Sekret młodej skóry bez zmarszczek: Wyjątkowa moc witaminy F

Czy możliwe jest uniknięcie zmarszczek, pomimo nieuchronnego procesu starzenia się skóry? Choć starzenie się skóry jest nieuniknione, istnieje wiele sposobów, aby spowolnić ten proces. Odpowiednia dieta, właściwa pielęgnacja skóry i zdrowe nawyki życiowe mogą znacząco wpłynąć na utrzymanie jej jędrności i elastyczności, a także zapobiec nadmiernemu przesuszeniu. Jednym z kluczowych elementów w redukcji zmarszczek u skóry dojrzałej jest witamina F. Ale czym właściwie jest witamina F i gdzie możemy ją znaleźć? O tym opowiada ekspert, magister farmacji, Marta Koziarska.
Aleksandra Załęska
2024-04-19 12:54
Udostępnij
Sekret młodej skóry bez zmarszczek: Wyjątkowa moc witaminy F

Czym jest witamina F?

Witamina F to potoczna nazwa odnosząca się do grupy tłuszczów z rodziny nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zazwyczaj witaminę F definiuje się jako mieszankę kwasów tłuszczowych omega-3 (np. kwas alfa-linolenowy, eikozapentaenowy, dokozaheksaenowy) i omega-6 (np. kwas linolowy, gamma-linolenowy), które są niezbędne dla zdrowia organizmu. Warto jednak pamiętać, że termin "witamina F" rzadko jest używany w środowisku naukowym, bardziej precyzyjnym określeniem jest "niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe" lub skrótowo "NNKT". Witaminy to bowiem związki, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie ich syntetyzować. Niektóre kwasy, takie jak dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy, powstają w niewielkich ilościach w naszym organizmie. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 pełnią wiele kluczowych funkcji w organizmie, takich jak budowa błon komórkowych, syntezowanie hormonów, regulacja procesów zapalnych, utrzymanie zdrowej skóry i włosów, a także wsparcie zdrowia serca i mózgu.

Źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie

Witamina F, czyli NNKT, jest zazwyczaj dostępna w naturalnych źródłach żywności, takich jak:

 • Oleje roślinne: olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron.
 • Orzechy: włoskie, nerkowca, laskowe, ziemne, migdały.
 • Nasiona: chia, konopi, słonecznika.
 • Awokado.
 • Tłuste ryby: łosoś, makrela, śledź, sardynki i tuńczyk.

Regularne spożywanie wymienionych produktów może przynieść wiele korzyści, ponieważ oprócz NNKT zawierają również inne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białko i błonnik, które są niezbędne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dlaczego skóra się starzeje?

Proces starzenia się skóry jest nieunikniony i związany ze zmianami w naszych komórkach. Im dłużej komórki pracują, tym bardziej zmniejsza się ich aktywność metaboliczna, a procesy regeneracji ulegają zahamowaniu. Skutkiem tego jest coraz słabsza obrona przed czynnikami środowiska zewnętrznego, które mogą mieć negatywny wpływ. Skóra, jako nasza bariera ochronna przed czynnikami zewnętrznymi, jest szczególnie narażona na ich działanie. Na proces starzenia skóry mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak nadmiar promieniowania UV, jak i czynniki wewnętrzne, takie jak naturalne procesy starzenia się komórek oraz zmiany hormonalne związane z wiekiem.

Oczywiście, indywidualna pulę genów każdego z nas również można uznać za czynnik wpływający na tempo procesu starzenia się skóry.

Jakie czynniki wpływają na proces starzenia się skóry?

Proces starzenia się skóry może być przyspieszony lub zintensyfikowany przez wiele czynników, m.in.:

 • Nadmierne narażenie na promieniowanie UV.
 • Narażenie na toksyny, takie jak tytoń i alkohol.
 • Ekspozycja na zanieczyszczenia środowiska.
 • Dieta uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały, a bogata w wysoko przetworzone produkty.
 • Przewlekły stres i niedostateczny sen.
 • Nieuniknione działanie mimiki twarzy.
 • Dziedziczne predyspozycje.
 • Błędy w pielęgnacji skóry.

Każdy z wymienionych czynników lub ich kombinacja może przyspieszyć proces starzenia się skóry, prowadząc do przedwczesnego pojawienia się zmarszczek oraz utraty gęstości i elastyczności skóry.

Jakie zmiany zachodzą w skórze w wieku dojrzałym?

Proces starzenia się skóry zwykle staje się widoczny w okolicach 40. roku życia. Skóra staje się bardziej wiotka, szczególnie w delikatnych obszarach, takich jak okolice oczu i ust. Ponadto obserwujemy spadek produkcji estrogenów, co prowadzi do osłabienia produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. To sygnał do podjęcia działań mających na celu opóźnienie utraty gęstości skóry i zwiększonej utraty wody przez naskórek. Warto rozważyć zdrowszy styl życia, prawidłową dietę oraz odpowiednią pielęgnację skóry zewnętrznie, wzmacniającą barierę hydrolipidową i opóźniającą efekty starzenia.

Z czego wynika przeciwzmarszczkowe działanie witaminy F?

Witamina F, oprócz diety, może być wykorzystywana w pielęgnacji skóry dojrzałej w postaci kosmetyków. Przezskórne podawanie witaminy F jest skuteczne w włączaniu jej w struktury warstwy rogowej skóry. Wzmacniając barierę hydro-lipidową, zapobiega wysuszeniu skóry, co prowadzi do zmniejszenia zmarszczek i poprawy jej elastyczności. Przykładem produktu, który jest korzystny dla dojrzałej skóry, jest maść z witaminą F, dostępna w aptekach za niewielkie pieniądze. Oprócz witaminy F zawiera ona d-pantenol i alantoinę, które dodatkowo działają łagodząco, nawilżająco i regenerująco. Maść warto stosować 2-3 razy w tygodniu, nakładając ją na oczyszczoną skórę i pozostawiając na około 30 minut przed pójściem spać, aby dobrze się wchłonęła. Po tym czasie można delikatnie ją wmasować lub wklepać w skórę, a nadmiar usunąć po 15-20 minutach.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej?

Prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej powinna obejmować zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, odżywienia, ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz wsparcie regeneracji komórkowej. Kluczowe kroki pielęgnacyjne to:

 1. Oczyszczanie: stosowanie delikatnych produktów do mycia, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry.
 2. Nawilżanie: regularne stosowanie bogatych kremów nawilżających, zawierających substancje takie jak kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna, witaminy A, E i F.
 3. Stosowanie produktów przeciwstarzeniowych: produkty te mogą pomóc w redukcji zmarszczek i poprawie elastyczności skóry.
 4. Ochrona przeciwsłoneczna: regularne stosowanie kremów z filtrem SPF chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
 5. Złuszczanie i odżywianie: stosowanie delikatnych peelingów lub kwasów owocowych wspomaga usuwanie martwego naskórka i stymuluje regenerację komórkową, a stosowanie odżywczych maseczek i kremów dostarcza skórze dodatkowych składników odżywczych i nawilżających.

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i reakcji skóry. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.