Fakty i mity na temat pielęgnacji cery wrażliwej

Skóra wrażliwa potrzebuje delikatnej, ale bardzo skutecznej pielęgnacji. Specjaliści z dziedziny kosmetologii podkreślają, że kluczem do pięknej i zdrowej cery jest regularna rutyna pielęgnacyjna dostosowana do indywidualnych potrzeb skóry oraz wiedza na temat jej wymagań. Jednym z kluczowych elementów codziennej pielęgnacji jest perfekcyjny demakijaż. Czy istnieją specjalne zasady dotyczące oczyszczania bardzo delikatnej skóry... i czy osoby z wrażliwą cerą mogą korzystać z trików makijażowych? Odpowiedzi na te pytania udziela kosmetolog.
Aleksandra Załęska
2024-03-01 09:26
Udostępnij
Fakty i mity na temat pielęgnacji cery wrażliwej

Skóra wrażliwa, naczynkowa oraz skłonna do atopii wymaga szczególnej uwagi przez cały rok. Co to oznacza w praktyce? Eksperci podkreślają, że każdy krok w codziennej pielęgnacji powinien być dostosowany do potrzeb najbardziej wrażliwej skóry. Dotyczy to zarówno makijażu, jak i demakijażu. Oto kilka faktów i mitów na temat pielęgnacji wrażliwej cery.

  1. Cera wrażliwa "nie lubi" makijażu. MIT Czy to prawda, że osoby z wrażliwą cerą nie powinny stosować makijażu? Na szczęście, eksperci kosmetologii stanowczo zaprzeczają! Zamiast tego, zalecają wybór produktów stworzonych specjalnie z myślą o delikatnej skórze. "Osoby z wrażliwą cerą mogą korzystać z makijażu, wybierając produkty odpowiednio dostosowane do ich potrzeb. Należy jednak unikać przypadkowych kosmetyków, których składu nie znamy lub tych zawierających dużo substancji zapachowych, które mogą powodować alergie" - wyjaśnia Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®. "Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie kremu BB (Blemish Balm), który łączy w sobie funkcje kremu i podkładu. Skóra wrażliwa, zwłaszcza ta skłonna do przesuszenia, potrzebuje skutecznego nawilżenia. Krem BB pomaga w wyrównaniu kolorytu skóry i zapewnia jej odpowiednie nawilżenie. Warto szukać produktów zawierających witaminę E, która działa jako silny antyoksydant, na przykład SOLVERX® dermoBB SPF 30" - dodaje.

Eksperci zwracają uwagę, że równie istotny jak dobór produktów do demakijażu jest sam proces usuwania makijażu. Bardzo delikatna skóra nie toleruje pozostawienia makijażu na noc, ani zbyt intensywnego usuwania go. Kluczowe są delikatność i systematyczność.

  1. Micele sprzyjają delikatnej skórze. FAKT Micele są doskonałymi sojusznikami osób z wrażliwą skórą. Dlaczego? Ponieważ skóra wrażliwa wymaga łagodnego demakijażu, który można przeprowadzić zaledwie kilkoma ruchami wacikiem. Micele to mikroskopijne cząsteczki, które działają jak gąbka, wchłaniając zanieczyszczenia z naszej skóry. Składają się z cząsteczek hydrofilowych (wodnych) i lipofilowych (tłuszczowych). Cząsteczki lipofilowe łączą się z sebum i resztkami makijażu, natomiast cząsteczki hydrofilowe pochłaniają zanieczyszczenia. Dzięki temu możemy uniknąć silnego pocierania skóry i wielokrotnego zmywania makijażu. Demakijaż staje się łatwiejszy i bardziej delikatny, co jest niezwykle istotne dla wrażliwej skóry.

  2. Micele mogą występować w postaci płynu lub kremu. FAKT Kolejną zaletą miceli jest to, że mogą występować w różnych formach, zarówno w płynach micelarnych, jak i kremach. Pozwala to wybrać formę demakijażu, która najlepiej pasuje do naszej rutyny pielęgnacyjnej. "Możemy wybierać między kremem micelowym do mycia i demakijażu SOLVERX®, który jest łatwy w aplikacji i delikatnie zmywa się wodą, pozostawiając skórę bez tłustej warstwy. Natomiast płyn micelarny stosujemy za pomocą wacika, którym delikatnie usuwamy zanieczyszczenia z twarzy. Warto wiedzieć, że płyn micelarny można delikatnie spłukać wodą, aby usunąć substancje aktywne" - wyjaśnia Agnieszka Kowalska.

  3. Osoby z wrażliwą skórą powinny unikać skrajnych metod demakijażu. FAKT To prawda! Intensywne i długotrwałe procedury demakijażowe mogą zaszkodzić delikatnej skórze (tak naprawdę, nie służą one żadnemu typowi cery). Silne pocieranie, długie kąpiele w gorącej wodzie, moczenie, intensywne zmywanie makijażu - te działania mogą negatywnie wpływać na skórę. Zaleca się unikanie takich praktyk. Kluczem do zdrowej i pięknej skóry wrażliwej jest delikatność.

Warto pamiętać o tym, że skóra wrażliwa wymaga szczególnej uwagi i delikatności podczas codziennej pielęgnacji. Dobra wiedza na temat indywidualnych potrzeb skóry oraz stosowanie odpowiednich produktów i technik pielęgnacyjnych są kluczowe dla utrzymania jej zdrowia i piękna.