Gibkość ciała, czyli zdolność do wykonywania obszernych ruchów w stawach, jest istotnym elementem sprawności fizycznej każdego człowieka. Pewien poziom tej cechy jest niezbędny dla zachowania zdrowia i uczestnictwa w każdej codziennej aktywności fizycznej. Ruchomość w stawach kończyn górnych, dolnych oraz kręgosłupa wraz z wiekiem staje się jednak coraz bardziej ograniczona, dlatego wszystkim seniorom proponujemy zestaw ćwiczeń poprawiający gibkość. Prezentowany trening wykonywany codziennie rano sprawi, że przez cały dzień zachowamy odpowiednią ruchomość i elastyczność w stawach.  
fit.pl
2013-07-31 00:00
Udostępnij
Zachowaj gibkość - Trening +60
1. Stań rozkroku, stopy ustaw na szerokość bioder, kolana luźne, lekko ugięte. Miednica neutralnie, łopatki ściągnięte, barki opuszczone. Utrzymuj wyprostowaną sylwetkę. (a) Z wydechem bardzo powoli roluj się w dół (b). Najpierw broda sięga do mostka, potem ruch zaczyna szyja, klatka piersiowa i dolna część pleców. Jeżeli chcesz możesz delikatnie ugiąć nogi w kolanach. Trzymając w dole rozluźnione ramiona (c). Zrób wdech i z wydechem powoli kręg po kręgu wyprostuj całą sylwetkę. Powtórz 5 razy.

1a1b1c

2. Usiądź na krześle w połowie długości siedziska. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, utrzymaj wyprostowany kręgosłup. Skręć tułów w prawo i spróbuj sięgnąć do oparcia (a). Następnie wykonaj to samo na drugą stronę (b). Zrób 10 powtórzeń.

2a2b3. Usiądź w rozkroku na krześle, dłonie połóż na oparciu (a). Zaokrąglij plecy, schowaj głowę miedzy ramiona (b). Powtórz 6 razy.

3a3b

4. Stań blisko krzesła, stopy ustaw na szerokość bioder, jedną rękę połóż na oparciu, unieś zewnętrzną ugiętą nogę (a). Swobodnie wyprostuj nogę i zrób wymach w tył (b). Wykonaj po 10 razy na każdą nogę.

4a4b

5. W klęku podpartym dłonie ustaw na szerokość barków a kolana na szerokość bioder. Ciężar ciała rozłóż równomiernie na dłonie i kolana. Kręgosłup utrzymuj w linii prostej (a). Na wydechu zacznij zaokrąglać plecy, rozluźnij pośladki (b). Z wdechem przyjmij pozycję wyjściową. Zrób to ćwiczenie 10 razy.

5a5b

6. W klęku podpartym (pozycja ja w ćwiczeniu 5) przenieś w bok lewą rękę i unieś ją do sufitu i popatrz się na swoją dłoń (a). Przyjmij pozycję początkową i powtórz to na drugą stronę (b). Wykonaj 12 powtórzeń.

6b

Katarzyna Sempolska – instruktor rekreacji ruchowej
Sesje wykonano w klubie fitness w Hotelu The Westin
Ćwiczenia prezentuje Anna Vacqueret
Zdjęcia wykonał Sławek Chelis
www.fit.pl