Jedną z imprez odbywających się na Targach FIT-EXPO w Poznaniu był Festiwal Capoeira Explosao II. Jest to impreza, która na targach gościła po raz drugi. Tak jak dwa lata temu organizatorzy zaplanowali trzy dni wspaniałej wzmożonej pracy, w atmosferze wspólnej zabawy muzyką i tańcem
fit.pl
2010-05-10 00:00
Udostępnij
Explosao II
Organizatorzy chcieli stworzyć niesamowity klimat i dostarczyć potężną dawkę energii oraz wrażeń, które zapiszą się długo w pamięci uczestników wydarzenia. I to im się udało. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i bardzo mocno zaangażowani w wspólną zabawę. Ponadto gośćmi imprezy byli mistrzowie Capoeira znani na całym świecie. Ich ogromne umiejętności i doświadczenie na pewno zaspokoiły głód wiedzy niejednego capoeiristy. Tegoroczną niespodzianką była obecność i śpiew Caroliny Soares!

Capoeira... To taniec? Gra? Walka? A może wszystko jednocześnie? Wydaje się, że tak. I na tym polega jej bogactwo, zaskoczenie. Jest ukrytą walką, zamaskowaną w "zabawie", grą umiejętności fizycznych, męstwem, pięknem... i złośliwością. Capoeira to manifestacja kultury ludowej Brazylii, która obejmuje cechy bardzo szczególne. Mieści w sobie walkę, grę, taniec, jest praktykowana przy dźwiękach instrumentów muzycznych (berimbau, atabaque, pandeiro), klaskaniu i śpiewie. To znakomity system samoobrony i jednocześnie wychowanie fizyczne, które określa się m.in. mianem rodzaju sportu, ponieważ jest jedyną oryginalnie brazylijską i opartą na tych tradycjach kulturalnych sztuką walki.

Parę słów o Capoeira Brasil, czyli organizatorach
Krótka historia grupy Capoeira Brasil w Polsce rozpoczęła się latem 2006 roku. W Poznaniu istniało wtedy pięć innych grup capoeiry i wydawało się, że rynek jest już przesycony. Nie było jednak nigdzie w regionie grupy prowadzonej przez rodowitego Brazylijczyka, a tylko taki nauczyciel mógł wprowadzić nową jakość treningów. Problem ten dostrzegli dwaj adepci tej sztuki, od sześciu lat trenujący w jednej z pierwszych sekcji capoeira w Wielkopolsce. Pozostawało wtedy tylko udać się do Brazylii i poznać capoeirę u źródeł, nawiązać kontakt z jej prawdziwymi mistrzami. W ten sposób Łukasz i Hubert trafili do grupy Capoeira Brasil, która urzekła ich swoją wyjątkową energią i profesjonalizmem.

Szczególne wrażenie zrobił na nich Mestre Marcao - człowiek niezwykle utalentowany, pełen wdzięku i charyzmy, doskonały nauczyciel i mentor, potrafiący jak mało kto poprowadzić grupę capoeiry. Właśnie ktoś taki był potrzebny w Polsce, gdzie dotychczas treningi prowadzili jedynie stosunkowo mało doświadczeni polscy uczniowie. Pojawił się pomysł sprowadzenia go do naszego kraju.

Mestre Marcao przystał na tą propozycję - dzięki temu mamy w Polsce grupę niezwykłą, bo prowadzoną właśnie przez niego, oraz przez jego ucznia - instrutora Lango, który dołączył do nas nieco później. Wieść o przybyciu do Poznania dwóch tak znakomitych trenerów przysporzyła nam popularności, wzrok lokalnego środowiska skierował się w naszą stronę. Wielu dobrych, utalentowanych uczniów z innych grup przeszło pod naszą banderę, wspólnie tworząc zgraną i silną sekcję.

Jako grupa Capoeira Brasil, ma na swym koncie, mimo relatywnie niewielkiego stażu, kilka znaczących dokonań. Rok temu została oficjalnym Klubem Sportowym. Ponadto organizuje wiele interesujących pokazów, uczestniczy w kampaniach reklamowych, w akcjach charytatywnych, organizuje liczne treningi i zloty, przyczyniając się do rozpowszechnienia tej wspaniałej, spektakularnej sztuki jaką jest capoeira.

Obecnie Capoeira Brasil działa nie tylko w Poznaniu, ale też w wielu innych miastach województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Przekrój społeczny i demograficzny Klubu jest niezwykle różnorodny, co doskonale dowodzi teorii, że capoeira jest po prostu dla wszystkich.

Zobacz galerię zdjęć Explosao 2010