fit.pl mobile logo

Trądzik pospolity – problem nie tylko natury estetycznej

Choroby skóry potrafią skutecznie ograniczyć nasze normalne funkcjonowanie. Są nie tylko uciążliwe pod względem medycznym i niekorzystnie wpływające na organizm, ale i sprawiające, że zaczynamy wycofywać się z życia towarzyskiego. Nieestetyczne zmiany rujnują poczucie pewności siebie i powodują gorsze samopoczucie, a to z kolei może odbić się także na samopoczuciu fizycznym.

Spośród chorób skórnych jedną z najstarszych i najczęściej występujących, jest trądzik pospolity. Dotyczy zdecydowanej większości społeczeństwa, w wieku 11-30 lat, a jego leczenie możliwe jest nie tylko przy użyciu powszechnie dostępnych środków aptecznych, jak Skinoren ulotka informująca o możliwościach walki z nieestetycznymi efektami skórnymi. Jak powstaje i w jaki sposób uporać się ze schorzeniem?

Występowanie i przyczyny schorzenia

Z trądzikiem pospolitym zmaga się około 17 milionów Amerykanów. Schorzenie znane było już w starożytności, a obecnie wciąż stanowi duży problem, bo dotyka coraz szerszego grona osób. Przeważnie z trądzikiem zmagają się nastolatkowie, jednak niemała liczba osób dorosłych musi również mierzyć się z zaskórnikami, zmianami zapalnymi i niezapalnymi, które wpływają w dużym stopniu na nieestetyczny wygląd, a przy tym mogą przynieść konsekwencje w postaci jeszcze gorszych zmian skórnych.

Trądzik pospolity pojawia się głównie w okolicach łojotokowych. 90% przypadków obejmuje twarz, pozostałe dotyczą pleców oraz dekoltu, ale i zdarza się, że zmiany pojawiają się również pośród innych części ciała. Ocenia się, że nawet u 80% schorzenie dotyka młodzieży i jest często przyczyną rozwoju lęków czy depresji. Wpływa w znaczącym stopniu na aspekt emocjonalny, a także socjalny życia.

Częstotliwość występowania trądziku pospolitego w równym stopniu dotyczy kobiet oraz mężczyzn, przy czym to populacja męska zmaga się z cięższymi postaciami. Mówimy o chorobie wieloczynnikowej, bo mogą na nią mieć wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W grę wchodzą uwarunkowania genetyczne, wytwarzanie łoju, obecność bakterii, aktywność hormonów, a także właściwości mieszków łojowych. Drugorzędną rolę odgrywają zaś czynniki immunologiczne.

W 100% przyczyny rozwoju trądziku pospolitego nie zostały poznane. Wiadomo jednak, że zmiany hormonalne, ale i czynniki genetyczne odpowiadają za zwiększoną produkcję łoju oraz nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Proces ten prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych przymieszkowych, a do tego do namnażania beztlenowej bakterii saprofitycznej skóry. Pojawiają się nacieki zapalne, a sam proces zapalny obejmuje coraz szerszy obszar.

Zaawansowanie choroby

Objawy trądziku niestety dość często są bagatelizowane bądź w ogóle ignorowane, i to nie przez pacjentów, lecz lekarzy. Z drugiej strony nastolatkowie, bo nimi są w dużej mierze pacjenci, przywiązują ogromną wagę do schorzenia, ale nie ze względu konsekwencji zdrowotnych, a mając na uwadze estetykę, a właściwie jej brak i nasilenie problemów społecznych – brak akceptacji bądź prześmiewcze zachowania rówieśników. To wszystko zmierza do wycofywania się z kontaktów z rówieśnikami, a w dorosłym życiu do zaniżania własnej wartości i niewykorzystywania chociażby potencjału zawodowego.

Rola lekarza jest zatem w przypadku tego schorzenia ogromna, bo poza określeniem przyczyny, postawieniem diagnozy i zastosowaniem stosownych środków terapeutycznych, wpływa na postrzeganie pacjenta, w jego własnym odczuciu, w środowisku i pośród innych osób.

Leczenie trądziku pospolitego

Metody leczenia trądziku pospolitego zależne są od postaci, dokładnych objawów i stopnia ich nasilenia. Pośród leków bez recepty pojawia się propozycja, o której informuje ulotka Skinoren, a szczegóły można poznać udając się pod adres http://www.skinoren.pl/pl/skinoren/. Poza metodami typowo leczniczymi dobieranymi przez lekarza, koniecznością staje się praca z terapeutą, jeśli stopień zaawansowania schorzenia wpływa na życie codzienne i odbiór społeczny.

W leczeniu liczy się oddziaływanie na czynniki patogenetyczne. Wskazuje się, by korzystać ze środków wykazujących działanie ograniczające produkcję łoju, przeciwbakteryjne, komedolityczne, jak i keratolityczne. W leczeniu miejscowym mogą być stosowane antybiotyki oraz nadtlenek benzoilu, ponieważ działa przeciwbakteryjnie. Skuteczną substancją w walce z trądzikiem jest kwas azelainowy, o którym informuje również ulotka Skinorenu. Do tego koloidalny kwas krzemowy czy retinoidy, które pozwalają zredukować liczbę zaskórników i ograniczyć powstawanie kolejnych.

Jest tylko tylko część substancji i specyfików, które mogą być stosowane w leczeniu trądziku pospolitego. Wiele bowiem zależy od wspomnianych objawów, postaci, stopnia nasilenia powstałych zmian. Podstawą jest mimo wszystko wywiad lekarski i indywidualny dobór metod terapeutycznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf
  • http://phytomedica.pl/pdf/tradzik.pdf
  • https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/400c982a/fragmenty_tekstu_231520100.pdf
  • http://www.isclinical-polska.pl/tradzik_is.pdf
  • https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/816/Cira_Jurzak_Drag_Substancje_w_preparatach_do_pielegnacji_cery_tradzikowej_2013.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • http://www.estetologia.pl/art/emk2012-012.pdf

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
daruderally

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO http://www.igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
Eugeniusz Fil

Cześć, nazywam się Eugeniusz i chcę się podzielić przemianą która zaszła w moim życiu dzięki stosowaniu pakietu ?Dzik?. Miałem 172 cm, 100 kg i 17 lat. Na urodziny dostałem 200zł i nie wiedziałem jak ich zainwestować. Trafiłem na opinię o pakiecie ?Dzik? (właśnie jak ja teraz piszę), otworzyłem stronę https://www.igortreneronline.pl/ . Zobaczyłem opinię innych zadowolonych klientów, ale zwątpiłem się i opuściłem stronę. Po kilku dniach powróciłem (ledwie znalazłem temat na forze, dlatego polecam zapisać sobie linka) i podjąłem decyzję, że kupię ten pakiet za 100zł ? miałem okazję zamiast 400zł wtedy była promocja, teraz też. Strasznie obawiałem się opinii otoczenia, i poinformowałem o rodziców dopiero po zobaczeniu pierwszych wyników. A wynik zobaczyłem już po tygodniu: sylwetka się trochę zmieniła i było uczucie, że jestem lżejszy. Teraz rozumiem czemu te zmiany zachodziły tak szybko: bo stosowałem jednocześnie plan treningowy, dietyczny, suplementacyjny (to wszystko zawiera w sobie ?Dzik?). Większość ludzi nie osiąga wyników, bo ma tylko 1 albo 2 z tych trzech. Jeśli stosować 3 razem to rezultat zajdzie znacznie szybciej. Dlatego polecam to. Już mam 65 (osiągnąłem to za 6 miesięcy), dalej będę wyrzeźbiał brzuch i zwiększał pierś. Jestem chłopakiem, ale pakiety dla kobiet na tej stronie też są. Mam nadzieje, że komuś pomogę tym postem, jeszcze raz rzucę linka: https://www.igortreneronline.pl/

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl