Trądzik pospolity – problem nie tylko natury estetycznej

Choroby skóry potrafią skutecznie ograniczyć nasze normalne funkcjonowanie. Są nie tylko uciążliwe pod względem medycznym i niekorzystnie wpływające na organizm, ale i sprawiające, że zaczynamy wycofywać się z życia towarzyskiego. Nieestetyczne zmiany rujnują poczucie pewności siebie i powodują gorsze samopoczucie, a to z kolei może odbić się także na samopoczuciu fizycznym.
2018-06-08 00:00
Udostępnij
Trądzik pospolity – problem nie tylko natury estetycznej

Spośród chorób skórnych jedną z najstarszych i najczęściej występujących, jest trądzik pospolity. Dotyczy zdecydowanej większości społeczeństwa, w wieku 11-30 lat, a jego leczenie możliwe jest nie tylko przy użyciu powszechnie dostępnych środków aptecznych, jak Skinoren ulotka informująca o możliwościach walki z nieestetycznymi efektami skórnymi. Jak powstaje i w jaki sposób uporać się ze schorzeniem?

Występowanie i przyczyny schorzenia

Z trądzikiem pospolitym zmaga się około 17 milionów Amerykanów. Schorzenie znane było już w starożytności, a obecnie wciąż stanowi duży problem, bo dotyka coraz szerszego grona osób. Przeważnie z trądzikiem zmagają się nastolatkowie, jednak niemała liczba osób dorosłych musi również mierzyć się z zaskórnikami, zmianami zapalnymi i niezapalnymi, które wpływają w dużym stopniu na nieestetyczny wygląd, a przy tym mogą przynieść konsekwencje w postaci jeszcze gorszych zmian skórnych.

Trądzik pospolity pojawia się głównie w okolicach łojotokowych. 90% przypadków obejmuje twarz, pozostałe dotyczą pleców oraz dekoltu, ale i zdarza się, że zmiany pojawiają się również pośród innych części ciała. Ocenia się, że nawet u 80% schorzenie dotyka młodzieży i jest często przyczyną rozwoju lęków czy depresji. Wpływa w znaczącym stopniu na aspekt emocjonalny, a także socjalny życia.

Częstotliwość występowania trądziku pospolitego w równym stopniu dotyczy kobiet oraz mężczyzn, przy czym to populacja męska zmaga się z cięższymi postaciami. Mówimy o chorobie wieloczynnikowej, bo mogą na nią mieć wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W grę wchodzą uwarunkowania genetyczne, wytwarzanie łoju, obecność bakterii, aktywność hormonów, a także właściwości mieszków łojowych. Drugorzędną rolę odgrywają zaś czynniki immunologiczne.

W 100% przyczyny rozwoju trądziku pospolitego nie zostały poznane. Wiadomo jednak, że zmiany hormonalne, ale i czynniki genetyczne odpowiadają za zwiększoną produkcję łoju oraz nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Proces ten prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych przymieszkowych, a do tego do namnażania beztlenowej bakterii saprofitycznej skóry. Pojawiają się nacieki zapalne, a sam proces zapalny obejmuje coraz szerszy obszar.

Zaawansowanie choroby

Objawy trądziku niestety dość często są bagatelizowane bądź w ogóle ignorowane, i to nie przez pacjentów, lecz lekarzy. Z drugiej strony nastolatkowie, bo nimi są w dużej mierze pacjenci, przywiązują ogromną wagę do schorzenia, ale nie ze względu konsekwencji zdrowotnych, a mając na uwadze estetykę, a właściwie jej brak i nasilenie problemów społecznych – brak akceptacji bądź prześmiewcze zachowania rówieśników. To wszystko zmierza do wycofywania się z kontaktów z rówieśnikami, a w dorosłym życiu do zaniżania własnej wartości i niewykorzystywania chociażby potencjału zawodowego.

Rola lekarza jest zatem w przypadku tego schorzenia ogromna, bo poza określeniem przyczyny, postawieniem diagnozy i zastosowaniem stosownych środków terapeutycznych, wpływa na postrzeganie pacjenta, w jego własnym odczuciu, w środowisku i pośród innych osób.

Leczenie trądziku pospolitego

Metody leczenia trądziku pospolitego zależne są od postaci, dokładnych objawów i stopnia ich nasilenia. Pośród leków bez recepty pojawia się propozycja, o której informuje ulotka Skinoren, a szczegóły można poznać udając się pod adres http://www.skinoren.pl/pl/skinoren/. Poza metodami typowo leczniczymi dobieranymi przez lekarza, koniecznością staje się praca z terapeutą, jeśli stopień zaawansowania schorzenia wpływa na życie codzienne i odbiór społeczny.

W leczeniu liczy się oddziaływanie na czynniki patogenetyczne. Wskazuje się, by korzystać ze środków wykazujących działanie ograniczające produkcję łoju, przeciwbakteryjne, komedolityczne, jak i keratolityczne. W leczeniu miejscowym mogą być stosowane antybiotyki oraz nadtlenek benzoilu, ponieważ działa przeciwbakteryjnie. Skuteczną substancją w walce z trądzikiem jest kwas azelainowy, o którym informuje również ulotka Skinorenu. Do tego koloidalny kwas krzemowy czy retinoidy, które pozwalają zredukować liczbę zaskórników i ograniczyć powstawanie kolejnych.

Jest tylko tylko część substancji i specyfików, które mogą być stosowane w leczeniu trądziku pospolitego. Wiele bowiem zależy od wspomnianych objawów, postaci, stopnia nasilenia powstałych zmian. Podstawą jest mimo wszystko wywiad lekarski i indywidualny dobór metod terapeutycznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf
  • http://phytomedica.pl/pdf/tradzik.pdf
  • https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/400c982a/fragmenty_tekstu_231520100.pdf
  • http://www.isclinical-polska.pl/tradzik_is.pdf
  • https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/816/Cira_Jurzak_Drag_Substancje_w_preparatach_do_pielegnacji_cery_tradzikowej_2013.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • http://www.estetologia.pl/art/emk2012-012.pdf