fit.pl mobile logo

Spalacze tłuszczu - jak to się je, z czym to się pije

W dzisiejszych czasach człowiek chce osiągnąć jak najwięcej w możliwie najkrótszym czasie. Sytuacja ta odnosi się nie tylko do kariery czy studiów, ale także znajduje swoje odzwierciedlenie na siłowni
Wielu bywalców męczą prognozy utraty kilku kilogramów tłuszczu w ciągu 3 miesięcy i szukają środków, które pomogą im przyspieszyć proces utraty wagi – spalaczy tłuszczu.

Co zrobić zanim sięgniesz po spalacz?

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek produkt spalający tłuszcz, musisz zadać sobie kilka pytań:

1. Czy masz problem z układem krążenia?

Wiele środków prezentowanych przez poszczególne firmy posiada w swoim składzie dosyć mocne stymulanty, takie jak: kofeina, synefryna czy fenyloetyloamina. Ich obecność przyspiesza akcję serca, wzmagając przez to krążenie krwi i termogenezę, która jest kluczowym procesem w spalaniu tłuszczu. Niesie to jednak ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Osoby z nadciśnieniem lub chorobami zaburzenia rytmu serca mogą się uskarżać na uczucie gorąca, nieregularne bicie serca oraz nadciśnienie nocne. Zanim zdecydujesz się na mocny spalacz, upewnij się, że nie należysz do grupy o zwiększonym ryzyku manifestowania efektów ubocznych.

2. Czy podążasz określoną dietą redukcyjną?

Nawet najlepszy spalacz nie pomoże Ci spalić tkanki tłuszczowej, jeżeli Twoja dieta opiera się na chałwie i ciastkach. Wdrażanie do żywienia węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym wywoła szybką i obfitą odpowiedź insulinową, skutkiem czego wszelkie mechanizmy spalania tłuszczu zawiodą. Upewnij się, że podążasz określonym planem żywieniowym o obniżonej kaloryczności, wysokiej zawartości błonnika oraz niskim stopniem przetworzenia żywności. Im bardziej naturalna żywność tym lepiej.

3. Czy wykonujesz regularne treningi?

Większość z produktów spalających tłuszcz wspomaga procesy utylizacji kwasów tłuszczowych przy podjętej aktywności fizycznej. Do najpopularniejszych należy niewątpliwie L-karnityna – główny mediator w cyklu beta-oksydacji, a więc utlenianiu tłuszczy krążących we krwi. Niewiele osób wie, że dla zmaksymalizowania efektu L-karnityny należy spożywać tłuszcz, a najlepiej połączyć ją z MCT – triglicerydami o średniej długości łańcucha, których bogatym źródłem są orzechy kokosowe. Także dodanie kofeiny będącej inhibitorem fosfodiesterazy wzmocni działanie karnityny. Dodatkowo, niektóre spalacze wywołują odpowiedź potężnego hormonu – adrenaliny. Jeżeli nie będziesz podejmował aktywności fizycznej po zażyciu środka, spowodujesz w swoim organizmie taki sam stan, jak podczas stresu w pracy – bez możliwości ujścia. Oznacza to, że będziesz cierpiał na rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie, bezsenność i nerwobóle.

4. Wybrać środek lipotyczny czy termogeniczny?

Pytanie to można uprościć do wyboru pomiędzy delikatnym środkiem spalającym tłuszcz poprzez zwiększenie metabolizmu początkowego i lepszej utylizacji kwasów tłuszczowych, a środkiem o wysokiej sile, który blokuje receptory adenozyny i zwiększa temperaturę ciała. Dla osób wrażliwych polecam bardziej środki lipolityczne oparte na inozytolu, cholinie i L-karnitynie.

[-------]

Czym jest lipoliza?

Lipoliza jest procesem spalania tłuszczów wypełniających wnętrza komórek tłuszczowych. Organizm dzięki działaniu hormonów nadnercza – adrenaliny i noradrenaliny za pośrednictwem znajdujących się w błonach komórek tłuszczowych receptorów pobudza je do intensywnych przemian energetycznych. Spalają się wówczas tłuszcze i uwalnia się energia chemiczna, która jest konieczna do życia oraz energia cieplna niezbędna do utrzymania stałej temperatury ciała.

Czym jest termogeneza?

Termogeneza to ogół procesów metabolicznych prowadzący do utrzymania stałej temperatury organizmu. Najprościej mówiąc, termogeneza to efekt uboczny spalania wysokoenergetycznych substancji pozwalający na ogrzanie ciała i utrzymania jego stałej, właściwej temperatury. Ta energia cieplna może być wytwarzana na drodze spalania związków zawartych w pokarmie, lub magazynowanych w postaci tłuszczów zapasowych w warunkach deficytu kalorycznego.

Termogeneza a spalanie tłuszczu?

Istnieje szereg związków aktywnych występujących w żywności, które w odpowiednim stężeniu mogą stymulować organizm do pozbywania się zbędnego tłuszczu. Naukowcy od wielu lat badają różnorodne substancje izolowane z popularnych pokarmów pod kątem ich zdolności do wspomagania metabolizmu i ograniczania jego rezerw tłuszczowych. Substancje te niezależnie od ilości spożywanych kalorii powodują intensyfikację przemian lipidowych – uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i ich spalanie z uwolnieniem energii cieplnej.

Czym są termogeniki?

Pod tym pojęciem znajdują się specjalne składniki odpowiedzialne za produkcję ciepła przez organizm, czyli wzmożone spalanie kalorii. Związki termogeniczne występują w najróżniejszych produktach żywnościowych, jednak ze względu na niewielkie ich stężenie w pokarmie nie wywołują spektakularnych efektów. Wyjątkowe możliwości stwarza jednak zastosowanie termogeników w formie suplementacji żywieniowej. Specjalnie wyselekcjonowane związki termogeniczne z pokarmów roślinnych silnie pobudzają aktywność metaboliczną organizmu, stymulują rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagają spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, wzrostu temperatury ciała i silnego uszczuplenia rezerw tłuszczowych. Pod wpływem suplementacji, w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne podobne jak pod wpływem aktywnych ćwiczeń fizycznych.

[-------]

Składniki aktywne i ich działanie
Składnik aktywny Działanie
Katechiny z zielonej herbaty (w tym galusan epigallokatechiny – EGCG) Zwiększają wydatek energetyczny w wyniku nasilania termogenezy. Jednocześnie wzmagają aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces rozpadu komórek tłuszczowych oraz hamują działanie związków, które tłuszcz odkładają. EGCG – katechiny zielonej herbaty, substancje polifenolowe przyspieszające proces spalania tłuszczu przez organizm, silne antyoksydanty i aktywatory lipolizy, pomagają likwidować zapasy energetyczne komórek tłuszczowych
Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy Silnie przyspiesza przemianę materii, zmniejsza apetyt oraz zwiększa wykorzystanie kwasów tłuszczowych w przemianach energetycznych
Guarana i kofeina Przyspiesza tempo metabolizmu, pobudza uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwiobiegu, wpływa oszczędzająco na zasoby cukrów i białek w mięśniach
L-karnityna Przyspiesza końcowy etap spalania kwasów tłuszczowych, finalizuje proces redukcji tłuszczu, poprawia wydolność
L-tyrozyna Wpływa na poprawę samopoczucia, wytrzymałości fizycznej, przeciwdziała atakom głodu i zmienności nastrojów towarzyszącym kuracjom odchudzającym
Kofeina oraz teobromina Metyloksantyny – związki aktywne, które w istotny sposób przyspieszają tempo przemiany materii, pobudzają i dodają energii, ponadto teobromina, występująca naturalnie w kakao może poprawiać nastrój i samopoczucie
Ketony malin Naturalne substancje zapachowe z owoców maliny, pod względem budowy zbliżone do kapsaicyny, oraz gingeroli (aktywnych związków imbiru), które wspólnie mogą wywierać korzystny wpływ na szybkość redukcji tłuszczowej masy ciała oraz indukować związany z nią spadek wagi
CLA Stosowanie CLA przynosi wiele korzyści dla zdrowia człowieka: przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zapobiega jego gromadzeniu się, zapobiega wchłanianiu tłuszczów do komórek tłuszczowych, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, obniża poziom złego cholesterolu (LDL) oraz podwyższa poziom dobrego (HDL), obniża poziom trójglicerydów i cukrów we krwi oraz poprawia samopoczucie. Ponadto, CLA zwiększa aktywność układu immunologicznego, podnosi odporność organizmu na zakażenie bakteriami i wirusami. Co więcej, stanowi obiecujący środek, który może być pomocny w walce z nowotworami.
Guggulsterony Guggulsterony, to substancje, które pobudzają do pracy jeden z najważniejszych gruczołów, mających wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej – tarczycę. Tarczyca produkuje hormony, które wpływają na tempo spalania tłuszczu, tempo metabolizmu oraz warunkują termogenezę. Im produkcja hormonów tarczycy jest niższa, tym trudniej zgubić zbędne kilogramy. I odwrotnie – jeśli ilość tych hormonów jest duża, łatwiej jest zgubić zbędną tkankę tłuszczową.

Nie tylko na redukcję

Substancje zawarte w spalaczach tłuszczu nadają się nie tylko do zmniejszania wagi ciała, ale mogą także stanowić środek zwiększający intensywność treningu poprzez zwiększenie koncentracji oraz planowanie alternatywnych szlaków metabolicznych zużywających tłuszcze jako materiał energetyczny dla pracujących mięśni. Z tego samego powodu możemy używać ich jako środków wzmagających koncentrację przed nauką. Podobnie sytuacja ma się ze środkami przedtreningowymi, jak na przykład Xtreme Napalm lub NanoVapor.

Jakub Mauricz - trener personalny

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl