Gdy temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, skóra twarzy i ciała staje się bezbronna. Mróz, wiatr i suche powietrze sprawiają, że łatwo ulega ona podrażnieniom. Jak temu zaradzić?
fit.pl
2012-02-10 00:00
Udostępnij
Pielęgnuj skórę każdego dnia
care skin1Pod wpływem zimna uszkadza się pokrywająca skórę warstwa lipidowa, która chroni przed nadmierną utratą wilgoci. Wobec tak niekorzystnych warunków powinnyśmy podjąć kilka kroków pozwalających utrzymać cerę w dobrej kondycji.

Skóra tłusta i mieszana jest dość odporna na trudne czynniki, ale cera sucha jest praktycznie bezsilna. Z wiekiem warstwa ochronna regeneruje się wolniej. Po czasie spędzonym w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych młoda skóra wraca do siebie maksymalnie w ciągu trzech dni. U osób starszych ten proces może trwać tydzień, a nawet dłużej.

Ochrona zewnętrzna

W chłodne dni szczególnie uważać powinny osoby z cerą naczynkową. Żeby obronić ją przed wysuszeniem, zanim wyjdziemy z domu warto zastosować odpowiednie kremy. Gdy temperatura spada poniżej zera, najlepsze są kosmetyki z zimowych serii. Jeżeli pogoda jest słoneczna, a obowiązkowo w górach, należy używać kremów z wysokimi filtrami UV (np. 50+). To bardzo ważne, bo zimą słońce odbija się od śniegu, a w górach jest wyjątkowo intensywne. „Zimowa pielęgnacja twarzy nie powinna się ograniczać do ochrony przed mrozem. Warto pamiętać o wieczornych kremach, o maseczkach i zabiegach odżywczo-regeneracyjnych. Specjalnej pielęgnacji wymagają również usta, ręce i stopy” – mówi dermatolog dr n. med. Kamila Padlewska.

W zimie skóra ciała jest suchsza. Jeśli nie dostaje odpowiedniej dawki nawilżających i odżywczych kosmetyków, zaczyna się łuszczyć i swędzi. Żeby temu zapobiec, trzeba zacząć od łagodnego mycia. Zamiast tradycyjnych pachnących żeli i mydeł, warto używać delikatnych i natłuszczających preparatów dla osób ze skórą problematyczną i alergiczną. Po kąpieli należy posmarować się balsamem, bo pozbawiona części warstwy lipidowej skóra szybciej traci wodę. Może to być zwykły balsam regenerujący kupiony w drogerii, natomiast jeśli skóra jest bardzo sucha, lepiej sprawdzą się natłuszczające kosmetyki kupione w aptece. Warto też pamiętać o cotygodniowym peelingu.

Ochrona od wewnątrz

Obok ochrony zewnętrznej, należy zatroszczyć się o skórę poprzez odpowiednie odżywianie. Jadłospis zimą powinien być bogaty w składniki, dzięki którym nie będzie ona poddawać się niekorzystnym warunkom. „Prawidłowa dieta będzie świetnym uzupełnieniem odpowiedniej pielęgnacji” – dodaje dr n. med. Kamila Padlewska.

Zdrowa cera jest w naszym zasięgu. Wiele jednak zależy od sposobu, w jaki będziemy o nią dbać. Kompleksowa troska o skórę pozwoli zachować ją w dobrym stanie przez długi czas.

www.uroda.fit.pl