Seniorzy zachęcają innych do korzystania z Internetu

Ponad stu warszawskich seniorów od marca uczy się obsługi komputera oraz wykorzystywania możliwości, jakie daje Internet, w ramach trzystopniowego programu edukacyjnego „Senior dla Seniora”. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą przekazywać równolatkom oraz innym osobom w swoim otoczeniu.
fit.pl
2012-07-31 00:00
Udostępnij
Seniorzy zachęcają innych do korzystania z Internetu
seniorzy komputeryProgram edukacyjny, zorganizowany przez Orange i instytut badawczy NASK, ma upowszechniać umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób w wieku 60+.

Szkolenia, prowadzone przez Orange i instytut badawczy NASK, mają przekonać seniorów, że komputery i Internet nie są „tylko dla młodych”. Jak pokazuje raport „Diagnoza społeczna 2011”, spośród 13 mln Polaków po 50 roku życia, tylko 3 miliony korzysta z Internetu. Program edukacyjny „Senior dla Seniora” pozwala osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia poznawać i propagować wśród równolatków nowe narzędzie, za pomocą którego możliwa jest komunikacja, zdobywanie i przesyłanie informacji, rozwijanie zainteresowań oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jego celem jest również zmniejszanie rozmiaru zjawiska zwanego wykluczeniem cyfrowym osób starszych.

Spotkania podzielone zostały na trzy etapy. Podczas pierwszego - „Komputer i Internet przyjaciółmi seniora” - uczestnicy poznawali między innymi rodzaje poszczególnych typów urządzeń - komputerów, tabletów i smartfonów oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i prywatności, jakimi powinni się kierować przebywając w sieci.

W programie warsztatów „Senior w Internecie”, odbywających się w drugim etapie programu, znalazły się takie zagadnienia, jak obsługa edytorów tekstowych, korzystanie z wyszukiwarki internetowej oraz portali informacyjnych i społecznościowych, zakładanie elektronicznego konta pocztowego, wysyłanie i odbieranie e-maili oraz robienie zakupów przez Internet.

W sierpniu rozpoczyna się trzecia, ostatnia, część programu - „Senior - Lider”, obejmująca szkolenia z umiejętności komputerowych, internetowych i interpersonalnych. W ten sposób grupa seniorów, którzy uczestniczyli w całym programie „Senior dla Seniora”, zostanie przygotowana do samodzielnego przekazywania wiedzy równolatkom.

„Wielu seniorów nie korzysta z Internetu. Przyczyn może być wiele - od braku potrzeby i motywacji do korzystania z sieci, po lęk przed tym medium. Dlatego chcielibyśmy pokazać uczestnikom projektu różne możliwości wykorzystania nowych technologii oraz przekonać ich, że używanie komputera i Internetu ułatwia osobom starszym funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom mogą stać się bardziej aktywni i samodzielni. Liczymy, że uczestnicy wspólnego projektu NASK i Orange poprzez przekazywanie zdobytej wiedzy innym seniorom staną się ambasadorami nowoczesnych technologii w swoich środowiskach” – podkreśla dr Agnieszka Wrońska, kierownik działu Akademia NASK, w instytucie badawczym NASK.

red. m.k

www.senior.fit.pl