Kolagen receptą na młodość, czyli jak się starzeć "z godnością"

Pojawianie się zmarszczek, utrata jędrności, odpowiedniego nawilżenia czy jednolitego kolorytu skóry, to problemy, które najprawdopodobniej wraz z wiekiem, nie ominą żadnej z nas. Natomiast procesy wpływające na te niekorzystne zmiany u każdego człowieka zachodzą w innym tempie. Za starzenie się skóry odpowiada przede wszystkim pojawiający się z wiekiem deficyt kolagenu. Jest to zjawisko zupełnie naturalne, dlatego nie możemy go zahamować, możemy go jednak opóźnić lub spowolnić. Na szczęście istnieje niezawodny sposób na zwiększenie ilości kolagenu w skórze, dzięki którym znacznie dłużej możemy cieszyć się jędrną, gładką i promienną cerą.
2023-08-28 00:00
Udostępnij
Kolagen receptą na młodość, czyli jak się starzeć

Kolagen – dlaczego jest taki ważny?

Kolagen jest białkiem budulcowym, które stanowi ponad 80% wszystkich białek w ludzkim ciele. Jest głównym składnikiem substancji międzykomórkowej, znajdującej się m.in. w ścięgnach, więzadłach, mięśniach czy skórze, której nadaje odpowiednie napięcie, jędrność i nawilżenie. Wraz z kwasem hialuronowym i elastyną, kolagen tworzy tzw. biorusztowanie skóry, które można wyobrazić sobie jako stelaż podtrzymujący tkankę łączną. Niestety nasz organizm w okolicach 25 roku życia powoli przestaje produkować wystarczające ilości kolagenu, a poza tym rozpoczyna się proces jego naturalnej degradacji. Jest to proces długotrwały, postępujący wraz z wiekiem. Pierwszym z objawów są najczęściej drobne zmarszczki wokół oczu, zwane zmarszczkami mimicznymi. Z upływem czasu stają się one coraz głębsze, skóra staje się wiotka, cienka, często przesuszona, a tzw. owal twarzy robi się wyraźnie zaburzony. Twarz zaczyna wyglądać na zmęczoną i coraz trudniej jest nam ukryć swój wiek pod makijażem.

Czy można zatrzymać proces starzenia?

Związana z wiekiem utrata kolagenu to naturalny proces, którego zatrzymać się niestety nie da. Można jednak znacznie go spowolnić. Na tempo procesów starzenia wpływ mają między innymi geny, hormony oraz tryb życia. O ile na pierwsze dwa wpływ mamy niewielki, o tyle nasz tryb życia zależy tylko i wyłącznie od nas. Stres, brak snu, zanieczyszczone powietrze, zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu czy nieodpowiedzialne korzystanie ze słońca, to najwięksi wrogowie młodej skóry. Pamiętając o tym, możemy łatwo jej pomóc dłużej wyglądać pięknie.

Odbudowa kolagenu – czy to możliwe?

Nie możemy zatrzymać procesu degradacji kolagenu, ale możemy wpłynąć na tempo i stopień jego utraty, a także stymulować jego syntezę i regenerację. Istnieje kilka promowanych w społeczeństwie sposobów na uzupełnienie niedoborów kolagenu w skórze, jednym z nich jest dieta kolagenowa, która ma na celu zwiększenie spożycia produktów bogatych w kolagen. Do takich produktów należą między innymi: galareta, żelatyna, skórki i chrząstki zwierzęce, ryby, owoce morza i wodorosty, nabiał, jajka i mięso. Bardzo ważne są również warzywa i owoce bogate w witaminę C - niezbędną do syntezy kolagenu. Należą do nich cytrusy, kiwi, papryka czy brokuły, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe, a także zioła i przyprawy wspomagające syntezę kolagenu, takie jak kurkuma, imbir czy rozmaryn. Dieta kolagenowa jest łatwa do zastosowania i nie wymaga rezygnacji z ulubionych potraw. Wystarczy dodać do codziennego menu kilka produktów bogatych w kolagen.

Oprócz diety kolagenowej, do dyspozycji mamy również suplementy diety zawierające kolagen. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z kolagenem w różnych formach: tabletki, kapsułki, proszki, płyny czy żele. Często spotykanym i najbardziej pożądanym w kontekście urody i gładkiej skóry typem kolagenu w suplementach jest kolagen typu 1, który stanowi 90% białek kolagenowych w skórze. Niektóre preparaty mogą zawierać dodatkowe składniki wspomagające działanie kolagenu, takie jak kwas hialuronowy, witamina C, biotyna czy koenzym Q10.

Do odbudowy kolagenu w skórze można także wykorzystać odpowiednie kosmetyki i zabiegi. Zabiegi estetyczne z kolagenem mają na celu pobudzenie produkcji własnego kolagenu lub dostarczenie go z zewnątrz. Zabiegi z kolagenem mogą być inwazyjne lub nieinwazyjne, zależnie od sposobu podania kolagenu. Przykładami takich zabiegów są między innymi mezoterapia igłowa, terapia światłem czerwonym, peelingi chemiczne lub laserowe. Zabiegi estetyczne powinny być wykonywane przez specjalistów w renomowanych gabinetach. Dzięki takim zabiegom, możemy dostarczyć kolagen w potrzebne miejsce. Środki stosowane doustnie ulegają metabolizmowi, a powstałe aminokwasy są rozkładane po całym organizmie, nie koncentrując się na konkretnej okolicy.

Kolagen dla skóry, ale który?

Znając już możliwości odbudowy i dostarczania kolagenu do organizmu, warto wiedzieć jaki jego rodzaj będzie najistotniejszy w kontekście urody, czyli jędrnej i elastycznej skóry bez zwiotczeń, bruzd i zmarszczek. Istnieje ponad 29 typów kolagenu o różnych właściwościach, ale najważniejszym, odpowiadającym za odporność tkanek na rozciąganie, jest wspomniany przy okazji suplementacji kolagen typu I, którego podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen typu I. To właśnie ten rodzaj kolagenu ma wpływ na młody wygląd skóry, jej gładkość i elastyczność. Stanowi on aż 90% białek kolagenowych w skórze, a ponieważ jest go najwięcej, to właśnie na jego dostarczeniu powinnyśmy skupić się chcąc na dłużej zachować młody wygląd. Na szczególną uwagę zasługuje tu jego najmniejsza i podstawowa cząsteczka, czyli tropokolagen typu I - prekursor dojrzałego kolagenu. Tropokolagen, jako podstawowa forma kolagenu, dostarczony do organizmu z zewnątrz, działa odrobinę inaczej niż dojrzały kolagen. Suplementując kolagen w jego dojrzałej formie, musi on zostać rozłożony na aminokwasy, aby działać regenerująco, ale niestety wpływa on tylko na już obecne w tkankach włókna kolagenowe. Natomiast tropokolagen jest jego podstawową formą, więc natychmiast wnika w struktury biorusztowania, nie tylko je regenerując, ale także uzupełniając w nim braki, mobilizując komórki zawarte w tkankach do zwiększonej produkcji kolagenu. Tropokolagen działając jako biostymulator, długofalowo wzmacnia „stelaż" twarzy, utrzymując między innymi odpowiednie napięcie skóry i mięśni, co wpływa na zachowanie jej prawidłowego owalu, a także redukuje lub zapobiega powstawaniu zmarszczek. Tropokolagen znajdziemy np. w kremach, żelach czy produktach iniekcyjnych, w postaci wzbogaconych o dodatkowe składniki koktajli do mezoterapii. Wśród substancji wspierających działanie kolagenu, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zasługuje m.in. glukonian magnezu, który odgrywa ważną rolę w procesach dojrzewania kolagenu czy kwas askorbinowy (wit. C) wpływający na dojrzewanie włókien kolagenowych.

Kolagen niezależnie od wieku

Upływający czas nie musi oznaczać ziemistej, przesuszonej i zwiotczałej cery. Pamiętajmy, że dbając o higieniczny tryb życia i dostarczając nawet bardzo dojrzałej skórze kolagen w odpowiedniej formie, możemy czuć się pięknie i wyglądać młodziej w każdym wieku. Kolagen ze względu na swoją skuteczność jest coraz bardziej popularny, dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o możliwościach jego uzupełniania i zaprosić go na stałe do codziennej pielęgnacji naszej urody.