7 problemów zdrowotnych utrudniajacych odchudzanie

Dane Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm - ponad 39% mężczyzn i 40% kobiet cierpi na nadwagę. Onacza to, że blisko 1,9 miliarda ludzi ma problemy z prawidłową masą ciała. Jednak nie zawsze nadwaga wynika ze zbyt dużej ilości jedzenia i braku ruchu. Czasem na drodze do zrzucenia zbędnych kilogramów stoją problemy zdrowotne
2024-02-14 10:11
Udostępnij
7 problemów zdrowotnych utrudniajacych odchudzanie

Niedoczynność tarczycy

Im lepiej działa tarczyca, tym lepiej działa Twój metabolizm. Niedobory hormonów tarczycy spowalniają pracę metabolizmu. Początkowo niedoczynność tarczycy może być mylona z wyczerpaniem, gdyż często senność, zmęczenienie czy znużenie interpretujemy jako ogólne zmęczenie pracą.

Jeśli twoj skóra jest sucha, włosy i paznokcie stają się kruche i łamliwe, doświadczaść niedokrwistości, nudności lub zaparć - powinieneś zbadać swoją tarczycę. Niedoczynność tarczycy znacznie spowalnia działanie metabolizmu, jelita działają wolniej, a to prosta droga do przytycia. Przy niedoczynności tarczycy konieczne jest podjęcie leczenia pod okiem lekarza - niestety dieta i ćwiczenia w tym przypadku nie pomogą.

 

Podwyższony poziom prolaktyny

Hormon prolaktyny jest odpowiedzialny za regulację funckji rozrodczych u kobiet, a u matek odpowiada za laktację. Jest również odpowiedzialny za dostarczanie niezbędnej ilościskładników odżywczych dziecku. Gdy przysadka produkuje zbyt dużo prolaktyny, mogą pojawić się niewielkie guzki. Główne objawy to:

- u kobiet - ból piersi, nieregularne miesiączkowanie, trądzik, nadmierne owłosienie, huśtawka nastrojów, problemy z zajściem w ciążę;

- u mężczyzn - spadek libido, częste bóle głowy, problemy z oczami.

Zbyt wysoki poziom prolaktyny powoduje, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, problemy z nadmierną wagą i nagromadzeniem tłuszczu w okolicy klatki piersiowej i ramion. Aby walczyć z podwyższonym poziomem prolaktyny, należy udać się do endokrynologa.

 

Cukrzyca typu II

W przypadku cykrzycy typu II, w przeciwieństwie do cukrzycy typu I, nasza trzuska produkuje wystarczająca ilość insuliny, ale nasze receptory nie reagują na nią i stają się tolerancyjne względem insuliny. W rezultacie nadmiar tego hormonu powoduje otyłość.

Głównym zagrożeniem jest fakt, że choroba ta może być niewidoczna przez dłuższy czas. Można ją zdiagnozować podczas badania krwi. Typowe dla cukrzycy objawy: nadmierne pragnienie lub częste oddawanie moczu, mogą nie wystąpić. Powodem do niepokoju może być odczuwanie swędzenia.

 

Insulinoma

Insulinoma drastycznie obniża poziom cukru we krwi, doprowadzając do hipoglikemii. Hipoglikemia przyczynia się do intensywnego głodu, gdyż nasz organizm ma potrzebę uzupełnienia poziomu glukozy.  Jeśli wystąpi u nas hipoglikemia, a my nic nie zjemy, mogą wystąpić dreszcze, tachykardia, problemy z mową, a także omdlenia.

Atak hipoglikemii jest zjawiskiem nieprzyjemnym, a nasze ciało jest w ciągłej gotowości na oznaki głodu, w wyniku czego wciąż odczuwamy głód i przybieramy na wadze.

 

Stres i depresja

Kortyzol jest hormonem wytwarzanym przez nadnercza. Kontroluje metabolizm węglowodanów i bierze udział w reakcji stresowej. Jego celem jest oszczędzanie energii ciała w stresujących sytuacjach. Przewlekły stres powoduje stałą produkcję kortyzolu i adrenaliny. W tym przypadku kortyzol zmienia naszą energię w tłuszcz, którego organizm nie spala. Skutkiem jest przybieranie na wadze.

 

Choroba Cushinga

Przewlekły stres może powodować również kolejną, groźną chorobę - chorobę Cuchinga. W tym wypadku nasz organizm magazynuje tłuszcz w obrębie brzucha i tylnej częśći szyi, a nasze nogi i ręce pozostają chude. Objawy jest łatwo ustalić: podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, bezsenność, a przy tym nadmierny apetyt.

 

Zespół policystycznych jajników

Kiedy nadmiar masy ciała występuje w parze z nieregularnymi miesiączkami i migrenami, kobieta najprawdopodobniej cierpi na zespół policystycznych jajnków. W tym przypadku górna część ciała "przybiera na wadze" i staje się ciężka.

Dodatkowo zaczyna rosnąć niechciane owłosienie, pojawiają się problemy skórne. Powodem są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Komórki jajowe nie rozwijają się prawidłowo i pozostają przyczepione do jajników. Jedna na pięć kobiet cierpi na tę chorobę. Przy odpowiednim leczeniu można kontrolować objawy.

 

Pojedyncze objawy, które opisaliśmy w tym artykule nie oznaczają, że cierpisz, na którąś z wymienionych tu chorób. Jednak jeśli zauważysz kilka objawów naraz, a do tego będziesz miał problemy z wagą przy odpowiednim odżywianiu i sporej dawce ruchu, udaj się do lekarza.