Spotkania ze sportowcami, czterogodzinny maraton zumby, a także stoiska z odzieżą, obuwiem i sprzętem sportowym – tak w dużym skrócie wyglądał ostatni sportowy weekend w Poznaniu. Tegoroczne targi Poznań Sport Expo, które odbyły się w dniach 15 -17 października, odwiedziło blisko 16 tys. osób.
2021-10-20 00:00
Udostępnij
Sportowy weekend w Poznaniu

Biegacze, miłośnicy zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej zaczęli swoje jesienne, trzydniowe święto w piątkowy poranek, 15 października. Część z nich odbierała pakiety startowe na 13. PKO Poznań Półmaraton. Na targach czekała na nich m.in. ciesząca się dużym zainteresowaniem strefa regeneracji. Można w niej było przetestować urządzenia do masażu uciskowego oraz skorzystać z tradycyjnych masaży sportowych. Studenci zrzeszeni w poznańskim oddziale IFMSA mówili o profilaktyce zdrowotnej – badali ciśnienie, poziom cukru we krwi, przekazywali cenne rady z zakresu profilaktyki raka piersi i raka jąder.

O kolorowy i energetyczny wysiłek fizyczny zadbały instruktorki Pound Fitness i przedstawiciele Akademii Reissa, a o uśmiech, radość z tańca i z pomagania – kilkunastu instruktorów i instruktorek zumby. Sobotni maraton „Rubiton 2021 Poznań” trwał cztery godziny. Cel wydarzenia był szczytny, bo połączono go z akcją charytatywną na rzecz pacjentów oddziałów onkologicznych.

Sportowi goście

Wśród gości na scenie Poznań Sport Expo znalazł się Tomasz Rosik. Przez lata z powodzeniem rywalizował na pływalni z pełnosprawnymi pływakami. Obecnie sportowiec skupia się na koszykówce i pracy w poznańskim stowarzyszeniu Start.
– Sport był i jest dla mnie oknem na świat. Daje mi dużo satysfakcji, pozytywnej adrenaliny, radości. Przez sport poznałem też mnóstwo fantastycznych ludzi – opowiadał Tomasz Rosik.

Podczas Poznań Sport Expo zachęcał osoby niepełnosprawne do aktywności sportowej, a do pozostałych mówił:

– Mimo, że nasz wygląd jest nie zawsze ładny, tak naprawdę niczym nie różnimy się od osób pełnosprawnych i mamy swoje pasje, które chcemy realizować.

Na scenie gościł też Jerzy Skarżyński. Niegdysiejszy zwycięzca warszawskiego maratonu mówił przede wszystkim o swojej autorskiej metodzie treningu, ale też o ogólnych zasadach, jakimi powinni kierować się biegacze.
– Musicie być świadomi swoich działań treningowych! – mówił Skarżyński.

Zagadnienie świadomości treningu oraz znajomości umiejętności i ograniczeń własnego organizmu pojawiała się w jego wystąpieniu niejednokrotnie.

O prawidłowym doborze sprzętu do treningów, które powinny być efektywne i bezpieczne, mówił Adrian Żakowski, specjalista z firmy Decathlon. Także on opowiadał o powrocie do formy w bieganiu po kontuzji lub problemach zdrowotnych. Wśród prelegentów Poznań Sport Expo był m.in. Wojciech Zep, dietetyk sportowy, dietetyk reprezentacji w piłce nożnej, który mówił o roli prawidłowego nawadniania organizmu.

dzien-2-15

Z gośćmi spotkała się również Sofia Ennaoui. Sofia to Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m i finalistka Igrzysk Olimpijskich, która obecnie jest także ambasadorką City Diet. Zawodniczkę pytano m.in. jak wygląda jej typowy dzień czy o rodzaje stosowanych ćwiczeń. Pytania dotyczyły też sposobów na relaks, regenerację po zawodach i wyczerpującym treningu. Mowa była również o znaczeniu zbilansowanej diety w kontekście uprawiania sportów.

Sportowy weekend, czyli wszyscy biegają

Reprezentantka Polski towarzyszyła najmłodszym sportowcom w biegu na 100 m. Poznań Sport Expo nie mogłoby się odbyć właśnie bez biegów. W sobotę na Placu Marka stawili się biegacze z roczników 2013, 2014, 2015 i 2016, którzy pokonali dystans 100 m, a na mecie odebrali medale pamiątkowe medale.

Te najważniejsze trafiły dzień później do uczestników i zwycięzców poznańskiego półmaratonu, którzy linię mety przekraczali również na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (na 4 km biegu Grupa MTP zorganizowała dodatkową strefę kibica). Ich rywalizacja przejdzie do historii choćby ze względu na znakomite wyniki. 17 października 2021 pobito dwa rekordy trasy (mężczyzn i kobiet). Druga wśród pań, poznanianka Karolina Nadolska, ustanowiła rekord Polski w półmaratonie, który od niedzieli wynosi 1:09:18. Zwyciężczyni w rywalizacji kobiet, Kenijka Tabitha Gichi, była od niej szybsza zaledwie o 16 sekund!

Najszybszym zawodnikiem okazał się Etiopczyk Huseyidin Mohamed Esa, któremu dotarcie do mety niedzielnego półmaratonu zajęło 59 minut i 32 sekundy. Na starcie tego biegu stawiło się dokładnie 4905 zawodników i zawodniczek. Targi Poznań Sport Expo przez trzy dni odwiedziło ponad 16 tys. osób.