Kwas ferulowy, ceniony za swoje właściwości antyoksydacyjne, stał się powszechnie popularny w świecie kosmetyki. Działa on jako zapobiegawczy czynnik przeciw fotostarzeniu skóry, wspomagając regenerację oraz opóźniając procesy starzenia. Jednakże, jego zalety nie kończą się na tym. Zarówno profesjonaliści z branży kosmetycznej, jak i osoby dbające o pielęgnację domową, uznają go za jedno z kluczowych składników. Czym charakteryzuje się kwas ferulowy? Jak go stosować i jakie inne korzyści płyną z jego wykorzystania? Oto porady kosmetologa.
Aleksandra Załęska
2024-03-06 13:15
Udostępnij
3 fakty o kwasie ferulowym

Kwas ferulowy, właściwie znany jako kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy, jest organicznym związkiem z grupy kwasów hydroksycynamonowych. Jest to polifenol pochodzenia roślinnego, rozpuszczalny w wodzie oraz etanolu. Znajduje się naturalnie w różnych zbóż, takich jak owsa, pszenicy, jęczmienia, żyta, oraz w niektórych warzywach i owocach, np. rabarbarze, żurawinie i szpinaku. Oprócz faktów naukowych, kwas ferulowy zdobył uznanie w świecie kosmetyki ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, w szczególności zdolność antyoksydacyjną i wpływ na koloryt skóry.

Ekspertom kosmetycznym nie uchodzi uwagi, że kwas ferulowy jest potężnym antyoksydantem, zdolnym do skutecznego neutralizowania trzech rodzajów wolnych rodników: tlenku azotu, podtlenku oraz rodnika hydroksylowego. Dodatkowo absorbuje on pewien zakres promieniowania UV, co sprawia, że działa fotoprotekcyjnie, chroniąc skórę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych i spowalniając procesy starzenia. Choć nie zastępuje on kremów z filtrem, to wzmacnia ich działanie. Kwas ferulowy działa również przeciwzapalnie i przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, co czyni go bardzo cennym składnikiem w kosmetyce, zarówno gabinetowej, jak i domowej. Obecnie, coraz częściej można spotkać kwas ferulowy w produktach do pielęgnacji domowej, takich jak linia Ferul Power mesoBoost®, która została stworzona z myślą o codziennej pielęgnacji.

Eksperci podkreślają, że kwas ferulowy posiada podwójną moc antyoksydacyjną, nie tylko skutecznie przeciwdziałając wolnym rodnikom, ale także wzmacniając działanie innych antyoksydantów, w tym popularnej witaminy C. Kombinacja kwasu ferulowego z witaminą C pozwala na skuteczne zwalczanie fotostarzenia, co czyni go jednym z najważniejszych składników stosowanych w terapiach przeciwstarzeniowych. Zaleca się szukanie produktów zawierających oba te składniki, aby maksymalizować ich korzyści dla skóry.

Nie tylko działanie antyoksydacyjne czyni kwas ferulowy cennym składnikiem kosmetyków. Potrafi również wyrównywać koloryt skóry oraz wpływać na redukcję przebarwień, takich jak plamy czy piegi. Hamuje on enzymy odpowiedzialne za produkcję melaniny w skórze, co sprawia, że skutecznie rozjaśnia cerę. Dodatkowo, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, co bezpośrednio wpływa na jędrność i młody wygląd skóry. Kwas ferulowy wspiera również odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, co dodatkowo korzystnie wpływa na jej kondycję.

Zdaniem kosmetologów, kosmetyki zawierające kwas ferulowy powinny stać się nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej, szczególnie dla skóry dojrzałej. Kremy i serum są popularnymi formami jego stosowania, ale warto także sięgnąć po pianki do demakijażu, toniki lub peelingi zawierające ten składnik. Włączenie ich do codziennej pielęgnacji pozwala na kompleksową ochronę skóry i maksymalizuje efektywność w walce z oznakami starzenia oraz poprawie jej kondycji.