fit.pl mobile logo

Trądzik - jak skutecznie walczyć z niedoskonałościami skóry?

Metody leczenia trądziku są różne – dobór najlepszej z nich jest zależny od rodzaju choroby. Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Wyróżniamy cztery odmiany trądziku – młodzieńczy, niemowlęcy, chlorowy i różowaty. Najczęściej występującą postacią choroby jest trądzik młodzieńczy. Statystyki zawarte w różnych źródłach podają, że problem w mniejszym lub większym nasileniu może dotyczyć od 78 do nawet 100% osób w wieku 12–24 lata.

Walka z trądzikiem – jaką broń wybrać?

Istnieje wiele różnych metod na zwalczanie trądziku. Z pomocą przychodzą środki dostępne m.in. w aptekach, np. dermokosmetyki Cetaphil. Dobra wiadomość jest taka, że wiele aptecznych preparatów jest hipoalergicznych, co oznacza, że nie zawierają drażniących i uczulających składników. Jeśli wybrane przez nas metody pielęgnacji nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy udać się po poradę do dermatologa, który może zalecić stosowanie antybiotyku.

Jak powstaje trądzik?

Dojrzewanie to trudny czas w życiu nastolatka – zachodzi wówczas mnóstwo przemian zarówno w ciele, jak i umyśle młodego człowieka. Objawy trądziku czynią go jeszcze trudniejszym – ciężko być pewnym siebie, kiedy twarz szpecą nieestetyczne krosty, grudki i wągry. Dojrzewanie to istna burza hormonów, które stymulują organizm do zmian. Skóra również ulega pobudzeniu. Znajdujące się w niej gruczoły łojowe stają się nadgorliwe – produkują bardzo duże ilości sebum, czyli łoju skórnego, który ma za zadanie nawilżać ją i chronić przed szkodliwymi drobnoustrojami. Nadprodukcji sebum towarzyszy też nadmierne rogowacenie naskórka. Mieszanka tłuszczu i martwych komórek wypełnia przewód odprowadzający sebum i zatyka go. W ten sposób powstają zaskórniki. Na twarzy zawsze bytują jakieś bakterie, najczęściej jest to Propionibacterium acnes. To właśnie one wywołują stan zapalny w okolicach zaskórników, powodując powstanie czerwonych i bolesnych grudek. Na ich czubku z czasem pojawi się biała kropka – zbiera się tam ropa, która może wypełniać nawet całą powierzchnię powstałej grudki. Proces ten szybko postępuje - na czole, policzkach i nosie przybywa niedoskonałości.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pierwszy krok to odpowiednia higiena – twarz należy dokładnie oczyszczać rano i wieczorem. Do tego celu stosujemy antybakteryjne pianki, żele lub emulsje przeznaczone do skóry trądzikowej. Zawierają one substancje, które normalizują wydzielanie sebum. Dobrze dobrany kosmetyk do mycia twarzy nie powinien zawierać alkoholu – pomimo silnie antybakteryjnego działania, będzie wysuszał i podrażniał skórę. To może z kolei doprowadzić do nasilenia dolegliwości. Co trzy dni należy wykonać peeling skóry, który usunie z jej powierzchni martwy naskórek. Dla cery trądzikowej odpowiednie są peelingi enzymatyczne – te zawierające grubsze lub mniejsze ziarna stosujemy tylko wtedy, kiedy na cerze nie ma zmian ropnych. Po oczyszczaniu przychodzi czas na tonizację – wykonujemy ją po użyciu żelu do mycia twarzy lub peelingu. Tonik przywraca odpowiednie pH skórze, odżywia ją i zmniejsza produkcję sebum. Tak oczyszczona cera jest gotowa na krem, a więc dawkę odżywienia. Używamy kremów przeznaczonych do cery trądzikowej – będą działać matująco, odżywczo i antybakteryjnie. Dobrze, aby krem taki miał w składzie ekstrakty z rumianku, tymianku, kory brzozowej czy hibiskusa. Dobrze sprawdzi się także żel aloesowy. Na szczególnie uporczywe wypryski można używać punktowo preparatów antytrądzikowych, które będą wysuszać, odkażać i działać przeciwzapalnie.

Trądzik – czego nie robić?

Zgodnie z podstawową zasadą pielęgnacji cery trądzikowej nie wolno wyciskać powstałych wyprysków i grudek – powoduje to tylko dodatkowe rozprzestrzenienie się bakterii. W takich sytuacjach warto pomyśleć o wizycie u kosmetyczki i wykonaniu oczyszczania twarzy. Ponadto warto zapamiętać, aby:

  • nie dotykać twarzy brudnymi rękami i nie drapać jej,
  • nie używać tłustych kremów i kosmetyków z alkoholem,
  • należy wykluczyć z diety na jakiś czas kawę i cukier – w kąt muszą odejść słodkie bułki, czekolada i batoniki. Znacznie lepiej zastąpić je owocami. Posiłki powinny zawierać warzywa strączkowe, orzechy i brązowy ryż. Zamiast napojów gazowanych znacznie lepiej wypić zieloną herbatę i oczywiście unikać przetworzonej żywności – wszelkich zupek chińskich i dań gotowych. Zmiana diety jest bardzo ważną pomocą dla organizmu w walce z trądzikiem.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl