Wszystko co powinnaś wiedzieć o zastostowaniu retinolu w pielęgnacji skóry

Należy wiedzieć, że retinol to najaktywniejsza forma witaminy A. Badania nad korzystnym wpływem retinolu na skórę zaczęły się stosunkowo późno, bo w latach 80-tych XX wieku. Wtedy to odkryto, że ma pozytywny wpływ na redukcję zmian trądzikowych, a także procesów starzenia skóry. Retinol skutecznie rozjaśnia przebarwienia i odmładza skórę. Dziś przedstawimy wszystko, co powinnaś wiedzieć o jego stosowaniu.
2023-03-28 00:00
Udostępnij
Wszystko co powinnaś wiedzieć o zastostowaniu retinolu w pielęgnacji skóry

Jak powinnaś stosować kosmetyki z retinolem?

Retinol ma umiejętność przenikania w głębsze warstwy skóry, a także pobudzania komórek do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. To dlatego można go określić mianem "króla odmładzania". Tutaj pojawia się ważne pytanie - jak stosować retinol? Polecany jest dla kobiet zmagających się z przebarwieniami skóry i tych, które chcą przeciwdziałać procesom starzenia i opóźnić je znacząco. Warto wiedzieć, że istnieją przeciwwskazania do stosowania kosmetyków z retinolem. Poza ciążą i karmieniem jest to także regularna ekspozycja skóry na słońce, czy stosowanie kosmetyków z kwasami. Nie można stosować także takich preparatów na podrażniony naskórek z ranami. Warto wiedzieć, że najlepszym czasem na stosowanie kosmetyków z retinolem jest jesień i zima, kiedy jesteś narażona w mniejszym stopniu na promieniowanie UV, przynajmniej UVB. Ponieważ promieniowanie ultrafioletowe UVA działa przez cały rok, najlepiej kosmetyki z retinolem w formie serum czy kremu stosować na noc, z kolei w ciągu dnia należy stosować kremy z filtrem UV- SPF 30 lub SPF 50. Na pierwsze efekty takiej kuracji należy poczekać od 4 do 8 tygodni.         

Jak aplikować kosmetyki z retinolem na twarz? To musisz wiedzieć! 

Zawsze należy rozpoczynać od najmniejszego stężenia retinolu w danym preparacie, czyli od 0,2 do 0,3%. Nakładaj kosmetyk z retinolem po dokładnym umyciu i oczyszczeniu twarzy i zawsze rób to tylko na noc. Omijaj przy tym okolice oczu i ust. W ciągu dnia stosuj krem z filtrem UV, jeśli masz raczej bladą skórę musi być to krem SPF 50+. Przez pierwsze tygodnie nie stosuj go z innymi kosmetykami na twarz. Później po zastosowaniu retinolu nakładaj na twarz krem łagodzący i nawilżający. Dobrze sprawdzi się produkt z ceramidami.      

Jak często można stosować retinol? 

Przez pierwsze dwa tygodnie stosuj retinol co 4 dni, a przez kolejne dwa - co 3 dni. Obserwuj cały czas reakcję skóry. Jeżeli wszystko jest w porządku po 6 tygodniach możesz wprowadzić wyższe stężenie - 0,5%. Znowu możesz stosować go najpierw co 4 dni, a później co 3 dni. Po mniej więcej 3 miesiącach możesz sięgnąć po stężenie 1% i znów musisz do niego przyzwyczajać skórę przez ok. 6 tygodni, stosując się do tych samych zaleceń jak przy niższych stężeniach. Po tym czasie gdy Twoja skóra dobrze reaguje na retinol, a ty chcesz dodatkowo zwiększyć jego działanie możesz sięgnąć po retinol w stężeniu 2%. Jeżeli Twoja skóra źle na niego zareaguje, możesz powrócić do niższego stężenia. Polecane jest stosowanie kuracji retinolem od września do marca. Latem należy albo całkowicie z niego zrezygnować albo znacząco zmniejszyć jego stężenie. Preparaty z retinolem mogą wszechstronnie działać na Twoją skórę. Nie tylko powodują rozjaśnienie przebarwień, ale również działają antyoksydacyjnie, spłycają zmarszczki, nawet bruzdy nosowo-wargowe. Twoja skóra jest wyraźnie wygładzona. Możesz też zniwelować wykwity skórne związane z trądzikiem. To zdecydowanie kuracja, której powinnaś spróbować. Najbardziej aktywna forma witaminy A pozytywnie wpłynie na Twoją skórę.