Pomyśl o profilaktyce, zadbaj o zdrowe serce

Każdy wie, jak ważne jest jest dbanie o zdrowe serce, ale nie każdy świadomie o nie dba. W Polsce profilaktyka chorób serca wciąż nie jest odpowiednio propagowania i wspierana. Do lekarza trafiają pacjenci, którzy zbyt długo zwlekali lub lekceważyli objawy, wtedy bywa już za późno
fit.pl
2010-08-23 00:00
Udostępnij
Pomyśl o profilaktyce, zadbaj o zdrowe serce
11471815 SSDuszności, ucisk w klatce piersiowej to pierwsze syndromy zawału, dopiero wtedy większość chorych podejmuje leczenie i chęć zmiany stylu życia, a to zbyt późno. A przecież zdrowe serce to długie życie.

Młodzi ludzie rzadko zastanawiają się nad tym, że styl życia jaki prowadzą w przyszłości może doprowadzić, ich do poważnych problemów sercowo-naczyniowych. Młodość sprzyja lekceważeniu wszelkich zagrożeń.

W  młodości wielu palaczy, zwolenników picia dużej ilości alkoholu, czy osoby prowadzące stresujący trybu życia nie zastanawiają się, jakie skutki mogą przynieść popełniane błędy. A szkoda, bo od tego zależy stan zdrowia przyszłego seniora.

Choroby serca nie ujawniają się z dnia na dzień. Wady wrodzone są oczywiście niezależne od człowieka, ale na większość przypadłości pracujemy sami w ciągu całego życia. Ponad połowa problemów z sercem współczesnych mieszkańców ziemi wywołana jest niewłaściwą dietą, nadwagą, brakiem aktywności fizycznej oraz profilaktyki.

Choroby serca są najczęstszą przyczyna zgonów. Obecnie także u ponad 26 milionów chorych zdiagnozowano problemy sercowe.

Co możemy zrobić, by zachować swoje serce w dobrej formie i dożyć sędziwej starości? O serce możemy dbać każdego dnia a pomysłów na wspomaganie pracy serca jest wiele.


Zadbaj o serce w średnim wieku


Przed skończeniem 40, to ostatni dzwonek, by pomyśleć o sercu, ale także dobry moment , by zatroszczyć się o zdrowie, zwłaszcza kiedy kryzys wieku średniego motywuje do reorganizacji swojego życia. W tym czasie zmienia się myślenie o sobie, jako  w pełni sprawnej i zdrowej.

To właśnie przed 40 rokiem życia najczęściej pojawiają się pierwsze symptomy nadciśnienia i cukrzycy. W tym okresie regularne badania, zmiana stylu życia i myślenia to podstawa. Aktywność fizyczna, pożegnanie siedzącego trybu życia, dieta – ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie soli oraz cukru, a także używek (rezygnacja z tych najbardziej niebezpiecznych) gwarantuje sukces.

[-------]


tenis seniorSerce na emeryturze


Gdy nieubłaganie przychodzi czas jesieni życia, senior ma więcej czasu by zadbać o swoje zdrowie, ale czy jeszcze ma siłę, by o nim pomyśleć?

Wolniejszy tryb życia, spowolniony metabolizm także nie sprzyja sercu. Dlatego codzienny spacer, albo poranny trening rowerowy mogą mieć zbawienny wpływ na serce.

Ruch wskazany jest w każdym wieku, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań chorobowych. Pamiętajmy jednak, by wszelkie modyfikacje ćwiczeń oraz rodzaj treningu konsultować z lekarzami. Regularne przyjmowanie leków oraz dobra opieka medyczna także są nieocenione w leczeniu i diagnostyce serca.


W tym wieku szczególnie należy zwrócić uwagę na jadłospis. Koniecznie muszą się w nich znaleźć ryby w przew.ażającej ilości niż mięso. Dieta powinna być oparta o tłuszcze nienasycone, oraz witaminy i mikroelementy, których teraz organizm pozbywa się szybciej.


Wapń, potas a także kwasy Omega 3 to podstawowe składniki, których w diecie nie może zabraknąć (potas i kwasy Omega-3 dla serca, a wapń dla mocnych kości). Dieta po 50 roku koniecznie powinna być wzbogacona o codzienną dawkę białka pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, owoców i warzyw, przy czym zbyt słodkie owoce nie są polecane cukrzykom. Zdecydowanie należy ograniczyć węglowodany i cukry złożone.

Jadłospis seniora  powinien zawierać nasiona strączkowe: groch, fasolę, pieczywo pełnoziarniste, razowe, chude mięsa i ryby morskie.

www.fit.pl