Rozszerzone pory, łojotok, zaskórniki, bolesne wykwity… To wszystko charakteryzuje cerę trądzikową. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry problematycznej może pogorszyć sprawę – zintensyfikować wydzielanie sebum i prowadzić do zaostrzenia się problemu. Po jakie preparaty sięgnąć, aby wyciszyć zmiany? Czy naturalne kosmetyki do twarzy mogą skutecznie pomóc w zapobieganiu wypryskom? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej.
2021-03-01 00:00
Udostępnij
Jak dbać o cerę trądzikową?

Składniki zakazane w pielęgnacji skóry trądzikowej

Wiele kosmetyków drogeryjnych zawiera składniki mogące pogarszać stan skóry trądzikowej. Produkty nakładane na cerę nie powinny zawierać substancji ropopochodnych (takich jak parafina, oleje mineralne, wazelina) i silikonów, ponieważ wykazują właściwości komedogenne. Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna być wolna od alkoholu denaturowanego, mającego właściwości wysuszające, co w konsekwencji może prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum. Warto także unikać sztucznych konserwantów, np. parabenów, mogących wywoływać podrażnienia i nasilać stany zapalne.

Walka z trądzikiem za pomocą naturalnych kosmetyków do twarzy

Cera trądzikowa potrzebuje dokładnego, lecz delikatnego oczyszczania. Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie dwuetapowego oczyszczania wieczorem. Sięgnij po naturalne kosmetyki do twarzy: olejek lub balsam do demakijażu, który rozpuści makijaż i dostarczy cerze składników odżywczych oraz produkt myjący. Nie obawiaj się, że olejek spowoduje zapychanie porów – tłuszcze (jest nim także sebum) najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach. Pamiętaj jednak, że olej zawsze trzeba zmyć wodą oraz środkiem pieniącym, np. żelem zawierającym naturalne ekstrakty. Po wykonaniu tych dwóch kroków oczyszczających sięgnij po tonik, który przywróci fizjologiczne pH skóry.

Czysta skóra jest gotowa na przyjęcie substancji aktywnych. W walce z trądzikiem mogą pomóc naturalne kosmetyki do twarzy, zapobiegające wywoływaniu procesu nadprodukcji sebum. Odpowiednie serum normalizujące i oczyszczająca maska z glinką będą przeciwdziałać powstawaniu niedoskonałości, jednocześnie nawilżając, regenerując i chroniąc cerę.

Często słyszy się, że skoro skóra i tak jest tłusta, to nie potrzebuje nawilżenia. Jest wprost przeciwnie – w niektórych przypadkach to właśnie zbyt małe nawilżenie skutkuje zaostrzeniem się zmian trądzikowych.

Cera trądzikowa – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli chcesz pozbyć się problemu licznych i bolesnych wykwitów, nigdy nie chodź spać w makijażu. Nie dopuszczaj do sytuacji, w których kładziesz się do łóżka bez oczyszczenia twarzy. Pozostałości kosmetyków, nagromadzone w ciągu dnia sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia pozostawione na skórze, mogą skutkować zapchaniem porów i pogorszeniem stanu cery.

Nie wyciskaj krostek, ponieważ możesz w ten sposób pogłębić stan zapalny, a dodatkowo doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień lub blizn.

Nie tylko kosmetyki naturalne do twarzy i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pomagają w walce z trądzikiem. Bardzo istotną rolę odgrywa także odpowiednia dieta. Unikaj produktów wysoko przetworzonych oraz obfitujących w cukry proste. Jedz dużo warzyw, owoców, artykułów bogatych w zdrowe kwasy tłuszczowe. Pij również odpowiednie ilości wody, aby nawadniać skórę i cały organizm od środka.

Jednocześnie pamiętaj, aby poważne problemy skórne konsultować z lekarzem dermatologiem, który oceni stan Twojej cery i przedstawi ewentualne metody leczenia.