Jak prawidłowo pielęgnować skórę wiosną?

Nawilżenie staje się absolutnym priorytetem w wiosennym rytuale pielęgnacyjnym. Niezależnie od typu skóry i jej indywidualnych potrzeb, teraz odczuwamy najmocniej skutki przesuszenia, które nasila się zimą. Eksperci zalecają wprowadzenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych już przy pierwszych cieplejszych dniach. Na co zwrócić uwagę, aby przygotować skórę do lata i zapewnić jej intensywne nawilżenie? Kosmetolodzy podkreślają moc niacynamidu i kwasu hialuronowego.
Aleksandra Załęska
2024-04-11 14:04
Udostępnij
Jak prawidłowo pielęgnować skórę wiosną?

Wiosna to czas zmian. Zimowe krajobrazy ustępują miejsca zieleni i słońcu. To również moment, w którym myślimy o nadchodzących wakacjach i starannie przygotowujemy naszą skórę do letniego sezonu. Miniona zima była dla naszej cery prawdziwym wyzwaniem, którego konsekwencje odczuwamy teraz najbardziej. Pieczenie, napięcie skóry, swędzenie - to symptomy przesuszenia, które mogą pojawić się wiosną. Jak pomóc skórze odzyskać zdrowy i piękny wygląd? Specjaliści wskazują na niacynamid, kwas hialuronowy oraz właściwe nawyki pielęgnacyjne.

Dlaczego skóra traci wodę?

To proste - jest to naturalny proces jej funkcjonowania. Dotyczy to każdego typu cery. W przypadku nasilenia się utraty wody, mogą pojawić się tymczasowe lub nawet przewlekłe objawy przesuszenia lub odwodnienia. Co dokładnie przyczynia się do nadmiernego utraty wody? Kosmetolodzy wskazują na czynniki zewnętrzne, zwane egzogennymi, takie jak nieodpowiednia dieta, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zmienne warunki atmosferyczne (np. wiosenne), czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Drugą grupą są czynniki endogenne, czyli wewnętrzne, wynikające z cech naszego organizmu. Należą do nich także pewne choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

"Wpływ czynników egzogennych i endogennych na poziom nawilżenia skóry jest naturalny. Niestety, przesuszenie lub odwodnienie skóry, prowadzące do utraty jej elastyczności, zazwyczaj powoduje dyskomfort. Mogą pojawić się swędzenie, pieczenie oraz uczucie napięcia, a skóra może nawet pękać. Ponadto, przesuszenie ma negatywny wpływ na wygląd skóry" - mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®. Dlatego tak istotne jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia przez cały rok, ze szczególnym naciskiem na wiosnę, gdy mamy do czynienia z gwałtownymi zmianami pogody, a skóra jest nadal zmęczona po zimie. Przygotowanie skóry do lata jest kluczowe dla jej zdrowego i pięknego wyglądu - dodaje.

Kwas hialuronowy i niacynamid

Specjaliści podkreślają, że kluczową rolę w perfekcyjnym nawilżeniu skóry odgrywa dobór odpowiednich składników aktywnych do codziennej pielęgnacji w domu. Na co warto postawić? Eksperci wskazują na niacynamid. To pochodna witaminy B3, znana również jako witamina PP lub niacyna. Naukowo udowodniono, że niacynamid skutecznie łagodzi skórę, regeneruje ją, wzmacnia barierę hydro-lipidową i działa przeciwzapalnie. Jest to jedna z przyczyn, dla których zalecany jest jako główny składnik po ekspozycji na słońce. Ponadto, działa antyoksydacyjnie, opóźniając proces starzenia.

Drugim ważnym filarem nawilżenia skóry jest kwas hialuronowy, polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów. Jest to prawdziwy specjalista w działaniu nawilżającym, zdolny związać tysiąc razy więcej wody niż waży jego cząsteczka. "Kwas hialuronowy jest jednym z najcenniejszych składników dla skóry. Skutecznie regeneruje, działa jako antyoksydant i utrzymuje homeostazę przestrzeni pozakomórkowej. Dlatego warto wybierać produkty z kwasem hialuronowym, szczególnie wiosną, przygotowując skórę do sezonu letniego" - zauważa Agnieszka Kowalska.

Włącz zasady skutecznego nawilżenia

Zasada nr 1 - kompleksowe działanie. Jakie zasady pielęgnacji warto stosować w domowym SPA? Specjaliści zalecają kompleksowy zestaw działań. Często ograniczamy się jedynie do stosowania nawilżającego kremu, co jest dobrym krokiem, ale zdecydowanie nie wystarczającym. Pełny rytuał pielęgnacyjny obejmuje demakijaż, tonizację, a następnie aplikację serum i kremu. "Kluczem do szybkiego i trwałego nawilżenia skóry jest pełna procedura oparta na starannie dobranych składnikach aktywnych. Zaczynamy od demakijażu, już na tym etapie wybierając produkty, które same w sobie zapobiegają utracie wody, na przykład SOLVERX® HYDRO Piankę do mycia twarzy i demakijażu. Następnie stosujemy serum i krem odpowiednie na dzień lub noc" - radzi Agnieszka Kowalska.

Zasada nr 2 - konsekwencja w pielęgnacji. Co to oznacza? Regularne stosowanie nawilżających kosmetyków nawet po ustąpieniu przesuszenia. "Nadmierne utrata wody ma tendencję do nawrotów. Dlatego tak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Codzienne stosowanie produktów nawilżających jest kluczowe. Wybierajmy linie, które zawierają produkty na różne pory dnia oraz do demakijażu. W gorące dni lub podczas wakacji warto zwiększyć częstotliwość aplikacji odpowiednich kosmetyków" - zaleca Agnieszka Kowalska.

W SKŁAD LINII HYDRO WCHODZĄ także:
SOLVERX® HYDRO Mgiełka, 150 ml – cena 29,99 zł
SOLVERX® HYDRO Krem na noc, 50 ml – 49,99 zł
SOLVERX® HYDRO Serum do twarzy – 30 ml – 39,99 zł
SOLVERX® HYDRO Serum pod oczy – 15 ml – 39,99 zł