Santagio de Compostela, czyli kolejne spotkanie radomskiego UTW

Tym razem radomscy seniorzy uczęszczający na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogli posłuchać wykładu Małgorzaty Zdybieckiej i Wandy Bukały, które opowiedziały o swojej wędrówce szlakiem Św. Jakuba  
fit.pl
2012-03-08 00:00
Udostępnij
Santagio de Compostela, czyli kolejne spotkanie radomskiego UTW
Na co dzień panie są nauczycielami akademickimi i jak same podkreśliły, pracują po to, aby zarabiać na swoje podróże.- Szlak Św. Jakuba to specyficzna pielgrzymka. Wszystko, co miałyśmy włożyłyśmy do plecaków. Szłyśmy tylko we dwie, czasami się gubiłyśmy, choć szlak jest oznaczony, ale my często z niego zbaczałyśmy. Przeszłyśmy 640 kilometrów – powiedziała na wstępie Pani Wanda.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga Św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu iJerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Obie panie przybliżyły najpierw historię szlaku świętego Jakuba, opowiadając wiele ciekawych historii jeszcze z czasów średniowiecza. Następnie przedstawiły najbardziej znanych, którzy dotarli do Santiago de Compostela. Wśród nich był między innymi Św. Franciszek z Asyżu, błogosławiony Jan Paweł II czy obecny papież Benedykt XVI.

utw spotkanie3

Podczas swojego wykładu panie Wanda i Małgosia dzieliły się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami z pieszej wędrówki, opowiadając co ciekawsze przygody, a także wspominając miejsca, które wywarły na nich duże wrażenie, a były to zwłaszcza kościoły i pustelnie z XI wieku. Jak zgodnie potwierdziły obie panie, oglądanie zabytków było czymś, co wywoływało u nich wiele emocji. Pani Wanda i Małgosia opowiadały także o spotkanych na swojej drodze osobach, między innymi 70-letni mężczyźnie, który przemierzał szlak Św. Jakuba kolejny raz.

utw spotkanie4

- Spotykałyśmy na drodze ludzi z Niemiec, Finlandii, a nawet Japonii. Bez względu na narodowość, wyznanie idą pieszo z plecakami, pozdrawiają się nawzajem po hiszpańsku – Hola! Buen Camino – wspominała Pani Małgosia – Kiedy wieczorem wszyscy zejdą, zasiądą do posiłku, wówczas zaczyna się najważniejsza część. Kiedyś siedziałyśmy przy stole z dwoma paniami z południowej Afryki, czterema panami ze Słowenii, małżeństwem z Holandii, Francuską, która nie rozmawiała po angielsku. Wszyscy opowiadali sobie o swoim życiu, motywacjach do pielgrzymki.

utw spotkanie5

Panie opowiedziały również o kulisach wyprawy, o swoich przygotowaniach i inspiracjach. Między innymi inspiracją była powieść Paula Coelho „Pielgrzym”, opisująca podróż głównego bohatera szlakiem Św. Jakuba.

Ciekawy sposób opowiadania i wiele zabawnych często historii spotkały się z żywym przyjęciem ze strony słuchających seniorów, zafascynowanych podróżą Pani Małgosi i Wandy. Wspomnienia okraszone zdjęciami, choć na chwilę pozwoliły każdemu oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść na chwilę do słonecznej Hiszpanii.

Ak, fot. MK

 www.senior.fit.pl