyższają poziom dobrego, chronią przed wrzodami żołądka i dwunastnicy, ujędrniają skórę wygładzają zmarszczki, są niezastąpione jako pomocnik w kształtowaniu sprawności umysłowej u dzieci i młodzieży w okresie wzmożonej nauki,

Kwasy omega-6

Także nienasycone kwasy tłuszczowe są produkowane przez ludzki organizm, warto o tym pamiętać, sięgając po produkty takie jak olej sojowy, kokosowy, słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron, sezamowy, orzechy czy margarynę, poniważ ze względu na to, że łatwo możemy je dostarczać w diecie, nadmiar kwasów omega-6 w organizmie może wywołać zachwianie równowagi immunologicznej organizmu i pogłębiać niedobory omega-3. Stąd też istotne jest dostarczanie zrównoważonych jego proporcji.

Omega-6 to ważny budulec błon komórkowych, które odpowiadają za prawidłowe czynności komórek a wkonsekwencji orgaznów.. Omega-6 wraz z omega-3 pozwalają na stabilny przepływ metabolitów między komórkami a co za tym idzie prawidłowych sygnałów między nimi. Omega-6 biorą udział w powstawaniu niezbędnych ceramidów odpowiedzialnych za stan skóry, paznokci i włosów. Kasy omega-6 wpływają na tworzenie warstwy rogowej naskórka. Są także składnikiem sebum, chroniącym skórę przed utratą wody.

Omega -6 biorą udział w transporcie tłuszczy w organizmie i cholesterolu w naczyniach krwionośnych, dzięki temu sprzyjają utrzymaniu jego prawidłowego poziomu we krwi.

Kwasy omega-9

To jednonienasycone kwasy tłuszczowe wytwarzane przez nasz organizm. Szukać ich należy głównie w oliwie z oliwek, a pełnią one istotną rolę w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Wpływają na obniżenie trójglicerydów we krwi, dzięki czemu ą pomocne w zaburzeniach kardiologicznych i odkładaniu złogów cholesterolu w naczyniach, pomagają w profilaktyce infekcji i alergii, obniżają ciśnieni krwi, łagodzą objawy astmy, zapobiegają osteoporozie, wspierają elastyczność stawów, zapobiegają przesuszaniu skóry, łuszczeniom, jakoś składnik mazi stawowej, zapewniają stawom elastyczność, wspierają prawidłowy rozwój ciąży a tuż po porodzie stanowią ważny składnik w diecie mamy karmiącej.

Niedobór omega -9 może skutkować:
  • nadpobudliwością u dzieci i ADHD,
  • występowaniem chorób skóry, łuszczycy, egzemy, łupieżu,
  • chorobami układu sercowo-naczyniowego,
  • zaburzeniami pamięci, chorbą Alzheimera,
  • problemami metabolicznymi: cukrzycą, otyłością
  • problemami gastrycznymi
  • łamaniu paznokci i wypadaniu włosów

m.k

www.senior.fit.pl