Czy można być „za starym na aparat ortodontyczny?" Rola korygowania wad zgryzu u dorosłych

Ortodoncja nie tylko poprawia estetykę, ale również przynosi ulgę w przypadku problemów takich jak bóle mięśni twarzy, ścieranie zębów czy nawet trudności z wymową. Aparaty ortodontyczne, niegdyś kojarzone głównie z młodzieżą, coraz częściej widzimy także u dorosłych, którzy decydują się na leczenie z różnych powodów i w różnym wieku. Czy jednak istnieje wiek, w którym jest się „za starym na aparat”?
Aleksandra Załęska
2024-06-28 16:46
Udostępnij
Czy można być „za starym na aparat ortodontyczny?

Leczenie ortodontyczne koncentruje się na korekcji wad zgryzu i ustawieniu zębów poprzez ich przesuwanie w różnych płaszczyznach - poziomych, pionowych i rotacyjnych. Metody i typy aparatów są dobierane indywidualnie, uwzględniając potrzeby i preferencje pacjenta oraz zalecenia ortodontyczne. Zmieniają się również motywacje pacjentów. Choć wcześniej aparaty były zarezerwowane głównie dla młodych osób, obecnie coraz więcej dorosłych decyduje się na ten krok, często nie tylko z myślą o poprawie estetyki, ale także dla zdrowia i komfortu.

„Badania pokazują, że wielu Polaków boryka się nadal z problemami higieny jamy ustnej, jednak w ortodoncji obserwujemy pozytywny trend. Coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie wad zgryzu. Motywacje są różnorodne – niektórzy pragną idealnego uśmiechu à la Hollywood, ale metamorfoza może obejmować także wybielanie zębów, licówki czy korony. Inni chcą poprawić zdrowie jamy ustnej, łatwiej utrzymując czystość zębów i zapobiegając chorobom przyzębia” – wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej, współzałożycielka Fundacji Dr Laskus.

„Nie ma górnej granicy wieku, w której można rozpocząć leczenie ortodontyczne, ale kluczowe jest zdrowie jamy ustnej i współpraca pacjenta z higienistą. Przed założeniem aparatu warto mieć zapewnioną idealną higienę, uzupełnione ubytki i zdrowe dziąsła” – dodaje dr Laskus.

Leczenie ortodontyczne to nie tylko poprawa estetyki, ale także zdrowia i komfortu. Niezależnie od wieku, dążenie do pięknego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej zawsze wartościowe cele.