Polscy seniorzy są mało aktywni fizycznie, rzadko uprawiają sport. Pokazują to badanie PolSenior2. Z okazji Światowego Dnia Seniora przypadającego na 14 listopada, warto przypomnieć nie tylko osobom w wieku 60 plus, że jednym z najlepszych leków na starość jest ruch - skutecznie chroni przed niepełnosprawnością. Uwaga! Spacer to też zalecana aktywność fizyczna, najlepiej codzienny i intensywny.
2023-11-14 00:00
Udostępnij
Czy polscy seniorzy są aktywni?

Starzenie się to nieunikniony proces życiowy, który wiąże się z różnymi zmianami w organizmie. Jednak wiele badań naukowych potwierdza, że aktywność fizyczna i umysłowa może znacznie poprawić jakość życia osób starszych. Aktywność w starszym wieku nie tylko pomaga w utrzymaniu sprawności fizycznej, ale także wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne, społeczne i emocjonalne.

Korzyści aktywności fizycznej dla osób starszych:

Poprawa Sprawności Fizycznej: Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu elastyczności mięśni, kości i stawów, co jest szczególnie istotne w późniejszych latach życia. Ćwiczenia aerobowe, takie jak spacer, pływanie czy jazda na rowerze, poprawiają kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Zapobieganie chorobom: Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu chorób, takich jak choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca i osteoporoza. Regularne ćwiczenia wpływają również korzystnie na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Utrzymanie zdrowia psychicznego: Aktywność fizyczna jest związana z poprawą zdolności poznawczych, zapobieganiem depresji i redukowaniem stresu. Regularne ćwiczenia stymulują produkcję endorfin, hormonów szczęścia, co przekłada się na lepsze samopoczucie.

Aktywność umysłowa:

Gry i zagadki: Regularne rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy gry planszowe pomaga utrzymać aktywność umysłową. To doskonały sposób na zachowanie funkcji poznawczych, ćwiczenie pamięci i utrzymanie zdolności logicznego myślenia.

Nauka nowych umiejętności: Nauka nowych rzeczy, takich jak nauka języka obcego, gry na instrumencie muzycznym czy malowanie, może dostarczyć nie tylko satysfakcji z osiągnięcia celu, ale również stymulować mózg i poprawiać zdolności poznawcze.

Społeczna aktywność:

Kluby Seniora: Aktywność społeczna odgrywa kluczową rolę w życiu osób starszych. Kluby seniora, grupy rekreacyjne i warsztaty są doskonałym miejscem do nawiązywania nowych znajomości, dzielenia się doświadczeniami i utrzymania aktywnego stylu życia.

Wolontariat: Angażowanie się w działalność wolontariacką to nie tylko szansa na pomoc innym, ale także sposób na poczucie spełnienia i ważności. Działań takich można szukać w lokalnych organizacjach, szpitalach czy domach opieki.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy umysłowej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Indywidualne zdolności i ograniczenia muszą być uwzględnione, aby uniknąć kontuzji i zapewnić bezpieczeństwo.
Aktywność w starszym wieku to klucz do zdrowia, dobrej kondycji fizycznej i psychicznego dobrostanu. Niezależnie od tego, czy chodzi o spacer, grę w szachy czy naukę tańca, istnieje wiele różnych form aktywności, które można dostosować do indywidualnych preferencji i możliwości. Wprowadzenie regularnej aktywności do codziennego życia osób starszych może przynieść nie tylko korzyści zdrowotne, ale także pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.