Kompleksowa dermopielęgnacja skóry skłonnej do trądziku

Skóra tłusta i mieszana stanowi problem nie tylko dla nastolatków, ale również dla osób starszych. Jej niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do rozwinięcia trądziku, trądziku różowatego, a nawet łojotokowego zapalenia skóry. Jak więc należy dbać o skórę podatną na trądzik?
Aleksandra Załęska
2024-03-19 09:52
Udostępnij
Kompleksowa dermopielęgnacja skóry skłonnej do trądziku

Skóra tłusta i mieszana zazwyczaj charakteryzuje się grubością, nadmiernym połyskiem, poszerzonymi porami oraz szarawym kolorytem. Na jej powierzchni pojawiają się liczne zaskórniki, które mogą przerodzić się w ropne wypryski, powodując, że twarz wydaje się tłusta i błyszcząca - typowe objawy trądziku.

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków włosowych i gruczołów łojowych, spowodowaną nadmiernym wydzielaniem sebum, zablokowaniem ujść gruczołów łojowych oraz infekcją bakteryjną, najczęściej wywoływaną przez bakterie Cutibacterium acnes. Choroba ta manifestuje się zarówno zmianami niezapalnymi, takimi jak zaskórniki otwarte i zamknięte, jak i zmianami zapalnymi, w postaci grudek, krostek i torbieli. Trądzik występuje nawet u 80-100% osób w wieku 11-30 lat, zazwyczaj przebiegając łagodnie. Objawy trądziku osiągają szczytową intensywność u kobiet w wieku 14-17 lat oraz u mężczyzn w wieku 16-19 lat, jednak mogą także występować u osób powyżej 25. roku życia, częściej dotykając kobiet (54%) niż mężczyzn (40%).

Przyczyny trądziku są różnorodne, często związane z hormonalnymi zmianami zachodzącymi podczas dojrzewania, ciąży, stosowania hormonalnej terapii zastępczej oraz nadmiernym wydzielaniem sebum, zwiększonym rogowaceniem ujść gruczołów łojowych i podatnością na infekcje bakteryjne. Inne czynniki, takie jak stres, genetyka, infekcje bakteryjne, alergie oraz nieodpowiednia dieta mogą również przyczyniać się do powstawania trądziku.

W celu odpowiedniej pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku, konieczne jest regularne oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum przy użyciu specjalnie opracowanych, antybakteryjnych płynów lub pianek myjących, które nie naruszają naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry. Należy także regularnie stosować delikatne preparaty złuszczające i tonizujące, a także kremy i serum pielęgnacyjne. Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK przygotowało specjalistyczną linię dermokosmetyków ANTI ACNE 24H SYSTEM przeznaczonych do pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej, skłonnej do trądziku, dostępną w aptekach.

Specjalistyczny program pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do trądziku, obejmuje następujące kroki:

Krok 1: Oczyszczanie Należy dokładnie oczyścić skórę, używając żelu do mycia twarzy lub pianki myjącej z linii ANTI ACNE 24H SYSTEM marki FLOSLEK Pharma. Żel do mycia twarzy usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, zmniejszając ryzyko powstawania niedoskonałości. Enzymatyczna pianka myjąca skutecznie usuwa makijaż oraz delikatnie złuszcza skórę, zapewniając jej odświeżenie i czystość.

Krok 2: Złuszczanie Stosowanie delikatnych preparatów złuszczających, takich jak peelingi enzymatyczne, pomaga usunąć martwe komórki skóry i odblokować pory, minimalizując ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków.

Krok 3: Normalizowanie Toniki normalizujące pomagają przywrócić naturalne pH skóry oraz działają antybakteryjnie i matująco, redukując niedoskonałości i zmniejszając skłonność do ich powstawania.

Krok 4: Ukojenie Serum kojące łagodzi podrażnioną skórę, redukuje zaczerwienienia i zapewnia nawilżenie oraz regenerację.

Krok 5: Pielęgnacja Kremy matujące i korygujące niedoskonałości regulują wydzielanie sebum, zmniejszają skłonność do powstawania niedoskonałości i zapewniają nawilżenie oraz regenerację skóry.

Krok 6: Maskowanie niedoskonałości Korektory maskujące pomagają ukryć niedoskonałości, jednocześnie pielęgnując skórę i regulując wydzielanie sebum.

Wszystkie te kroki składają się na kompleksowy program pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do trądziku, który pozwala utrzymać cerę w dobrej kondycji i minimalizuje ryzyko powstawania niedoskonałości.