Ruch, czyli codzienna dawka zdrowia

Profilaktyka zdrowia i zdrowego ruchu dla osób starszych na całym świece zdobywa coraz więcej zwolenników. Senior ćwiczący w siłowni, czy z kijkami Nordic Walking nikogo już nie dziwi - i słusznie. Wiele schorzeń oraz niedogodności wieku senioralnego można pokonać właśnie dzięki optymalnemu wysiłkowi fizycznemu  
fit.pl
2014-04-14 00:00
Udostępnij
Ruch, czyli codzienna dawka zdrowia
photogallery exercise ideas for seniors 01 fullWe współczesnej rehabilitacji oraz medycynie dla seniorów podkreśla się znaczenie kinezyterapii czyli leczeniu ruchem. Choć wciąż wielu seniorów niełatwo rozstaje się ze swoja kanapą i pilotem, coraz częściej spotyka się starszych na spacerach, rowerach a nawet w fitness klubie.


Ruch pomimo wszelkich kontrowersji w myśleniu starszych pomaga uelastycznić mięśnie, ścięgna więzadła, wzmocnić oraz usprawnić ogólny stan psychofizyczny organizmu, a także poprawić postawę.

Ćwiczenia dla osób starszych powinny być tak dobrane, aby odpowiadać potrzebom, umiejętnościom i możliwościom seniora. Zestaw ćwiczeń oczywiście powinien być przygotowany przez specjalistę oraz dobrany do wieku osoby ćwiczącej.

By trening przynosił zamierzone efekty, ćwiczenia powinny być kontynuowane do późnej starości oraz gdy zdrowie seniora na to pozwoli.


Podczas ćwiczeń należy pamiętać o kilku zasadach:


 - zindywidualizowaniu treningu, rodzaju, czasu i częstotliwości ćwiczeń (w zależności od chorób i dolegliwości)
 - stopniowym wydłużaniu i urozmaicaniu ćwiczeń
 - rozgrzewce
 - sprawdzaniu samopoczucia ćwiczącego
 - wyborze ćwiczeń możliwie prostych


Choć wielu seniorów narzeka i uważa, że różne choroby uniemożliwiają im wysiłek  w wielu przypadkach nie jest to prawdą. Seniorzy cierpiące na nad ciśnienie i choroby serca powinny ćwiczyć i zażywać umiarkowanego ruchu. Właśnie dzięki regularnym spacerom, jeździe na rowerze a nawet pływaniu można pokonać wiele dolegliwości i wspomóc serce.

Wszystko zależny od ciśnienia, kótre w początkowej fazie każdego wysiłku wzrasta, jednakże wraz z regularnymi ćwiczeniami wydolność organizmu poprawia się, krew szybciej dostarczona jest do poszczególnych części ciała i organów, zmniejsza się ryzyko zatorów, poprawia metabolizm, ciśnienie spada, a wraz z nim także obniża się waga.


Przynajmniej 25/30 minutowy trening dziennie poprawia formę i usprawnia organizm starszej osoby. Aktywny wypoczynek i sport to dla seniora najlepsze lekarstwo na problemy i bolączki jesieni życia.
 

www.senior.fit.pl