Trądzik - jak skutecznie walczyć z niedoskonałościami skóry?

Metody leczenia trądziku są różne – dobór najlepszej z nich jest zależny od rodzaju choroby. Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?
2019-04-25 00:00
Udostępnij
Trądzik -  jak skutecznie walczyć z niedoskonałościami skóry?

Wyróżniamy cztery odmiany trądziku – młodzieńczy, niemowlęcy, chlorowy i różowaty. Najczęściej występującą postacią choroby jest trądzik młodzieńczy. Statystyki zawarte w różnych źródłach podają, że problem w mniejszym lub większym nasileniu może dotyczyć od 78 do nawet 100% osób w wieku 12–24 lata.

Walka z trądzikiem – jaką broń wybrać?

Istnieje wiele różnych metod na zwalczanie trądziku. Z pomocą przychodzą środki dostępne m.in. w aptekach, np. dermokosmetyki Cetaphil. Dobra wiadomość jest taka, że wiele aptecznych preparatów jest hipoalergicznych, co oznacza, że nie zawierają drażniących i uczulających składników. Jeśli wybrane przez nas metody pielęgnacji nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy udać się po poradę do dermatologa, który może zalecić stosowanie antybiotyku.

Jak powstaje trądzik?

Dojrzewanie to trudny czas w życiu nastolatka – zachodzi wówczas mnóstwo przemian zarówno w ciele, jak i umyśle młodego człowieka. Objawy trądziku czynią go jeszcze trudniejszym – ciężko być pewnym siebie, kiedy twarz szpecą nieestetyczne krosty, grudki i wągry. Dojrzewanie to istna burza hormonów, które stymulują organizm do zmian. Skóra również ulega pobudzeniu. Znajdujące się w niej gruczoły łojowe stają się nadgorliwe – produkują bardzo duże ilości sebum, czyli łoju skórnego, który ma za zadanie nawilżać ją i chronić przed szkodliwymi drobnoustrojami. Nadprodukcji sebum towarzyszy też nadmierne rogowacenie naskórka. Mieszanka tłuszczu i martwych komórek wypełnia przewód odprowadzający sebum i zatyka go. W ten sposób powstają zaskórniki. Na twarzy zawsze bytują jakieś bakterie, najczęściej jest to Propionibacterium acnes. To właśnie one wywołują stan zapalny w okolicach zaskórników, powodując powstanie czerwonych i bolesnych grudek. Na ich czubku z czasem pojawi się biała kropka – zbiera się tam ropa, która może wypełniać nawet całą powierzchnię powstałej grudki. Proces ten szybko postępuje - na czole, policzkach i nosie przybywa niedoskonałości.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pierwszy krok to odpowiednia higiena – twarz należy dokładnie oczyszczać rano i wieczorem. Do tego celu stosujemy antybakteryjne pianki, żele lub emulsje przeznaczone do skóry trądzikowej. Zawierają one substancje, które normalizują wydzielanie sebum. Dobrze dobrany kosmetyk do mycia twarzy nie powinien zawierać alkoholu – pomimo silnie antybakteryjnego działania, będzie wysuszał i podrażniał skórę. To może z kolei doprowadzić do nasilenia dolegliwości. Co trzy dni należy wykonać peeling skóry, który usunie z jej powierzchni martwy naskórek. Dla cery trądzikowej odpowiednie są peelingi enzymatyczne – te zawierające grubsze lub mniejsze ziarna stosujemy tylko wtedy, kiedy na cerze nie ma zmian ropnych. Po oczyszczaniu przychodzi czas na tonizację – wykonujemy ją po użyciu żelu do mycia twarzy lub peelingu. Tonik przywraca odpowiednie pH skórze, odżywia ją i zmniejsza produkcję sebum. Tak oczyszczona cera jest gotowa na krem, a więc dawkę odżywienia. Używamy kremów przeznaczonych do cery trądzikowej – będą działać matująco, odżywczo i antybakteryjnie. Dobrze, aby krem taki miał w składzie ekstrakty z rumianku, tymianku, kory brzozowej czy hibiskusa. Dobrze sprawdzi się także żel aloesowy. Na szczególnie uporczywe wypryski można używać punktowo preparatów antytrądzikowych, które będą wysuszać, odkażać i działać przeciwzapalnie.

Trądzik – czego nie robić?

Zgodnie z podstawową zasadą pielęgnacji cery trądzikowej nie wolno wyciskać powstałych wyprysków i grudek – powoduje to tylko dodatkowe rozprzestrzenienie się bakterii. W takich sytuacjach warto pomyśleć o wizycie u kosmetyczki i wykonaniu oczyszczania twarzy. Ponadto warto zapamiętać, aby:

  • nie dotykać twarzy brudnymi rękami i nie drapać jej,
  • nie używać tłustych kremów i kosmetyków z alkoholem,
  • należy wykluczyć z diety na jakiś czas kawę i cukier – w kąt muszą odejść słodkie bułki, czekolada i batoniki. Znacznie lepiej zastąpić je owocami. Posiłki powinny zawierać warzywa strączkowe, orzechy i brązowy ryż. Zamiast napojów gazowanych znacznie lepiej wypić zieloną herbatę i oczywiście unikać przetworzonej żywności – wszelkich zupek chińskich i dań gotowych. Zmiana diety jest bardzo ważną pomocą dla organizmu w walce z trądzikiem.